MENU
rodina-a-tehotenstvo

Máme pre vás 8 tipov, ako si vybrať plavecké okuliare

Okuliare vydržia dlhšie, keď ich po použití vypláchnete čistou vodou alebo ich chvíľu necháte namočené v umývadle, aby sa vyplavil agresívny chlór. Sušte ich voľne na vzduchu, neklaďte ich na radiátor ani na iné výhrevné teleso!
Rodina a tehotenstvo

Máme pre vás 8 tipov, ako si vybrať plavecké okuliare

Plavecké okuliare ochránia oči pred chlórom v bazénoch, ale aj pred baktériami či pred soľou v prírodných vodách. No iba vtedy, ak vám budú dobre sedieť.

Ujasnite si, či chcete univerzálne, rekreačné, pretekárske okuliare alebo okuliare na plavecké športy. V ponuke sú aj detské, juniorské či seniorské. Viete, podľa čoho si ich máte vybrať?

Ak idete k moru, vyberajte si také s väčším zorným poľom a tónovanými sklami, odolné proti slanej vode. Naopak, do „sladkovodného“ bazéna si zaobstarajte okuliare s bezfarebnými sklami, aby ste dobre videli. Orientujte sa podľa týchto kritérií:

1. VEĽKOSŤ

Čím sú sklá väčšie, tým lepší výhľad máte a okuliare vás budú menej tlačiť. S veľkosťou skiel však rastie aj odpor vody. Ak kladiete dôraz na rýchlosť, mali by ste si zvoliť športovejší model so „škrupinkami“ – plochými, malými sklami.

2. SILIKÓNOVÉ TESNENIE

Tesnenie by malo byť z antibakteriálnej silikónovej zmesi, ktorá zabraňuje usádzaniu špiny a baktérií. Okuliare otestujte, aby ste zistili, či budú dobre priliehať. Pritlačte si sklá pevne na oči bez toho, aby ste si natiahli cez hlavu pásik. Ak vám okuliare chvíľu vydržia na očiach a nespadnú, sedia dobre a budú priliehať aj vo vode.

3. NASTAVENIE NOSOVEJ ČASTI

Kvalitnejšie okuliare majú nastaviteľný pásik na nos, pomocou ktorého si môžete zvoliť tri veľkosti.

4. UV FILTER

Ochrana pred UV žiarením patrí dnes už k štandardu dobrých okuliarov. Model s tónovanými sklami či zrkadlovky by ste si mali kúpiť vtedy, ak veľa plávate vo voľnej prírode a pri silnom slnečnom žiarení.

5. ÚPRAVA PROTI ZAHMLIEVANIU

Sklá kvalitnejších okuliarov majú úpravu „antifog“ alebo „super antifog“, ktorá zabraňuje zahmlievaniu z vnútornej strany. Je síce užitočná, ale spravidla nevydrží dlho. Starý trik s napľutím do okuliarov pomôže rovnako dobre. Glykoproteíny, teda bielkoviny, v slinách zmenšujú napätie vody a bránia tvorbe kvapiek. Funguje to, aj keď sklá po napľutí zľahka vyčistíte alebo opláchnete vodou.

6. OCHRANNÝ POVLAK PROTI POŠKRABANIU

Majú ho len niektoré modely.

7. SILIKÓNOVÝ PÁSIK

Pásik, ktorý drží okuliare na záhlaví, sa síce vyrába aj z latexu, no oveľa kvalitnejší je silikónový. Mal by byť široký, najlepšie dvojitý, aby sa nezošmykol. Mechanizmus, ktorým sa nastavuje, by mal z vnútornej strany hladko priliehať k hlave, aby sa nemohol náhodne uvoľniť. Niektoré pásiky sa dajú jednoducho prestaviť aj počas plávania.

8. DIOPTRICKÉ OKULIARE

Niektoré firmy vyrábajú aj plavecké okuliare s dioptriami od -8 do +8, no najčastejšie v rozpätí od -1,5 do -6 dioptrií. Keďže ide o špeciálnu úpravu, lacnejšie je objednať ich cez internet.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia