MENU
rodina-a-tehotenstvo

M. Hilmerová: Najradšej by som zachraňovala celý svet

Kompletná rodina, zľava Jaro, Leonko, Ginger, Monika a Zarka.
Rodina a tehotenstvo

M. Hilmerová: Najradšej by som zachraňovala celý svet

Verili by ste, že obľúbená herečka Monika Hilmerová oslávi začiatkom októbra už 47. narodeniny? Vyzerá úžasne, je stále na roztrhanie a práve sa teší, že dokončila náročný projekt. Čo to bude?

Ako pediatrička MUDr. Laura Havranová sa v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade starala Monika Hilmerová o malých pacientov. Ani na okamih hu práca lekárky nelákala? "Je to nádherné povolanie. Ale mňa v detstve lákal spev. Nie medicína, dokonca ani herectvo. To sa až postupne vyvrbilo. Navyše, na medicínu bola potrebná chémia. Síce som z nej mala dobré známky, ale nebol to môj obľúbený predmet," spomína Monika na študenstké časy, kedy ju ťahalo ku kariére speváčky.

Herci Zdena Studenková, Monika Hilmerová, Maroš Kramár, televízny seriál Ordinácia v ružovej záhrade  
Foto: TV Markíza
Uverejnené: Šarm č. 10/09
pôvodný súbor:ordinacia markiza.epsHerci Zdena Studenková, Monika Hilmerová, Maroš Kramár, televízny seriál Ordinácia v ružovej záhrade  
Foto: TV Markíza
Uverejnené: Šarm č. 10/09
pôvodný súbor:ordinacia markiza.eps
Herci Zdena Studenková, Monika Hilmerová, Maroš Kramár, televízny seriál Ordinácia v ružovej záhrade Foto: TV Markíza Uverejnené: Šarm č. 10/09 pôvodný súbor:ordinacia markiza.eps
Zdroj: TV Markíza
Celá FOTOgaléria TU

 

 

Nerada by spôsobila tragédiu

"Lekár je veľmi náročné povolanie, ktoré môžu robiť asi naozaj len tí, ktorí ho majú ako svoje poslanie. Aj veľa iných zamestnaní je náročných, no práca lekára je jedna z najdôležitejších a najnáročnejších. Keď ja urobím chybu, je z toho veselý zážitok, keď urobí chybu lekár, môže byť z toho tragédia," dodáva s úsmevom, ale veľmi pragmaticky herečka.

A hoci sa detskou ani inou lekárkou nestala, v prospech chorých, najmä detí, sa angažuje aj s manželom Jarom Bekrom celé roky. "Ja by som najradšej zachraňovala celý svet, ale všetko sa nedá. Obaja dlhé roky spolupracujeme na množstve charitatívnych projektov. A spoločne asi najdlhšie s Nadáciou Detského kardiocentra, s ktorou spolupracoval Jaro ešte než sme sa spoznali," vraví Monika.

Krst kalendára detského kardiocentra.Krst kalendára detského kardiocentra.
Krst kalendára detského kardiocentra.
Zdroj: Emil Vaško

S detskými hercami sa má rada

No aj jej herecká profesia su zviedla do intenzívnej spolupráce s deťmi. V seriáli Oteckovia stvárňuje matku hneď štyroch potomkov.

"S deťmi sa hrá inak ako s dospelými profesionálnymi hercami, ale deti v Oteckoch prešli naozaj veľkým výberom a sú veľmi šikovné. Sme zohratí a máme sa radi. Najnovší prírastok, moja seriálová dcérka  Vlaďka je veľmi zlatá a prináša vynikajúcu energiu. Výborne medzi nás zapadla a super reaguje. So „synmi“ hráme spolu už piaty rok, začali sme keď mali okolo desať rokov, a za ten čas veľmi vyrástli. Všetky deti v seriáli sa nám pred očami z detičkek menia na juniorov, najstarší Luky je dokonca už dospelák!"

Tajnosti okolo nového projektu

Monika Hilmerová je veľmi obľúbená aj v susednom Česku, kde v posledných týždňoch veľa pracovala. Uvidíme ju v nejakom zaujímavom projekte? "O tom zatiaľ nemôžem prezradiť nič viac. Dúfam ale, že onedlho už budem môcť povedať, o čo ide," tajuplne sa vyhla odpovedi herečka. Musíme sa teda nechať prekvapiť...

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor