Vystojíte si ich v zamestnaní, alebo naopak vysedíte za počítačovým monitorom. O tom, či ich dostanete, rozhoduje aj genetika. Môžete sa im vyhnúť, no ak ich, už máte, s riešením neotáľajte. Práve teraz je ten najvhodnejší čas na odstránenie.
Prečo vzniknú kŕčové žily?
Žily na dolných končatinách sú ďalej od srdca a zároveň najnižšie. Čerpacia funkcia srdcového svalu tu už neúčinkuje a krv musí prekonať veľkú vzdialenosť v opačnom smere, ako pôsobí gravitácia. Ak majú žily z rôznych príčin oslabené steny, pod tlakom krvi sa rozťahujú, vysvetľujú väčšinou tento stav cievni chirurgovia. Ak prestanú fungovať žilové chlopne, krv, ktorá by mala prúdiť od členkov k srdcu a z povrchových žíl do hlbokého žiilového systému, sa spomalí, hromadí, či dokonca vráti späť. Výsledkom sú škaredé hrčky, ktoré sa vydujú až nad úroveň kože.
Najčastejšie sa tak deje na predkolení, členkoch alebo priehlavkov. Spúšťačom môže byť tehotenstvo alebo nadváha pre vyšší tlak na žily, tiež hormonálna antikoncepcia, nedostatok aktivity a dlhodobé spočívanie v jednej polohe. Žily totiž "masírujú" svaly, ak sú ochabnuté a nevyužité, tok v žilách sa spomaľuje. Nebezpečná je aj horúčava, vtedy sa rozťahujú.
Kým ich zbadáte
Varixy však môžete mať, skôr než ich vidno. Cítite, že sú unavené, ťažké a bolia. Už v tomto štádiu by ste mali vyhľadať odborníka, vyhnete sa tak komplikáciám. Veľmi ťažké stavy sa môže vyvinúť až vo vred predkolenia, ktorého liečba je mimoriadne náročná. Tú zakaždým určí lekár na základe podrobnej diagnostiky stavu a štádia ochorenia. Zvyčajne má na výber tieto možnosti:
- sklerotizácia – najmenej invazívna metóda, pri ktorej vám chirurg vstrekne do žíl roztok, po zákroku odchádzate domov
- operácia – chirurgické odstránenie žíl, niekedy až od slabín po členok, prebieha v narkóze a hospitalizujú vás
- laser – lúč s určitou vlnovou dĺžkou zničí zvnútra poškodenú žilu pôsobením tepla, spálená žila sa vstrebe
- rádiofrekvencia – do chorej žily sa zavedie katéter a žiarenie zmení na teplo, ktoré zvnútra žilu zataví
- lepenie žíl – je to najnovšia metóda, špeciálnym lepidlom vám žily spoja, no zatiaľ sa však bežne nepoužíva pre vysokú sumu,
- lieky – užívate venotoniká na spevnenie cievnych stien a cirkulácie krvi
Žily nemajú rady teplo
Zákroky je ideálne podstúpiť v zime. V lete sú totiž žily následkom tepla rozšírené a liečba chce dosiashnuť pravý opak, teda ich stiahnutie.
6 x proti varixom
- vyhýbajte sa vysokým podpätkom – v zime pokojne noste pohodlnú a teplú zimnú obuv
- vykladajte si nohy – ak dlho stojíte alebo sedíte, nájdite si čas na vyloženie nôh, pokojne si kôvli tomu vezmite dovolenku
- nenoste tesné oblečenie – sťahujúce legíny môžu byť šik, ale nie pre vaše žily
- jedzte veľa vlákniny – áno, aj strava pomôže ozdraviť vaše žily, nezabudnite na dostatok ovocia, zeleniny, celozrnné výrobky
- myslite na vitamíny – najmä E, C a antioxidanty
- zabudnite na horúcu sprchu – zvoľte radšej striedanie teplej a studenej sprchy