MENU
rodina-a-tehotenstvo

Lekársky zázrak! V Česku sa narodilo prvé dieťa matke s transplantovanou maternicou

Prvé dieťa žene s transplantovanou maternicou sa narodilo v roku 2014 vo Švédsku.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Lekársky zázrak! V Česku sa narodilo prvé dieťa matke s transplantovanou maternicou

Českým lekárom sa po prvýkrát podarilo priviesť na svet dieťa, ktoré sa vyvíjalo v transplantovanej maternice. Chlapec sa narodil 29. augusta cisárskym rezom v pražskej nemocnici Motol.

Žena podstúpila transplantáciu maternice v roku 2017. "V Českej republike ide o historicky prvý prípad, kedy sa u pacientky po transplantácii maternice podarilo úspešne udržať tehotenstvo až pôrodu," uviedla hovorkyňa nemocnice Pavlína Daňková. Žene po pôrode nechali transplantovanú maternicu pre možnosť druhého tehotenstva.  

Podľa riaditeľa Miloslava Ludvíka získala nemocnica týmto pôrodom aj jedno svetové prvenstvo. Uviedol, že vo svete boli matkám transplantované len maternice od darkýň, ktoré už rodili, chlapec sa ale narodil z maternice, z ktorej sa predtým žiadne iné dieťa nenarodilo.

Čítajte: Svetový unikát: Lekári v Brne priviedli na svet dieťa ženy po mozgovej smrti

Na transplantácii maternice a následné starostlivosti o ženu sa podieľali lekári z pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) a motolskekj nemocnice.

Žena, ktorá v auguste porodila, trpela vrodenou chybou maternice a darkyňa jej transplantovanej maternice bola žena s mozgovou smrťou. Pacientka následne podstúpila umelé oplodnenie. Pôrod cisárskym rezom bol podľa lekárov bez komplikácií, ale o týždeň skôr, ako to bolo naplánované.

Transplantácia maternice je pomerne nový zákrok, po prvýkrát sa oň pokúsili na prelome tisícročí v Saudskej Arábií, zákrok ale nebol úspešný. V roku 2011 urobili podobný zákrok v Turecku a pacientka otehotnela, v prvom trimestri ale potratila. Úspešnejší boli lekári o rok neskôr vo švédskom Göteborgu, vo Švédsku sa taktiež po prvýkrát podarilo v roku 2014 žene s transplantovanou maternicou donosiť dieťa.

Patria malé deti do sauny? Koľko tepla vydržia?

Prvú transplantáciu maternice v Česku urobili lekári z IKEM v roku 2016. Pacientkou bola 30-ročná žena s vrodenou chybou, ktorá jej neumožňovala mať dieťa, darkyňou bola jej 53-ročná matka. Žena bola 13. pacientkou na svete, ktorá takýto zákrok absolvovala. Vo svete sa maternice transplantujú aj od mŕtvych darkýň, v roku 2017 sa takéjto pacientke v Brazílii narodilo dieťa. Podľa motolskej nemocnice sa vo svete u žien s transplantovanou maternicou podarilo 20 pôrodov, okrem Švédska a Brazílie to bolo aj v USA alebo v Indii. 

Čítajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor