MENU
rodina-a-tehotenstvo

Koľko mrkvy denne sa oplatí zjesť a čo vám vylepší?

Mrkva vám posilní sliznice.
Rodina a tehotenstvo

Koľko mrkvy denne sa oplatí zjesť a čo vám vylepší?

Množstvo živín a nízky obsah kalórií, mrkvu majte vždy v kuchyni. Jej najväčšie bohatstvo sa však skrýva vo vysokom obsahu betakaroténu.

Betakarotén, ktorý obsahuje mrkva sa v tele mení na vitamín A. Žiadna iná zelenina nie je takým výborným zdrojom tohto významného karotenoidu. Organizmus však poteší aj biotín, céčko a minerály draslík, zinok, horčík a sodík, ktoré sa nachádzajú v mrkve. Keďže má vysoký obsah vlákniny, podporuje aj zdravé trávenie.

Nezabudnite na tuky

Vitamín A je bezpochyby vhodný pre zdravie očí, ale môže mrkva skutočne vylepšiť ostrosť videnia? Podľa odborníkov za určitých okolností, áno. Vitamín A zlepšuje predovšetkým schopnosť vidieť v tme. Na pokrytie dennej potreby tohto vitamínu stačí zjesť 60 až 80 gramov mrkvy, čo je približne asi jedna stredne veľká mrkva. Ak si ju nastrúhate a pridáte do nej pár kvapiek oleja, lebo betakarotén je rozpustný v tukoch.

Ideálna prevencia

Mrkva je zdravá surová i varená. Úpravou možno pár vitamínov stratí, ale je lepšie stráviteľná a telo si z nej tak zoberie viac živín. Podľa Nemeckej spoločnosti pre výživu, strava bohatá na karotenoidy, znižuje riziko takzvaného metabolického syndrómu. V jeho dôsledku sa môže rozvinúť cukrovka 2. typu, ochorenia srdca či arterioskleróza. Mrkva navyše obsahuje lykopén, ktorý pozitívne vplýva na zdravie ciev. Zvýšený príjem karotenoidov vás navyše môže ochrániť pred vysokým krvným tlakom.

Vylepší sliznice

Vitamín A chráni aj sliznice nosa a priedušiek. Odborníci dokonca tvrdia, že hrá dôležitú úlohu aj pri vzniku alergických reakcií ako je napríklad senná nádcha. Podľa nemeckých vedcov majú ľudia s vysokou koncentráciou karotenoidov v krvnej plazme nižšiu náchylnosť ku alergickým zápalom nosnej sliznice. Štúdie sa zúčastnilo 547 dospelých vo veku 19 až 81 rokov, u ktorým merali koncentráciu šiestich karotenoidov, uvádza nemecký portál zentrum-der-gesundheit.de. V skupine s ich najvyšším obsahom bolo riziko vzniku alergickej nádchy o 56 percent nižší ako v skupine s najnižším obsahom karoteoidov. Strava bohatá na tieto látky má ochranný účinok pred alergickou nádchou.

Na pokožku i zuby

Mrkvu sa oplatí chrumkať aj kvôli zlepšeniu kvality pleti. Vitamín A podporuje zdravú štruktúru pokožky, chráni pleť pred voľnými radikálmi, keďže ide o silný antioxidant. Následne pôsobí proti zápalom a spomaľuje starnutie pokožky. Navyše, ak budete hrýzť mrkvu stimulujete krvný obeh v ďasnách. Konzumáciou mrkvy dokonca môžete znížiť aj riziko vzniku zubného kazu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor