MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ľanové semienko podrží pri chudnutí i chorobách. 3 TIPY, ako ho pripraviť správne

Aj superpotravina vám môže byť nanič, ak jej pustiť všetky živiny trochu nepomôžete.
Rodina a tehotenstvo

Ľanové semienko podrží pri chudnutí i chorobách. 3 TIPY, ako ho pripraviť správne

Malý pomocník s veľkou mocou dokáže zázraky. No len ak si ho naservírujete, ako treba!

Tušili ste, že obsahuje až šesťkrát viac omega-3-mastných kyselín ako ryby? A že pomáha proti starnutiu pleti, suchej pokožke, nadváhe i zápche? Látky v ňom účinkujú aj proti zápalom, astme, artritíde, vysokému tlaku a cukru a snažia sa aj predbehnúť rakovinu prsníka. Nič z toho však mať nebudete, ak neviete, v akej forme si ho telo pýta.

Čítajte aj: Chia, ľanové, tekvicové...Ako jesť semiačka, aby vám prospeli? 

Kaša

Pre vlákninu perfektne čistí črevo, redukuje pocit hladu a mastné kyseliny pomôžu roztopiť prebytočný tuk v tele. Väčšinu z týchto prospešných služieb však doslova spláchnete, ak semiačko nepodrvíte. Inak v ňom látky vyjdu nazmar. Vsypte za hrsť do mažiara a poriadne podrvte na šrot. Až potom pridajte do polievky, šalátu, smoothie, omáčky, k mäsu, cestovinám či doma upečenému chlebíku.

Chuť na sladké a tik v oku hlási málo minerálov! Ktoré vám pri detoxe nesmú chýbať?

Čaj

Áno, aj z ľanového semienka sa dá spraviť čaj. Tri lyžičky podrvených semiačok zalejte vriacou vodou. Nechajte "pracovať" celú noc a ráno výluh sceďte. Šálka trikrát denne pol hodinu pred jedlom vám pomôže zabojovať s prebytočnými kilami a nebudete pritom musieť ani hladovať. Čaj vás výborne prepláchne aj pri zápche. Oceníte ho tiež pri gastritíde, vredoch, hemoroidocoh či zápaloch močového mechúra.

Vedci usvedčili nového vinníka priberania sa. Nie je to mozog a dá sa STOPnúť!

Obklad

Podráždené oči, kašeľ, zapálené nosové dutiny či suchú kožu pomôže zmierniť ľan zabalený do tepla. Ak ste si z neho pripravili čaj, zistili ste, že výsledkom lúhovania je slizovitá tekutina. Slizové látky sa cez obklad dostanú do kože. Budete potrebovať väčšiu šálku celého alebo rozdrveného ľanového semienka, prázdne čajové vrecká a termofor. Semienka prelejte horúcou vodou, vymiešajte kašu a naplňte ňou filtračné vrecúška. Ukladajte na boľavé či podráždené miesta. Vďačné za ne budú aj vaše dutiny a dýchacie cesty. Dbajte však na to, aby obklad bol vždy teplý. Poslúžiť si môžete termoforom, pri vychladnutí vrecúška vymeňte.

Viac: Chlad vs. teplo: Zisťovali sme, ktorý obklad na vašu bolesť zaúčinkuje

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia