Opakujú sa vám donekonečna rovnaké problémy vo vzťahoch, dokola si vyberáte nesprávnych partnerov a ste zo seba zhnusení? To je len niekoľko príznakov relatívne vážnej psychickej diagnózy, na ktorú upozornili naši kolegovia z Plus 7 dní.
O čo ide? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o indikátor nedostatku sebalásky, o ktorom nemusíte ani tušiť. Ľudí, ktorí nemajú radi samých seba a ktorí zažívajú voči sebe len negatívne postoje, je pritom viac, ako si myslíme.
Ak človek dokáže milovať produktívne, automaticky miluje aj sám seba. Alebo aj opačne: iba ak miluje sám seba, dokáže úprimne milovať druhých. Inak si za „lásku" k ostatným zamieňa nezdravú emocionálnu závislosť na ocenení a pozornosti. Ak si však hlboko veríte aj bez pochvaly či odmeny, nebude citová závislosť vzťahy deformovať.
Podľa terapeutky Jitky Derkovej nedostatkom sebalásky trpia ženy aj muži, ale prejavuje sa to rôzne. „Ženy majú tendenciu upnúť sa na partnera, obetovať sa pre neho a donekonečna ustupovať jeho čoraz náročnejším požiadavkám. Týmto spôsobom nevedomky dokážu úplne zničiť vzťah.“ Muži podľa nej sa skôr ničia nadčasmi v práci a omamnými látkami.
Máte sa radi?
Ako však zistiť, že vlastne samych seba nemáte radi? Paradoxne, málokto prizná, že to tak je, hoci v skutočnosti so sebaláskou má problémy veľká skupina ľudí. Jedným zo základných markerov je, ak zabúdate na svoje potreby a priania, potláčate pocity a bojíte sa prejaviť. „Počúvajte svoj vnútorný hlas, ktorý hovorí, čo skutočne chcete....Snažte sa docieliť, aby ostatní pochopili, čo cítite - tak, že to vyjadríte slovami,“ radí Haemin Sunim, učiteľ zenbudhizmu vo svojej knihe Láska k nedokonalým veciam.
Sebecká láska a sebeláska
Ako odlíšiť sebalásku od sebectva? Sebec je zaujatý len sám sebou, nemá radosť z dávania, len si berie a najlepšie všetko, na nikoho nehľadí, nerešpektuje potreby iných. Okolie je pre neho len korisť - čím väčšia, tým lepšie. Sebaláska má v sebe len mier - prijatie tela i duše aj svojich nedostatkov a z toho plynúca aj vyššia tolerancia voči okoliu. Nedostatok sebalásky a s ňou spojené rany na duši môžu spôsobiť napríklad poruchy príjmu potravy, závislosti od návykových látok či sebapoškodzovanie už u detí a adolescentov.
Pomôžu drobné zmeny
Dá sa sebaláske naučiť? Psychologička hovorí, že je to možné, ale ide o dlhodobejší proces, zmena nepríde zo dňa na deň. „Môžeme začať drobnými zmenami v tom, ako o sebe premýšľame, ako sa vnímame a rozprávame o sebe," apeluje psychologička medzi prvými krokmi vyradiť zo svojho slovníka vety typu - som debil. Je dosť možné, že po rokoch zdržanlivého vzťahu k sebe samému, bude nájsť k sebe cestu enormne ťažké. Nebojte sa obrátiť na psychologickú odbornú pomoc. Je viac ako pravdepodobné, že naučením sa láske k sebe vyriešite zároveň kopec dovtedy neriešených a zdanlivo nevyriešiteľných problémov vrátane zdravotných.