MENU
rodina-a-tehotenstvo

Máte doma päťdesiatnika? Ako spoznáte, či mu neklesá testosterón?

Pokles výkonnosti v posteli je jedným z neklamnýc znakov klesajúceho testosterónu.
Rodina a tehotenstvo

Máte doma päťdesiatnika? Ako spoznáte, či mu neklesá testosterón?

Každý piaty muž po päťdesiatke trpí výraznejším nedostatkom testosterónu. Nová štúdia naznačuje, že nízka hladina testosterónu v krvi je u mužov spojená so závažnejším priebehom ochorenia COVID-19.

Každý piaty muž po päťdesiatke trpí výraznejším nedostatkom testosterónu, ktorý sa prejavuje celým radom nepríjemných príznakov. Od zníženie libida cez poruchy erekcie až po nespavosť, návaly potenia a dokonca aj vyššie ohrozenie covidom! Nová štúdia Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v St. Louis naznačuje, že nízka hladina testosterónu v krvi je u mužov spojená so závažnejším priebehom ochorenia COVID-19.

Čím menej testosterónu, tým ťažší covid

Počas pandémie prevládala predstava, že testosterón je dôvod, prečo boli na tom muži v súvislosti s covidom a niečo horšie, ako ženy. Viacerí odborníci to pripisovali vyššej hladine testosterónu. Teraz sa však ukazuje, že by to mohlo byť práve naopak a problém je málo testosterónu. Tí muži, ktorí mali pri príchode do nemocnice nízku hladinu testosterónu, mali podstatne vyššie riziko vzniku závažného priebehu COVID-19  vrátane rizika potreby intenzívnej starostlivosti alebo úmrtia v porovnaní s mužmi, ktorí mali v krvi viac cirkulujúceho testosterónu.

Ak pacientom počas hospitalizácie hladina testosterónu ďalej klesla, riziko závažnosti covidu sa ešte zvýšilo. Muži s najnižšou hladinou testosterónu v krvi mali najvyššie riziko, že budú pripojení na ventilátor a aj najvyššie riziko smrti.  Odborníci teraz skúmajú, či liečba testosterónom pomôže mužom, ktorí prekonali COVID-19 pri rekonvalescencii, prípadne pri problémoch s dlhým covidom.

Signály, ktoré prezradia málo testosterónu

Keďže hýbateľkou v praktických veciach je vo väčšine rodín žena, bolo by dobré, keby ste si na svojom mužovi všímali, či sa u neho nezačínajú prejavovať príznaky klesajúvej hladiny testosterónu. A ak ich zaznamenáte, vyžeňte ho rázne na kontrolu k všeobecnému lekárovi alebo urológovi. Okrem väčšieho rizika spojeného s covidom má totiž málo testosterónu aj ďalšie neblahé dôsledky, medzi iným sklon k obezite a ukladanie tuku v oblasti brucha. Čo sú najčastejšie príznaky nízkej hladiny testosterónu:

  • zníženie libida a problémy s erekciou
  • únava a znížená výkonnosť
  • strata svalovej hmoty a sklon k obezite
  • podráždenosť a nervozita
  • depresia a smútok
  • nespavosť
  • pokles sebadôvery

Ide to aj bez liekov

Na zvýšenie testosterónu nie je nutné chodiť hneď na injekcie či užívať lieky. Najprv treba skúsiť prirodzenejšie metódy. Ak má váš muž nadváhu, začnite ho kŕmiť viac zeleninou a zdravými jedlami, z ktorých trochu zhodí. Bolo by dobre, aby sa začal aspoň 3x týždenne hýbať. Fyzická aktivita je na zlepšenie hladiny testosterónu dokonca efektívnejšia, ako chudnutie. Fajčiarom sa snažte obmedziť či úplne vyhodiť cigarety, tie urýchľujú pokles testosterónu. A veľmi obmedziť treba aj alkohol. Ale nehádajte sa, stres a psychická nepohoda z vášho chlapa "vycucnú" aj posledný zvyšok mužských hormónov! Radšej ho skúste zatiahnuť do postele o čosi skôr, lebo aj kvalitný spánok dokáže spolu so stravou a pohybom pekne podvihnúť testosterón.

Kým sa dovalí tretia vlna covidu, mal by váš muž zapracovať na svojom zdraví! Viac testosterónu by ho malo, popri očkovaní, lepšie ochrániť pred ťažkým priebehom covidu v prípade nakazenia sa. A to rozhodne stojí za to!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor