MENU
rodina-a-tehotenstvo

Koľko sexu je pre váš vek tak akurát? Sedia na vás tabuľky?

Čím sme starší, tým menej sexu nám stačí.
Rodina a tehotenstvo

Koľko sexu je pre váš vek tak akurát? Sedia na vás tabuľky?

Zamýšľate sa občas nad tým, či je váš sexuálny život v poriadku? Či máte intímnych zážitkov dostatok, alebo vám chýbajú? Čo hovoria "normy"? Koľko sexu je tak akurát?

Hlavným problémom sexuálneho života mnohých z nás je, že trávime príliš málo času len vo dvojici so svojim partnerom. Stres a málo času veľmi ovplyvňujú náš sexuálny život. Máte čas na intímne chvíľky aspoň 2-krát týždenne? Niekomu sa to zdá až príliš a pre iných môže byť sex len dva dni v týždni mizerne málo. Čo hovorí štatistika, čo je "normálne"?

Podľa očakávania - nižší vek, viac sexu

Americký Kinseyho inštitút, ktorý sa už 75 rokov zaoberá skúmaním sexuality a vzťahov, uskutočnil výskum pohlavných aktivít ľudí, pričom zohľadnil ich vek. A dospel k týmto výsledkom:

  • vo veku 18-29 sa ľudia milujú v priemere 112-krát za rok;
  • vo veku 30-39 rokov je to v priemere 86-krát za rok;
  • vo veku 40-49 rokov už len v priemere 69-krát za rok.

Tento výskum tiež odhalil, že 13% manželských párov má sex len niekoľkokrát za rok, 45% niekoľkokrát za mesiac, 34% manželov sexuje 2- až 3-krát týždenne a 7% má sexuálny styk až 4-krát či dokonca viackrát týždenne.

Na základe tohto výskumu uskutočnila webová stránka „Your Tango“, zameraná na ženy hľadajúce v živote porozumenie, vlastný prieskum medzi svojimi čitateľmi, ktorí sú ženatí či vydaté. Zistili tak minimálny, priemerný a ideálny počet sexuálnych aktivít za jeden mesiac. Sedia tieto čísla aj na vás?

  • Minimum: raz za mesiac;
  • Priemer: raz za týždeň;
  • Perfektné: 3- až 5-krát týždenne.
Anketa
Kam sa radíte so sexom vy?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor