MENU
rodina-a-tehotenstvo

Malého Finleyho takmer usmrtil bežný liek na virózu: Nemáte ho aj vy doma?

Finley bojoval s drastickou alergickou reakciou na ibuprofen.
Zdroj: dailymail.co.uk
Rodina a tehotenstvo

Malého Finleyho takmer usmrtil bežný liek na virózu: Nemáte ho aj vy doma?

Ibuprofen, ktorým liečite bolesť či horúčku svojho dieťaťa, môže byť aj extrémne nebezpečný. Takto po jeho užití bojovalo o život pätnásťmesačné batoľa.

Malý chlapček prežil smrteľnú alergickú reakciu na známy ružový liek proti horúčke a bolesti. Po tom, čo sa mu koža obsypala škaredými pľuzgiermi, neskôr sčernela a batoľaťu zlyhávali všetky orgány, sa dnes so svojimi rodičmi môže opäť tešiť zo života. Ľahký ho už však nikdy mať nebude...

Lieči kašeľ i zabíja

Finley Kirwan bol pätnásťmesačné batoľa, keď ho minulý mesiac prijali na urgent Southamptonskej všeobecnej nemocnice s ťažkosťami s dýchaním a prehĺtaním a nebezpečne vysokou horúčkou. Jeho vydesení rodičia, Danielle Hartová a Dan Kirwan, sa zhrozili ešte viac, keď sa mu telo posialo nepeknými červenými pľuzgiermi a niektoré časti tela mu dokonca očerneli. „Bola som vystrašená, jeho pery boli čierne a červené vyrážky mal všade po tele. Lámalo nám to srdce,“ vyznala sa z traumatických chvíľ tridsiatnička zo Southamptonu pre dailymail.co.uk. Pritom sa Finley ledva zotavil zo záškrtu zo začiatku decembra minulého roka. „Vedeli sme, že je to zlé, ale neuvedomovali sme si, aké je to vážne,“ priznávajú rodičia.

Ako bojoval Finley so zákernou imunitnou reakciou uvidíte vo fotogalérii pod článkom!

Fatálne následky

Finleyho nevysvetliteľné symptómy lekári diagnostikovali ako Stevens-Johsonov syndróm (SJS). Ide o veľmi zriedkavé a život ohrozujúce ochorenie kože vyvolané vedľajším účinkom lieku či infekcie. Tento bizarný stav spôsobuje, že kožné bunky odumrú skôr, ako sa vytvoria nové a môže viesť až k totálnemu kolapsu organizmu. Lekári hádali, že Finleymu mohol uškodiť sirup s ibuprofenom na liečbu pretrvávajúceho kašľa po záškrte. Otrasný pohľad na drobné Finleyho telíčko obsypané ranami však nebol všetko. Zakrátko mu začali zlyhávať orgány a jeho alergická reakcia bola taká vážna, že koža mu vlastne horela zvnútra. „V jednej chvíli sa z Finleyho pier rinula krv, ako jeho telo postupne zlyhávalo,“ opisuje srdcervúce chvíle Danielle. Jeho bolesti boli také neznesiteľné, že mu ich museli tlmiť dávkami morfínu a sedatívami a pľuzgiere obväzovať každé dve hodiny. Zdrvení rodičia boli pripravení na najhoršie, napokon lekári sa netajili tým, že ich syn to nemusí zvládnuť – nebol by prvý ani posledný. Následky tohto syndrómu totiž bývajú fatálne.

Nevážilo ani 500 gramov! Krehké dievčatko s diagnózou SGA zázračne prežilo

Stevens-Johnsonov syndróm

SJS vyplýva z prehnanej reakcie imunitného systému na spúšťače, ako je slabá infekcia či liečivo. Vedie k tvorbe pľuzgierov a olupovaniu kože a povrchu očí, úst a krku, čo môže byť smrteľné. Najčastejšie túto reakciu spustí vírusová infekcia ako herpes simplex, mumps či Epstein-Barrovej vírus. Vo veľa prípadoch sa skutočný spúšťač nikdy neidentifikuje. Začína príznakmi typickými pre chrípku. Nadväzuje na ne bolestivá červená alebo fialkastá vyrážka, ktorá sa šíri po celom tele a postupne mení na pľuzgiere až tak, že sa vrchná časť kože úplne zlúpne. Stav je vysoko smrteľný a väčšina preživších ostáva oslabená po zvyšok života. Možnými komplikáciami je doživotná slepota a poškodenie pľúc. „Pre väčšinu z tých, čo prežili, skutočná bitka so SJS začína až dni, mesiace či roky po tom, čo boli prepustení z nemocnice,“ vypočuli si rodičia od lekárov.

Malý bojovník

Finley mal to šťastie, že prežil. Vďaka infúznym roztokom a vysokokalorickej výžive podporujúcej hojenie mohol po troch týždňoch od príhody dokonca opustiť nemocnicu. S akými následkami je zatiaľ otázne, jeho rodičia však sršia šťastím a hrdosťou. „Je náš statočný bojovník. Stála som každú noc pri jeho posteli a dúfala, že jeho stav sa zlepší. Veľmi sa nám uľavilo, keď sa tak stalo. Je neuveriteľné, čím si za taký krátky čas prešiel. Boli sme tak blízko tomu, aby sme ho stratili,“ hovorí dnes s úľavou mama, ktorá sa rozhodla zdieľať ich príbeh, aby upozornila ďalších rodičov na nebezpečné príznaky Stevens-Johnsonovho syndrómu. Tie totiž môžete spočiatku poľahky prehliadnuť, pripísať banálnejším príčinám a nedopriať tak dieťaťu odbornú pomoc dostatočne rýchlo.  „Ak by sme sa neponáhľali hneď do veľkej Southamptonskej všeobecnej nemocnice, Finley by to nemusel zvládnuť,“ dodáva vďačná Danielle. Poďakovať sa však môže predovšetkým svojmu zdravému úsudku. Ak by totiž Finleyho nechali cez noc doma dúfajúc, že do rána sa mu uľaví, s najväčšou pravdepodobnosťou by zomrel.

Zriedkavé choroby

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor