MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váhate so svadbou? Manželstvo má obrovské zdravotné výhody!

Manželstvo má obrovské pozitívne účinky.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Váhate so svadbou? Manželstvo má obrovské zdravotné výhody!

Ak sa niekedy rozčuľujete a frflete, že samej by vám bolo stokrát lepšie ako s manželom, brzdite! Výskumy dokazujú, že manželstvo je zdravotne prospešné po mnohých stránkach a stojí za to ho udržovať v dobrej forme.

Sobáš je jedna z možností, ako posilniť imunitu. Ukazuje sa, že tí, ktorí žijú v šťastnom manželstve, majú väčšiu pravdepodobnosť silného imunitného systému. No v prípade, ak je vaše manželstvo zlé, imunitný systém začne kolabovať tiež.

Rýchlejšie sa vyliečite

Existuje korelácia medzi dlhovekosťou pacientov, napríklad aj tých postihnutých chronickými a civilizačnými ochoreniami, a manželstvom. „Keď sa cítime zviazaní s druhým, lepšie sa o seba staráme, fyzicky aj psychicky, rýchlejšie sa pozbierame po ochorení alebo traumatickej udalosti,“ vysvetľuje klinická sociálna pracovníčka Deidra Ward.

Aj fyzické zranenia, ktoré si uženiete napríklad pri cvičení alebo po nejakej nešťastnej nehode, sa hoja rýchlejšie, ak ste v šťastnom manželstve. Je to preto, že manželia majú pravdepodobne vyššie hladiny oxytocínu a vazopresínu. A to pomáha regenerácii buniek.

Manželstvo jednoznačne zlepšuje fyzické zdravie.Manželstvo jednoznačne zlepšuje fyzické zdravie.
Zdroj: Shutterstock

Zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení

Systematický výskum vykonaný v roku 2018 zistil, že nezosobášení ľudia sú o 42 % viac vystavení riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení v porovnaní so ženami a mužmi, ktorí žijú v manželskom zväzku. To je už naozaj významný dôvod povedať: „Áno.“ 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor