MENU
rodina-a-tehotenstvo

Krik na deti spôsobuje zmeny v ich mozgu. Ako si pomôcť, keď to na vás príde?

Deti sa s traumatickými zážitkami nevedia vyrovnať, potrebujú našu starostlivosť.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Krik na deti spôsobuje zmeny v ich mozgu. Ako si pomôcť, keď to na vás príde?

Rodičia zväčša nemajú v pláne na deti kričať a nechcú to robiť. Emócia príde náhle a spraví viac škody ako úžitku. Dlhodobý krik narobí deťom v tele veľa škody. Takto sa tomu dá predísť.

Dieťa sa narodí ako nepopísaná kniha a všetko, čo sa okolo neho deje nasáva ako špongia. Vzorce správania neskôr začne zrkadliť.

Deti sú naše poklady, naše všetko a nadovšetko ich milujeme. Rodič sa ku kriku uchýli z dôvodu únavy, preťaženia či frustrácie. Pocit, že sa veci vymykajú kontrole je stresujúci a keď sa k tomu pridá ešte čosi navyše, dokáže emočne vybuchnúť. Spúšťačom môže byť čokoľvek, aj maličkosť, či sa dieťa obleje, zle si obuje topánky, alebo popíše stenu. Za normálnych okolností si rodič malé neúspechy detí s nimi racionálne vysvetlí. Avšak emócie sú veľký pán.

Väčšina rodičov nekričí vedome. Strácajú kontrolu nad svojim temperamentom a slovami, keď sú unavení a vidia, že ich úlohy nemajú konca. Krik na dieťa sa vtedy zdá byť ľahké a rýchle východisko, pretože je málo pravdepodobné, že sa deti budú hádať alebo odvrávať. Bohužiaľ, má to svoje následky.

Američania majú dokonca prieskum, ktorý uskutočnil Pew Research Centre a v ňom zistili, že byť rodičom je pre mnohých únavné a stresujúce. Prieskumu sa zúčastnilo necelých 4 tisíc amerických rodičov s deťmi mladšími ako 18 rokov. Odhalil, že až 41 percent sa cíti unavených a 29 percent rodičov zažíva stres neustále, alebo väčšinu času. To v konečnom dôsledku naznačuje, že rodičia sú často vyčerpaní a čelia obrovským emóciám, čo prispieva k ich frustrácii a kriku na vlastné deti aj za drobné neúspechy.

Krik pritom neovplyvňuje len deti, rodičia môžu pociťovať jeho vedľajšie účinky na sebe a to vrátane fyzických príznakov napätia na hrudi, tráviacich ťažkostí, zvýšenej srdcovej frekvencie, zrýchleného dýchania a úzkosti.

Kričanie na deti je krutý spôsob vyžiadania ich disciplíny.Kričanie na deti je krutý spôsob vyžiadania ich disciplíny.
Kričanie na deti je krutý spôsob vyžiadania ich disciplíny.
Zdroj: Shutterstock

Kričanie na deti je krutý spôsob vyžiadania ich disciplíny a môže mať na ne hlboký negatívny psychologický vplyv, ktorý sa prejaví postupne.

Ako pôsobí krik na deti a čo urobiť, keď to na nás príde? Čítajte ďalej...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor