MENU
rodina-a-tehotenstvo

Robí vaše dieťa stále rovnaké činnosti? Pozor, môže sa rozvíjať duševná choroba

Nepracujte po nociach, nedostatok spánku a priveľa kávy je cesta k vyčerpaniu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Robí vaše dieťa stále rovnaké činnosti? Pozor, môže sa rozvíjať duševná choroba

Pomaly a nenápadne sa rozvíjajúce duševné ochorenie môže negatívne ovplyvniť život vášho dieťaťa. Určité zvyky a rituály môžu byť niekedy nebezpečné.

Obsesia ako duševná porucha

Obsedantno-kompulzívna porucha je chronické duševné ochorenie.Obsedantno-kompulzívna porucha je chronické duševné ochorenie.
Obsedantno-kompulzívna porucha je chronické duševné ochorenie.
Zdroj: Shutterstock

Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD) je spojená s nechcenými a nutkavými myšlienkami a pocitmi stále niečo opakovať a vykonávať určitú stereotypnú činnosť. Sú to obavy a opakujúce sa správania, pri ktorých má dieťa pocit, že musí urobiť danú činnosť, lebo sa stane niečo zlé. Obsesie súvisiace s OCD sa líšia od každodenných nechcených myšlienok. Tieto posadnutosti spôsobujú deťom takú úzkosť, že ovplyvňujú kvalitu ich života a nemôžu ich ovládať ani sa cez ne dostať. Kompulzívne správanie má zvyčajne za cieľ zabrániť negatívnym výsledkom obsedantných obáv, aj keď to pre ostatných nedáva zmysel. Dieťa má pocit, že sa môže stať niečo zlé, ak nevykoná konkrétny rituál.

Štúdie uvádzajú, že OCD sa vyskytuje u 1 až 4 % detí, dospievajúcich aj dospelých na celom svete. Ak prerastie do chronického stavu, má často vážne negatívny vplyv na ich životy, a tieto osoby sa snažia svoje ochorenie pred ostatnými skryť. Duševné zdravie detí je rovnako dôležité ako aj to fyzické. Ak budete poznať hlavné symptómy tohto chronického ochorenia, môžete ľahšie rozpoznať, či vaše dieťa potrebuje pomoc.

Ako zistíte, že vaše dieťa má obsedantno-kompulzívnu poruchu na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor