MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váhate so svadbou? Manželstvo má obrovské zdravotné výhody!

Manželstvo má obrovské pozitívne účinky.
Rodina a tehotenstvo

Váhate so svadbou? Manželstvo má obrovské zdravotné výhody!

Ak sa niekedy rozčuľujete a frflete, že samej by vám bolo stokrát lepšie ako s manželom, brzdite! Výskumy dokazujú, že manželstvo je zdravotne prospešné po mnohých stránkach a stojí za to ho udržovať v dobrej forme.

Sobáš je jedna z možností, ako posilniť imunitu. Ukazuje sa, že tí, ktorí žijú v šťastnom manželstve, majú väčšiu pravdepodobnosť silného imunitného systému. No v prípade, ak je vaše manželstvo zlé, imunitný systém začne kolabovať tiež.

Rýchlejšie sa vyliečite

Existuje korelácia medzi dlhovekosťou pacientov, napríklad aj tých postihnutých chronickými a civilizačnými ochoreniami, a manželstvom. „Keď sa cítime zviazaní s druhým, lepšie sa o seba staráme, fyzicky aj psychicky, rýchlejšie sa pozbierame po ochorení alebo traumatickej udalosti,“ vysvetľuje klinická sociálna pracovníčka Deidra Ward.

Aj fyzické zranenia, ktoré si uženiete napríklad pri cvičení alebo po nejakej nešťastnej nehode, sa hoja rýchlejšie, ak ste v šťastnom manželstve. Je to preto, že manželia majú pravdepodobne vyššie hladiny oxytocínu a vazopresínu. A to pomáha regenerácii buniek.

Manželstvo jednoznačne zlepšuje fyzické zdravie.Manželstvo jednoznačne zlepšuje fyzické zdravie.
Zdroj: Shutterstock

Zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení

Systematický výskum vykonaný v roku 2018 zistil, že nezosobášení ľudia sú o 42 % viac vystavení riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení v porovnaní so ženami a mužmi, ktorí žijú v manželskom zväzku. To je už naozaj významný dôvod povedať: „Áno.“ 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor