MENU
rodina-a-tehotenstvo

Laktačná poradkyňa: Dojčenie nie je samozrejmosť. Dôležitý je prvý kontakt

Dojčenie je dôležité aj pre matku a dieťa.
Rodina a tehotenstvo

Laktačná poradkyňa: Dojčenie nie je samozrejmosť. Dôležitý je prvý kontakt

Michalovská pôrodnica sa snaží získať titul Baby-friendly Hospital. Prečo je to pre nemocnicu dôležité nám vysvetlila Ivana Denhardtová, profesionálna laktačná poradkyňa.

Iniciatíva nemocníc priateľských k deťom (Baby-friendly Hospital Initiative - BFHI) je celosvetový program Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF-u presadzovaný na našom území od roku 1993. Zameriava sa na zlepšenie starostlivosti o tehotné ženy, mamičky a novorodencov v zdravotníckych zariadeniach, ktoré poskytujú materské služby na ochranu a podporu dojčenia. Implementáciou „10 krokov k úspešnému dojčeniu“ motivuje zdravotnícke zariadenia k podpore a ochrane dojčenia. 

V septembri 2019 na Slovensku vypršal aj posledný platný certifikát BFH. Titul BFH má možnosť získať nemocnica, ktorá po vyplnení priebežného hodnotenia predpokladá úspešné splnenie všetkých krokov a prejde externým auditom v súlade s medzinárodnými platnými protokolmi, ktoré vypracovali odborníci WHO a UNICEF. Získanie certifikátu BFH je určitou známkou kvality poskytovania starostlivosti o matku a dieťa.

Čo musí nemocnica spĺňať?

Medzi kritériami pre získanie certifikátu sú aj 24-hodinový rooming-in, bonding po pôrode a včasné priloženie k prsníku. Tieto kritériá sú dôležité pre úspešné dojčenie. Dnes sa čoraz viac vyzdvihuje vplyv materského mlieka na zdravie dieťatka a mamičky a veľa žien vyhľadáva nemocnice BFH, aby mali istotu, že dostanú dostatočnú pomoc a podporu v oblasti dojčenia. Takáto starostlivosť by však mala byť štandardom v každej nemocnici.

Laktačné poradenstvoLaktačné poradenstvo
Zdroj: Nemocnica Michalovce

Matka sa má možnosť vďaka 24-hodinovému rooming-inu naučiť sa, ako sa správne postarať o svoje dieťa, priložiť ho k prsníku podľa jeho potrieb a nie podľa „klasickej nemocničnej rutiny“, pri ktorej sa dieťa nosilo na dojčenie každé 3 hodiny. V mnohých takýchto prípadoch z minulosti dieťa spalo, a tak dojčenie neprebiehalo prakticky vôbec. Mamička je vďaka roomingu-in v úzkom kontakte s dieťatkom je skôr schopná naplniť potreby a úspešne dojčiť.

Po pôrode 

V minulosti sa používali zastaralé postupy, ako umývanie novorodenca po pôrode a dokrmovanie detí umelou mliečnou formulou. Dnes sa dieťa po pôrode osuší a priloží sa na hrudník mamičky, kde sa po prvýkrát prisaje na prsník. Dieťa už tak ostáva s mamičkou a následne podľa zdravotného stavu s ním zotrváva v izbe. Dokrmovanie novorodencov je v prípade, ak to odporčí lekár zo zdravotných dôvodov, alebo pri výraznejšom poklese hmotnosti dieťatka.

Ako vyzerá takýto program v praxi?

Veľa matiek je presvedčených o tom, že keď nedojčili prvé dieťa, tak nebudú ani druhé. Ale nájdu sa aj také, ktoré prvý neúspech vedie k tomu, aby urobili všetko preto, aby druhé dieťa dojčili. Každá mamička aj dieťa sú iné, preto sa k nim snažíme pristupovať vždy individuálne. Veľa matiek berie rooming-in ako záťaž, keďže sú po pôrode slabé a unavené. Preto sa snažíme vyzdvihnúť jeho výhody.

Predpôrodná príprava 

V minulosti brali dojčenie ako samozrejmosť, ženy žili v komunite, niekedy aj tri generácie v jednej domácnosti. Starostlivosť o dieťa a dojčenie sa žena naučila už v detskom veku. Dnes je internet preplnený informáciami, ale realita po pôrode je úplne iná. Preto robíme všetko preto, aby sme mamičkám zabezpečili kvalitnú starostlivosť a dostatok informácií. Veľkou výhodou budúcich mamičiek je možnosť absolvovať predpôrodnú psychofyzickú prípravu. Súčasťou tejto prípravy je aj prednáška o dojčení a starostlivosti o dieťa.

Laktačné poradenstvoLaktačné poradenstvo
Zdroj: Nemocnica Michalovce

Všetko sa to začína už psychofyzickou prípravou. Ženy sa tak vedia pripraviť na pôrod, vedia riešiť problematické situácie sprsníkmi, poznajú polohy pri dojčení, vedia zobudiť dieťa, keď je spavé, alebo rozpoznať prvé príznaky hladu u dieťaťa. Negatívne môže matku ovplyvniť aj neskoré prvé priloženie k prsníku po operačnom pôrode, stres, únava, vyčerpanie alebo spavé dieťa pri novorodeneckej žltačke. 

Po pôrode je každá mamička ovplyvňovaná informáciami svojho okolia a diskusiami z internetu. Málo z nich požiada o pomoc profesionála, buď ich je v ich regióne nedostatok alebo nemajú ženy potrebné financie, a to vedie často k predčasnému ukončeniu dojčenia.

V Nemocnici v Michalovciach pravidelne prebiehajú školenia zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa snažia čo najlepšie, vysoko odborne a profesionálne pomôcť mamičkám s dojčením. Každá zmena v našom živote si vyžaduje čas a trpezlivosť. Začíname intenzívne pracovať na zmenách, ktoré sú v zahraničí štandardom, pričom dieťa nie je dokrmované, pokiaľ na to nie je vážny dôvod.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia