MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kŕčové žily riešte v zime. Vezmite si dovolenku a noste snehule!

Oddychujte aj po sviatkoch. Vaše nohy to ocenia!
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Kŕčové žily riešte v zime. Vezmite si dovolenku a noste snehule!

Je zákon schválnosti, že varixy zvyknú nepekne ozdobiť najmä krajšiu polovicu ľudstva. No môžete im predísť a nezájsť ochorenie príliš ďaleko.

Vystojíte si ich v zamestnaní, alebo naopak vysedíte za počítačovým monitorom. O tom, či ich dostanete, rozhoduje aj genetika. Môžete sa im vyhnúť, no ak ich, už máte, s riešením neotáľajte. Práve teraz je ten najvhodnejší čas na odstránenie.

Prečo vzniknú kŕčové žily?

Žily na dolných končatinách sú ďalej od srdca a zároveň najnižšie. Čerpacia funkcia srdcového svalu tu už neúčinkuje a krv musí prekonať veľkú vzdialenosť v opačnom smere, ako pôsobí gravitácia. Ak majú žily z rôznych príčin oslabené steny, pod tlakom krvi sa rozťahujú, vysvetľujú väčšinou tento stav cievni chirurgovia.  Ak prestanú fungovať žilové chlopne, krv, ktorá by mala prúdiť od členkov k srdcu a z povrchových žíl do hlbokého žiilového systému, sa spomalí, hromadí, či dokonca vráti späť. Výsledkom sú škaredé hrčky, ktoré sa vydujú až nad úroveň kože.

Najčastejšie sa tak deje na predkolení, členkoch alebo priehlavkov. Spúšťačom môže byť tehotenstvo alebo nadváha pre vyšší tlak na žily, tiež hormonálna antikoncepcia, nedostatok aktivity a dlhodobé spočívanie v jednej polohe. Žily totiž "masírujú" svaly, ak sú ochabnuté a nevyužité, tok v žilách sa spomaľuje. Nebezpečná je aj horúčava, vtedy sa rozťahujú.

Kým ich zbadáte

Varixy však môžete mať, skôr než ich vidno. Cítite, že sú unavené, ťažké a bolia. Už v tomto štádiu by ste mali vyhľadať odborníka, vyhnete sa tak komplikáciám. Veľmi ťažké stavy sa môže vyvinúť až vo vred predkolenia, ktorého liečba je mimoriadne náročná. Tú zakaždým určí lekár na základe podrobnej diagnostiky stavu a štádia ochorenia. Zvyčajne má na výber tieto možnosti:

 • sklerotizácia – najmenej invazívna metóda, pri ktorej vám chirurg vstrekne do žíl roztok, po zákroku odchádzate domov
 • operácia – chirurgické odstránenie žíl, niekedy až od slabín po členok, prebieha v narkóze a hospitalizujú vás
 • laser – lúč s určitou vlnovou dĺžkou zničí zvnútra poškodenú žilu pôsobením tepla, spálená žila sa vstrebe
 • rádiofrekvencia – do chorej žily sa zavedie katéter a žiarenie zmení na teplo, ktoré zvnútra žilu zataví
 • lepenie žíl – je to najnovšia metóda, špeciálnym lepidlom vám žily spoja, no zatiaľ sa však bežne nepoužíva pre vysokú sumu,
 • lieky – užívate venotoniká na spevnenie cievnych stien a cirkulácie krvi

Žily nemajú rady teplo

Zákroky je ideálne podstúpiť v zime. V lete sú totiž žily následkom tepla rozšírené a liečba chce dosiashnuť pravý opak, teda ich stiahnutie.

6 x proti varixom

 1. vyhýbajte sa vysokým podpätkom – v zime pokojne noste pohodlnú a teplú zimnú obuv
 2. vykladajte si nohy – ak dlho stojíte alebo sedíte, nájdite si čas na vyloženie nôh, pokojne si kôvli tomu vezmite dovolenku
 3. nenoste tesné oblečenie – sťahujúce legíny môžu byť šik, ale nie pre vaše žily
 4. jedzte veľa vlákniny – áno, aj strava pomôže ozdraviť vaše žily, nezabudnite na dostatok ovocia, zeleniny, celozrnné výrobky
 5. myslite na vitamíny – najmä E, C a antioxidanty
 6. zabudnite na horúcu sprchu – zvoľte radšej striedanie teplej a studenej sprchy

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor