MENU
rodina-a-tehotenstvo

Mali by chlapi cikať v sede či v stoji? Čo je lepšie pre zdravie? A čo pre pokoj v rodine?

Ak si prácu doma rozdelíte, hádky okolo používania WC byť nemusia.
Rodina a tehotenstvo

Mali by chlapi cikať v sede či v stoji? Čo je lepšie pre zdravie? A čo pre pokoj v rodine?

Záchodová doska je predmetom hádok v nespočítateľnom množstve rodín. Zdvihnutá, nesklopená, oprskaná... Sú ženy, ktoré nútia chlapov v rodine na WC sedieť. Čo na to ich močové cesty?

Hádky ohľadne záchodovej dosky má najlepšie zvlánuté feng-šuej. Jeho vyznávači sklápajú po každom použití WC dosku aj s poklopom, pretože nezatvorený záchod vrak spôsobuje únik energie (a možno aj peňazí) z bytu. Tým pádom nie je dôvod na spory, kto zase nechal hore dosku

Musíš cikať posediačky!

Sklopená či naopak zdvihnutá doska ale nerieši dôvod k hádke číslo dva: pri močení v stoji nejeden  chlap oprská dosku, podlahu či kachličky na stene a spokojne WC opustí. Umývanie ostáva na žene... Niet sa preto čo čudovať, že mnohé ženy sa manželov aj synov snažia primäť k používaniu záchoda v sede, bez ohľadu na to, či idú "na malú" alebo "na veľkú". A väčšina mužov zúrivo bojuje o svoje výsostné právo cikať v stoji. Čo je ale pre mužov po zdravotnej stránke vhodnejšie? 

Laické názory sa rôznia

V rôznych diskusiách sa dá naraziť na rôzne názory. Jeden z nich tvrdí, že môčenie posediačky je pre chlapov prínosné, pretože je prevenciou pred neskoršími problémami s prostatou. Iné názory tvrdia, že v sediacej polohe sa močový mechúr lepšie uvoľní a vyprázdni, ďalšie ale hovoria o pravom opaku, že v mechúre ostane zbytkový moč, ktorý sa podarí vycikať jedine postojačky.  

Odborník v tom má jasno

Český urológ Rudolf Vévoda v tom má jasno. Pre mužov je podľa neho močenie v sede fyziologicky neprirodzené, pretože, na rozdiel od krátkej ženskej močovej trubice je tá mužská dlhá a vinutá, čo pri cikaní posediačky komplikuje dokonalé vyprázdnenie močového mechúra. Podľa odborníka v prípade, že muž celé roky používa WC aj na malú potrebu v sede, môžu u neho vznikať močové kamene v dôsledku zostávajúceho zbytkového moču.

Chce to zdravý kompromis

Aby teda mužom nehrozili močové kamene a nebolo ohrozené ani ich ego a zároveň aby ženám nehrozil infarkt z neustále oprskaného WC a nesklopenej dosky, bol by vhodný domáci kompromis. Dohodnúť si ho musíte sami. Jedným z možných riešení je umývanie WC na striedačku a povinné zatváranie dosky aj s poklopom pre všetkých ešte pred spláchnutím, ktoré tiež rozstrekuje drobné čiastočky moču aj fekálii široko-ďaleko okolo toalety. A, samozrejme, aby vám z bytu neunikla energia aj s financiami, feng šuej...

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor