MENU
rodina-a-tehotenstvo

Koronavírus: Lucie Bílá sa vrátila k profesii krajčírky a šije rúška pre nemocnicu

Rúška si dokážete vyrobiť aj keď šijací stroj nemáte, dokonca aj keď šiť vôbec neviete. Kto to ale dokáže, môže pomôcť, ako Lucie Bílá.
Rodina a tehotenstvo

Koronavírus: Lucie Bílá sa vrátila k profesii krajčírky a šije rúška pre nemocnicu

Počiatočný stres, že sa nikde nedajú zohnať rúška, vystriedali teraz rôzne viac či menej originálne nápady. Odborníci tvrdia, že lepšie je provizórne amatérske rúško, ako žiadne.

Milovníčka Slovenska, česká speváčka Lucie Bílá (53), opäť potvrdzuje, že pomáhať druhým je pre ňu naozaj prirodzené. „Jak já jsem ráda, že jsem švadlena...,“ napísala na svoj Instagram. Ako vyučená krajčírka si v týchto dňoch sadla k šijaciemu stroju a pustila sa do výroby rúšok. Aby mala vhodný materiál, neváhala a rozstrihala nové bavlnené posteľné obliečky. Prvú dávku už poslala do nemocnice v Kladne, spolu s finančným darom.

Koronavírus: Lucie Bílá sa vrátila k profesii krajčírky a šije rúška pre nemocnicuKoronavírus: Lucie Bílá sa vrátila k profesii krajčírky a šije rúška pre nemocnicu
Zdroj: Instagram/ @luciebila

Zdroj foto: Instagram/ @luciebila

Rúška síce nekúpite, ale nosia ich už všetci

Rúška nosia prakticky všetci, známe tváre nevynímajúc. Napríklad moderátorka Kvetka Horváthová bola prezieravá a respirátory si objednala v čase, keď bola epidémia ešte len v Číne. Herec Vladimír Kobielsky sa pochválil, že jeho šikovná manželka mu ušila rúško s použitím filtra do vysávača. Módny návrhár Lukáš Kimlička dal na Instagram aj návod, ako si rúško ušiť z čistej kuchynskej utierky, vrecka do vysávača a plátna. Keďže nemal vhodné gumičky na prichytenie rúška za ušami, použil gumu z ramienok z podprsenky. Príkladov, ktoré potvrdzujú, že keď sa chce, tak sa dá, je ale oveľa viac.

Odborníci zdôrazňujú, že rúška slúži do istej miery na vlastnú ochranu, ale najmä na ochranu druhých. Preto by sme ju mali používať naozaj všetci bez výnimky. Hoci aj vyrobenú bez šitia, len vystrihnutím zo starého trička.

Pozdrav od Lucie Bílé - usmievajte sa


Zdroj videa: Instagram/ @luciebila

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia