Pri voľbe plochy na kúpanie s deťmi treba dať prednosť lokalite s pravidelnou kontrolou vody a plavčíkom. Rovnako dôležité je myslieť na zvýšenú koncentráciu zo strany rodičov, pretože i malá nepozornosť môže mať fatálne následky.

„Rodičia by sa však nemali spoliehať iba na pozornosť plavčíka či iných ľudí. Užitočné je aj používanie kúpacích pomôcok – kolies alebo rukávnikov, ktorých kvalitu by mal dospelý vyskúšať minimálne večer pred používaním. Pri pobyte na loďke, nafukovacom matraci či šliapacom bicykli musí mať dieťa vždy záchrannú vestu či rukávniky." uvádza Zuzana Valovičová z Úradu verejného zdravotníctva SR. Pripomína, že deti by si mali začať zvykať na vodu už v nízkom veku, „čo najskôr ho treba učiť aj plávať, pretože aj začiatočník má lepšiu šancu udržať sa nad hladinou, kým sa k nemu dostane pomoc,“dopĺňa odborníčka.

Učíte dieťa plávať? Rukáviky mu môžu uškodiť, skúste to radšej takto!

Deti pri pobyte vonku robia hluk, preto by mal rodič okamžite skontrolovať situáciu v prípade, že nastalo ticho. Topiaci sa človek nevolá o pomoc. Až na výnimky nie je v takejto situácii fyziologicky schopný volať o ňu, ústa topiaceho sa striedavo noria pod hladinou a znova sa objavujú nad hladinou. Topiaci nemôže mávať rukami, inštinktívna reakcia ho totiž núti rozpažiť a rukami tlačiť proti vodnej hladine. Človek zápasiaci o život nemôže „zastaviť“ topenie sa a vykonávať spontánne činnosti ako je kývanie rukami o pomoc či plávanie smerom k záchrancovi.

Nechutné! Tieto choroby z bazéna číhajú aj na tých najmenších

Ako rozpoznať, že sa niekto topí?

  • hlava je nízko vo vode, ústa sú otvorené na úrovni vodnej hladiny
  • oči sú sklenené, prázdne a neschopné zaostriť, prípadne sú zavreté
  • dýchanie je rýchle, topiaci lapá po dychu
  • človek má snahu otočiť sa na chrbát a plávať určitým smerom ale bez úspechu

Neznesiteľné horúčavy sú tu! Ak dodržíte tieto rady, nepríde vám zle