MENU
rodina-a-tehotenstvo

Koľko sexu je pre váš vek tak akurát? Sedia na vás tabuľky?

Čím sme starší, tým menej sexu nám stačí.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Koľko sexu je pre váš vek tak akurát? Sedia na vás tabuľky?

Zamýšľate sa občas nad tým, či je váš sexuálny život v poriadku? Či máte intímnych zážitkov dostatok, alebo vám chýbajú? Čo hovoria "normy"? Koľko sexu je tak akurát?

Hlavným problémom sexuálneho života mnohých z nás je, že trávime príliš málo času len vo dvojici so svojim partnerom. Stres a málo času veľmi ovplyvňujú náš sexuálny život. Máte čas na intímne chvíľky aspoň 2-krát týždenne? Niekomu sa to zdá až príliš a pre iných môže byť sex len dva dni v týždni mizerne málo. Čo hovorí štatistika, čo je "normálne"?

Podľa očakávania - nižší vek, viac sexu

Americký Kinseyho inštitút, ktorý sa už 75 rokov zaoberá skúmaním sexuality a vzťahov, uskutočnil výskum pohlavných aktivít ľudí, pričom zohľadnil ich vek. A dospel k týmto výsledkom:

  • vo veku 18-29 sa ľudia milujú v priemere 112-krát za rok;
  • vo veku 30-39 rokov je to v priemere 86-krát za rok;
  • vo veku 40-49 rokov už len v priemere 69-krát za rok.

Tento výskum tiež odhalil, že 13% manželských párov má sex len niekoľkokrát za rok, 45% niekoľkokrát za mesiac, 34% manželov sexuje 2- až 3-krát týždenne a 7% má sexuálny styk až 4-krát či dokonca viackrát týždenne.

Na základe tohto výskumu uskutočnila webová stránka „Your Tango“, zameraná na ženy hľadajúce v živote porozumenie, vlastný prieskum medzi svojimi čitateľmi, ktorí sú ženatí či vydaté. Zistili tak minimálny, priemerný a ideálny počet sexuálnych aktivít za jeden mesiac. Sedia tieto čísla aj na vás?

  • Minimum: raz za mesiac;
  • Priemer: raz za týždeň;
  • Perfektné: 3- až 5-krát týždenne.
Anketa
Kam sa radíte so sexom vy?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor