MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vírus, ktorý spôsobuje rakovinu: Stretne sa s ním takmer každý, takto sa mu vyhnete

Lenka Šoóšová odporúča ženám dať sa zaočkovať proti HPV.
Zdroj: Peter Frolo
Rodina a tehotenstvo

Vírus, ktorý spôsobuje rakovinu: Stretne sa s ním takmer každý, takto sa mu vyhnete

Málokto o ňom vie a pritom sa s ním stretne takmer každý človek! Vírus HPV je dôvod, pre ktorý nám zomierajú ženy na rakovinu krčka maternice. Populárna moderátorka sa preto rozhodla chrániť nielen seba, ale aj svoje deti.

Ako to býva pri mnohých vírusoch či diagnózach, doktor internet chrlí aj pri HPV množstvo mýtov a poloprávd. Lenka sa rozhodla prehovoriť, prispieť k osvete, a podporiť ďalšie ženy, maminy, aby ochránili seba a svojich najdrahších pred rizikom HPV.

Tu sú tri najčastejšie „legendy“, ktorým stále mnohí veria:

1. Týka sa len žien

Ani náhodou. HPV dostávajú a šíria dievčatá aj chlapci, dospelé zrelé ženy aj muži. Častejšími prenášačmi HPV vírusu na svoje partnerky či partnerov sú muži. Za posledných pár rokov sa výskyt rakoviny súvisiacej s HPV u mužov dokonca zvýšil! HPV vírus nespôsobuje len 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, ale aj nádory, napríklad rakovinu vagíny, penisu alebo konečníka. HPV sa pri pôrode môže preniesť na bábätko! Očkovanie dievčat nestačí, bez očkovania chlapcov a mužov kolektívnu imunitu nedosiahneme.

Pýtajte sa na modernú HPV DNA diagnostiku u svojho gynekológa.Pýtajte sa na modernú HPV DNA diagnostiku u svojho gynekológa.
Pýtajte sa na modernú HPV DNA diagnostiku u svojho gynekológa.
Zdroj: OZ Nie rakovine
Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor