MENU
rodina-a-tehotenstvo

Lekárka: Horúčavy sú pre bábätká nebezpečné! Tieto zásady nikdy nepodceňte

Cute,Baby,Girl,In,A,Sun,Hat,Laying,On,A
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Lekárka: Horúčavy sú pre bábätká nebezpečné! Tieto zásady nikdy nepodceňte

Ako sa o novorodeniatka a dojčatá počas teplých letných mesiacov postarať a čomu sa vyhnúť?

Horúčavy znášajú ťažko dospelí, ale aj deti a čím sú menšie, tým je to pre ne náročnejšie. „Kým obsah vody u dospelého človeka je približne 60 %, u malých detí je to až 80 %, a preto sú počas horúčav na prísun tekutín citlivejšie,“ hovorí primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Slávka Virágová, PhD.

Potrebuje tekutiny

Zabúdať by ste preto nemali na pravidelné dopĺňania tekutín. Ak je bábätko dojčené, bude si pýtať papať dosť často, hoci aj každú polhodinu, bude si sať krátko – len predné mliečko, ktoré mu uhasí smäd. Nedojčeným deťom je vhodné ponúkať dojčenskú vodičku a u starších detí je vhodné ponúkať vodu častejšie, ako v nie horúcom počasí," radí doktorka Virágová.

A čo stravovanie? Väčším deťom pripravujte hlavne ľahšie jedlá, ktoré nie sú mastné. Pozor si treba dať aj na teplotu pokrmu. Jedlá by nemali byť príliš horúce. „Ideálnymi sú sezónne zeleniny, ovocie a šťavy, dobrou voľbou je napríklad melón, keďže nielen dopĺňa tekutiny, ale dokáže aj príjemne schladiť,“ vysvetľuje ďalej lekárka Nemocnice Košice-Šaca.

Oblečenie do tropických nocí

Podľa slov odborníčky je dobré myslieť na univerzálnu radu pri obliekaní bábätiek - bábätko by malo mať jednu vrstvu oblečenia navyše oproti dospelým.„V horúcom letnom počasí, keď teplomery ukazujú 30 °C či viac, však môžeme od tejto zásady upustiť, teda bábätku postačí aj jedna vrstvu oblečenia, napríklad tenučké body," hovorí lekárka a radí, že ideálny materiál je najmä bavlna.

Tá umožňuje pokožke dýchať, bábätko sa zbytočne nepotí a bavlna, prípadne organická bavlna, ktorá je úžasne mäkučká a bez rôznych nebezpečných látok, akými sú zvyšky pesticídov, nebezpečné farbivá, je príjemná pre pokožku,“ priblížila primárka s tým, že bábätká v kočíkoch nepotrebujú v horúčavách čiapku.

„Ak ale nechcete nechať holú hlávku, potom sú vhodné vzdušné jemné čiapky určené na leto, opäť ideálne z jemnej tenkej bavlny. Tým najmenším môžeme obliecť tenké bavlnené ponožky. V lete nie sú do kočíkov vhodné prikrývky ako perinky, paplóny či deky, stačí zľahka prekryť tenkou látkovou plienkou," vymenúva odborníčka, že zabúdať netreba na sieťku proti hmyzu. 

Článok pokračuje na ďalšej strane... 

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor