MENU
rodina-a-tehotenstvo

Lekár radí: TAKTO si výrazne znížite riziko rakoviny vaječníkov a maternice

Antikoncepcia má omnoho viac zdravotných benefitov ako je bránenie počatiu.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Lekár radí: TAKTO si výrazne znížite riziko rakoviny vaječníkov a maternice

Jedine proti rakovine krčka maternice existuje preventívne očkovanie. No sú lieky, ktoré preventívne pôsobia aj proti rakovine vaječníkov a sliznice maternice. Väčšina žien to však netuší.

Hoaxy a neoverené informácie sa šíria nielen o covide a o vakcínach proti tejto zákernej viróze. Oveľa dlhšie, ale rovnako bez odborného základu, sa šíria aj fámy o hormonálnej antikoncepcii. Práve tieto pilulky, ktoré dnes obsahujú už doslova zanedbateľné množstvo estrogénu alebo dokonca žiadny, môžu ženám prekvapivo pomôcť. Ich účinok totiž zďaleka nekončí tým, že vás ochránia pred otehotnením.

Riziko rakoviny klesne o 50 percent

Menej známym faktom je, že  pravidelné užívanie hormonálnej antikoncepcie (HAK) poskytuje ochranu pred niektorými druhmi rakoviny. Ako uvádza gynekológ a pôrodník MUDr. Vladimír Cupaník, CSc., HAK znižuje riziko rakoviny endometria, čiže sliznice maternice, pričom už po ročnom užívaní tabletiek  klesá riziko až o 20 % a po 4 rokoch dokonca o 50 %! Navyše, ochranný účinok vplyv pretrváva dlhodobo aj po vysadení antikoncepcie. HAK znižuje tiež riziko rakoviny vaječníkov o 40 %.

Aj ďalšie účinky potešia

Ochranný vplyv HAK vychádza práve z blokády ovulácie. Mnohí laickí odporcovia sa snažia ženám nahovoriť, že menštruáciou sa "čistia" a užívanie antikoncepcie je zlé, lebo blokuje pravidelné krvácanie. Opak je pravdou. Podľa doktora Cupaníka môžu z potlačenia menštruácie profitovať  napríklad ženy s bolestivou menštruáciou, predmenštruačným syndrómom (PMS), nadmerným menštruačným krvácaním, myómami, nepravidelným krvácaním/anovuláciou, anémiou a iné. Používanie hormonálnej antikoncepcie tiež znižuje riziko anémie z nedostatku železa. 

Ako sa znesú HAK a covid?

Samozrejme, ako každý liek, má aj HAK svoje vedľajšie účinky a kontraindikácie. Preto je pred nasadením tabletiek dôležitý podrobný rozhovor s lekárom, bez zamlčania akýchkoľvek zdravotných problémov u seba či v rodine. Správne zvolená antikoncepcia užívaná pod lekárskou kontrolou však má podľa odborníkov nepomerne viac výhod ako nevýhod.

A ako je to s užívaním HAK pri nakazení sa covidom, keďže toto ochorenie je sprevádzané rôznymi komplikáciami ako aj výskytom žilového tromboembolizmu? „V prípade čisto gestagénovej antikoncepcie je možné pokračovanie užívania u COVID-19 pozitívnych žien s príznakmi aj bez príznakov, samozrejme, vždy po konzultácii s lekárom. U kombinovaných prípravkov s estrogénom lekár po objektívnom prehodnotení aktuálneho stavu rozhodne o ďalšom postupe,“ upozorňuje endokrinológ, profesor  MUDr. Juraj Payer, PhD.,

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor