MENU
rodina-a-tehotenstvo

Lepšia ako plastika je tvárová gymnastika

Lepšia ako plastika, je tvárová gymnastika.
Rodina a tehotenstvo

Lepšia ako plastika je tvárová gymnastika

Herečka Petra Molnárová si precvičuje mimiku viac ako dosť. V bežnom živote však väčšina z tvárových svalov drieme. Ak ich rozhýbete, zredukujete vrásky a zabojujete proti spadnutým viečkam!

Odborníci na tvárovú gymnastiku vychádzajú z teórie, že mimické svaly sa musia precvičovať rovnako ako všetky ostatné. Keď sa tak nedeje, ochabujú. Tvár pozostáva približne
z tridsiatich svalov. Tie, čo bežne používate, podčiarknu váš výraz. Cieleným tréningom vyhladíte ich stopy. Vraštíte pravidelne čelo? Pri tvárovej gymnastike si ho budete naopak naťahovať, a tak vyvážite zlozvyk. Grimasy či jemné ťahy prstami výborne prekrvia pokožku. Vďaka tomu sa zlepší jej vyživovanie a podporí sa regeneračná schopnosť buniek. Zároveň stimulujete lymfatický systém a odbúrate stres, ktorý sa často podpisuje pod opuchy viečok. Pravidelným cvičením vyhráte nad dvojitou bradou a zjemnia sa vám aj vrásky.

PRI CVIČENÍ SI SADNITE
Tréning zaraďte k rannej alebo večernej hygiene. Ideálne po vyčistení pleti, aby vám
zvyšky špirály nedráždili oči. Postupne bude tvárová gymnastika takou samozrejmosťou ako odličovanie. Pri precvičovaní svalov tváre môžete stáť alebo sedieť podľa toho, čo je pre vás pohodlnejšie. Zo začiatku používajte zrkadlo. Tak zistíte, či svaly zapájate správne. Cez týždeň si vyhraďte desať minút, cez víkend môžete čas zdvojnásobiť. Predtým, ako si priložíte dlane na tvár, pošúchajte ich, aby sa zohriali.
S tréningom nečakajte do tridsiatky. Bez výčitiek začnite v mladšom veku, keď je pleť pružná a svieža. Cieleným tréningom spomalíte prehlbovanie vrások. Tvárovú gymnastiku tvorí množstvo cvikov i druhov masáží. Nájdete ich nielen v knihách, ale môžete sa ich naučiť i na špeciálnych kurzoch. Určite nadobro nezastavíte starnutie, vrásky však nebudú také hlboké, pleť bude mať zdravšiu farbu a nebude nepekne ovisnutá. Aj v tomto prípade je najdôležitejšia pravidelnosť cvičenia

Ústa
Našpúľte pery, akoby ste niekomu posielali bozk. V krajnej polohe by ste mali okolo úst pociťovať mierne napätie. Vydržte päť sekúnd, pery uvoľnite a opakujte päťkrát.

Položte ukazováky na kútiky úst. Potom ich ťahajte nahor, v polohe vydržte päť sekúnd. Pery uvoľnite a opakujte päťkrát.

Brada
Prirodzene zdvihnite hlavu, pod bradu si podložte dlaň. Potom po nej asi desať sekúnd jemne klopkajte prstami, akoby ste si aplikovali krém. Už tento nepatrný pohyb danú oblasť prekrví.

Vystrite sa. Bradu ťahajte vpred a nahor. V spodnej časti brady a krku by ste mali cítiť napätie. Zvyšok tela je počas cviku pevne na mieste, nedvíhajte ani plecia. V polohe vydržte päť sekúnd uvoľnite sa a opakujte päťkrát.

Oči
Poriadne otvorte oči a krúžte nimi z pravej strany do ľavej. Všetko zopakujte so zatvorenými očami. Cvičte päťkrát.

Ukazováky položte pod obočie, prostredníky pod oči. Jemne ťahajte obočie nahor. Potom tlak povoľte a zavrite oči. Otvorte ich a opakujte desaťkrát.

Zatvorte oči, palce položte na horné viečko
a zatlačte na koreň nosa. Vydržte päť sekúnd a tlak uvoľnite.

Čelo
Položte dlaň na vrch hlavy, prsty dajte na čelo. Jemne
pritlačte a kožu ťahajte v smere rastu vlasov. Vydržte
päť sekúnd, tlak uvoľnite a opakujte päťkrát.

Spodnú časť dlaní  priložte k spánkom. Potom ťahajte kožu dozadu a nahor.
Vydržte päť sekúnd, tlak uvoľnite a opakujte päťkrát.

Líca
Priložte si dlane na líca a nafúknite ich. Prsty pritlačte na líca, vzduch sa snažte udržať vo vnútri. Vyfúknite a opakujte päťkrát.

Pozrite sa do zrkadla a ukazováky priložte na nosovo-ústne ryhy. Usmejte sa a zatlačte na vrásky. Zároveň ich ťahajte zľahka do vonkajšej strany. V pozícii zostaňte päť sekúnd, uvoľnite sa a opakujte päťkrát.

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor