MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ľanové semienko podrží pri chudnutí i chorobách. 3 TIPY, ako ho pripraviť správne

Aj superpotravina vám môže byť nanič, ak jej pustiť všetky živiny trochu nepomôžete.
Rodina a tehotenstvo

Ľanové semienko podrží pri chudnutí i chorobách. 3 TIPY, ako ho pripraviť správne

Malý pomocník s veľkou mocou dokáže zázraky. No len ak si ho naservírujete, ako treba!

Tušili ste, že obsahuje až šesťkrát viac omega-3-mastných kyselín ako ryby? A že pomáha proti starnutiu pleti, suchej pokožke, nadváhe i zápche? Látky v ňom účinkujú aj proti zápalom, astme, artritíde, vysokému tlaku a cukru a snažia sa aj predbehnúť rakovinu prsníka. Nič z toho však mať nebudete, ak neviete, v akej forme si ho telo pýta.

Čítajte aj: Chia, ľanové, tekvicové...Ako jesť semiačka, aby vám prospeli? 

Kaša

Pre vlákninu perfektne čistí črevo, redukuje pocit hladu a mastné kyseliny pomôžu roztopiť prebytočný tuk v tele. Väčšinu z týchto prospešných služieb však doslova spláchnete, ak semiačko nepodrvíte. Inak v ňom látky vyjdu nazmar. Vsypte za hrsť do mažiara a poriadne podrvte na šrot. Až potom pridajte do polievky, šalátu, smoothie, omáčky, k mäsu, cestovinám či doma upečenému chlebíku.

Chuť na sladké a tik v oku hlási málo minerálov! Ktoré vám pri detoxe nesmú chýbať?

Čaj

Áno, aj z ľanového semienka sa dá spraviť čaj. Tri lyžičky podrvených semiačok zalejte vriacou vodou. Nechajte "pracovať" celú noc a ráno výluh sceďte. Šálka trikrát denne pol hodinu pred jedlom vám pomôže zabojovať s prebytočnými kilami a nebudete pritom musieť ani hladovať. Čaj vás výborne prepláchne aj pri zápche. Oceníte ho tiež pri gastritíde, vredoch, hemoroidocoh či zápaloch močového mechúra.

Vedci usvedčili nového vinníka priberania sa. Nie je to mozog a dá sa STOPnúť!

Obklad

Podráždené oči, kašeľ, zapálené nosové dutiny či suchú kožu pomôže zmierniť ľan zabalený do tepla. Ak ste si z neho pripravili čaj, zistili ste, že výsledkom lúhovania je slizovitá tekutina. Slizové látky sa cez obklad dostanú do kože. Budete potrebovať väčšiu šálku celého alebo rozdrveného ľanového semienka, prázdne čajové vrecká a termofor. Semienka prelejte horúcou vodou, vymiešajte kašu a naplňte ňou filtračné vrecúška. Ukladajte na boľavé či podráždené miesta. Vďačné za ne budú aj vaše dutiny a dýchacie cesty. Dbajte však na to, aby obklad bol vždy teplý. Poslúžiť si môžete termoforom, pri vychladnutí vrecúška vymeňte.

Viac: Chlad vs. teplo: Zisťovali sme, ktorý obklad na vašu bolesť zaúčinkuje

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia