MENU
rodina-a-tehotenstvo

Krása je zradná. 9 z 10 líčidiel je kontaminovaných baktériami, dokonca aj s E.coli!

Viete, čo si každý deň nanášate na tvár? Buďte opatrní!
Rodina a tehotenstvo

Krása je zradná. 9 z 10 líčidiel je kontaminovaných baktériami, dokonca aj s E.coli!

Vedci sa pozreli pod mikroskopom na to, čo si bežne nanášame na tvár a boli zhrození. Kozmetika je kontaminovaná patogénmi, môžu vyvolávať infekcie.

Kedy ste si naposledy skontrolovali dátum spotreby make-upu alebo očných líčidiel? A čo štetce na líca, čistíte ich občas? Ak ste odpovedali váhavo, potom pravdepodobne svoju tvár „rozmaznávate“ baktériami zakaždým, keď si nimi nanášate kozmetiku. 

Čítajte aj: Čo vám hlásia vyrážky na tvári? Ako sa im možno vyvarovať?

Najnovšie zistenia vedcov, ktorí si posvietili na rúže, riasenky, lesky na pery, očné linky, hubky na make-up, sú skutočne alarmujúce. Takmer 90 % skúmaných kozmetických výrobkov bolo kontaminovaných rôznymi baktériami, vrátane E.coli, stafylokokov a plesní! Výsledky sú o to znepokojivejšie, že niektoré baktérie sú rezistentné na antibiotiká a môžu vyvolávať rôzne nepríjemné infekcie, píše vedecký portál Science Alert. 

Problém vo vode

Na bezpečnosť líčidiel si posvietili vedci z Aston University vo Veľkej Británii. Preskúmali takmer 500 výrobkov, u ktorých zistili vysokú úroveň bakteriálnej kontaminácie, pričom čím bol v produkte vyšší obsah vody, tým boli výsledky horšie. Osobitnú pozornosť si zaslúžia hubky na make-up v tvare vajíčka, tento aplikátor sa v posledných rokoch stal populárnym pri nanášaní základov a kontúr na tvár. Boli to najhorší páchatelia s najvyššou mierou kontaminácie. Vo výskume zároveň vyšlo, že až 93 % hubiek svoje majiteľky nikdy nečistili a 64 % priznalo, že aj po tom, čo im spadla na zem, pokračovali v jej používaní.  

Po spotrebe

„Kozmetické predpisy jasne uvádzajú, že výrobky by nemali obsahovať patogénne organizmy,“ cituje vedcov portál Science Alert. Napriek tomu drvivá väčšina všetkých použitých produktov bola kontaminovaná baktériami. Niektoré z nájdených kmeňov baktérií môžu byť dokonca rezistentné na antibiotiká a vyvolávajú nepríjemné infekcie. 

Alergie a rôzne kožné reakcie spôsobujú tiež plesne, autori štúdie preto odporúčajú držať sa dátumu spotreby. Toto označenie nám hovorí, do akej doby konzervačné látky chránia výrobok pred bakteriálnou kontamináciou. Z výskumu však vyplynulo, že väčšina spotrebiteľov bežne používajú make-up aj po uplynutí exspirácie.

Pozor E.coli!

Prieskum ukázal, že kozmetické spoločnosti a regulačné orgány by mali viac upozorňovať zákazníkov na primeranú bezpečnosť pri používaní líčidiel. Vedci varujú najmä pred baktériami, ako je E. coli , ktorá je zvyčajne spojená s fekálnou kontamináciou. „Osveta je dôležitá, aby sme pomohli vzdelávať spotrebiteľov, a tiež výrobcov kozmetických výrobkov. O rizikách kontaminácie treba hovoriť najmä v prípade hubiek, ktoré si vyžadujú pravidelné čistenie. No a napokon netreba zabúdať na dátumy exspirácie, ktoré je dôležité rešpektovať,” zhrnul biomedicínsky vedec Amreen Bashir pre Science Alert.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia