MENU
rodina-a-tehotenstvo

Krehké duše môžu vyhorieť. Kedy je precitlivenosť psychickým problémom?

Hypersenzitívni ľudia mávajú silný cit pre umenie.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Krehké duše môžu vyhorieť. Kedy je precitlivenosť psychickým problémom?

Ak vás často až prehnane trápia obyčajné veci a detailne rozoberáte každú maličkosť, ste vnímaví, plachí a úzkostliví, možno aj vy patríte medzi ľudí so syndrómom vysokej citlivosti.

Jana miluje prírodu. Keď chodí okolo stromov, objíma ich, cíti ich energiu a vníma, ako sa stromy hýbu a dávajú jej silu. Keď vstúpi do miestnosti, je prvou, ktorá ľahko zacíti pachy, začuje jemné zvuky spozoruje drobné zmeny. Keď sleduje televízne seriály, hlboko sa ponorí do každej postavy. Je výbornou učiteľkou. Keď však príde na hospitácie do triedy riaditeľka, nevie sa zbaviť stresu a úzkosti. Vtedy podáva najhoršie výkony.

Viac: RýchloTEST stresu! Za dve sekundy zistíte, či vám niečo hrozí 

Týždeň pred menštruačným cyklom sa veľmi zameriava na bolesť v podbruší a vždy je počas svojich dní podráždená a jej rozhodnutia sú neprimerané a prchké. Je veľmi svedomitá, snaží sa za každú cenu vyhýbať chybám a nedorozumeniam. Ak nejakú spraví, dlho sa ňou dokáže trápiť.

Hypersenzitivita je vrodená

Prejavuje sa ako vysoká citlivosť na rôzne podnety okolia. Dospelí sa môžu prejavovať ako introverti, no nie všetci sú plachí. 30 % hypersenzitívnych ľudí je považovaných za extrovertov.

Iný mozog

Nervový systém hypersenzitívnych ľudí je veľmi citlivý, čo prispieva k zvýšeniu emocionálnej reaktivity. Príliš citlivý človek oveľa extrémnejšie prežíva okolité vnemy, či už ide o jemný hluk alebo príliš veľa svetla. Zmena nastáva aj v centre zodpovednom za empatiu. Títo ľudia majú hlbšie povedomie o ich vnútorných emocionálnych stavoch a pocitoch.

Aj koža je citlivka

Mnoho hypersenzibilov môže trpieť ekzémami, astmou či rôznymi formami alergií. Zvyknú byť obozretní, starostliví, s veľkým zmyslom pre zodpovednosť, preto sú z nich zvyčajne veľmi dobrí zamestnanci a tímoví hráči. Keď pocítia stres, trpia a len s ťažkosťami sa vedia cezeň preniesť. Nemajú radi zmeny, sú empatickí a dôverčiví. 

Viac: Aj vás dráždi nevinný zvuk opätkov? Hypersenzibilom je každý piaty z nás

Znaky hypersenzitívnych ľudí:

 • máte bohaté vnútorné prežívanie,
 • zaujímate sa o umenie,
 • veľmi ľahko sa niečím nadchnete,
 • máte ťažkosti vystúpiť pred obecenstvom,
 • ste citliví na bolesť, kofeín a hlad,
 • ste citliví na vnútorné telesné vnemy,
 • ľahko zachytíte okolité zmyslové podnety – svetlo, hluk, pachy.

Viac: Hrozí vám nervové zrútenie? Týchto 7 signálov nesmiete podceniť!

V ohrození

Vedci spájajú hypersenzitivitu s pozitívnymi vlastnosťami, ale aj s duševnou chorobou. Takýto ľudia sú vystavení vyššiemu riziku depresie či iných duševných ochorení, vyššiemu riziku vyhorenia, pretože na seba kladú prehnané nároky. Vtedy u nich dochádza k psychickému vyčerpaniu. V takýchto chvíľach prestávajú myslieť na svoje potreby a nevedia sa brániť voči stresu a veľkej záťaži. Viacerí potom reagujú vyhorením.

Čo vám pomôže? 

Krehké duše môžu vyhorieť. Kedy je precitlivenosť psychickým problémom?Krehké duše môžu vyhorieť. Kedy je precitlivenosť psychickým problémom?
Zdroj: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

 • Znížte počet rušivých podnetov vo vašom prostredí.
 • Obmedzte počet úloh, ktoré máte denne splniť.
 • Vyhnite sa vyhoreniu tak, že si včas všimnete varovné príznaky, akými sú pocit preťaženia a úzkosti.
 • Napíšte svoje myšlienky a pocity na papier, aby neblokovali váš mozog.
 • Skúste porozmýšľať nad meditáciou, zvlášť na zvládnutie vysokej citlivosti na bolesť.

Čítajte aj: Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

Hypersenzitivitu môžete využiť

 • Využite svoju kreativitu, maľujte, tvorte alebo píšte.
 • Využite svoju predispozíciu k vyššej empatii pri posilňovaní vzťahov – aby ste sa stali lepším spolupracovníkom a vážili si svoju osobnosť.
 • Cíťte sa dobre vo svojej citlivom vnútri, majte sa radi a nikdy sa za svoju citlivosť nehanbite.
 • Ak ste hypersenzitívni, buďte úprimní a nebojte sa o tom hovoriť. Myslite na svoje pozitívne danosti. Ste oveľa empatickejší, hlboký mysliteľ, schopný vidieť veci z inej perspektívy, fanúšik umenia a hudby, ale aj človek, ktorý dokáže vidieť pozitívne vlastnosti na iných.

Bude vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor