MENU
rodina-a-tehotenstvo

Mrkva nie je LEN na dobrý ZRAK! Poznáte jej skutočné účinky?

Mrkva vám posilní sliznice.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Mrkva nie je LEN na dobrý ZRAK! Poznáte jej skutočné účinky?

Množstvo živín a nízky obsah kalórií, mrkvu majte vždy v kuchyni. Jej najväčšie bohatstvo sa však skrýva vo vysokom obsahu betakaroténu.

Betakarotén, ktorý obsahuje mrkva sa v tele mení na vitamín A. Žiadna iná zelenina nie je takým výborným zdrojom tohto významného karotenoidu. Organizmus však poteší aj biotín, céčko a minerály draslík, zinok, horčík a sodík, ktoré sa nachádzajú v mrkve. Keďže má vysoký obsah vlákniny, podporuje aj zdravé trávenie.

Nezabudnite na tuky

Vitamín A je bezpochyby vhodný pre zdravie očí, ale môže mrkva skutočne vylepšiť ostrosť videnia? Podľa odborníkov za určitých okolností, áno. Vitamín A zlepšuje predovšetkým schopnosť vidieť v tme. Na pokrytie dennej potreby tohto vitamínu stačí zjesť 60 až 80 gramov mrkvy, čo je približne asi jedna stredne veľká mrkva. Ak si ju nastrúhate a pridáte do nej pár kvapiek oleja, lebo betakarotén je rozpustný v tukoch.

Ideálna prevencia

Mrkva je zdravá surová i varená. Úpravou možno pár vitamínov stratí, ale je lepšie stráviteľná a telo si z nej tak zoberie viac živín. Podľa Nemeckej spoločnosti pre výživu, strava bohatá na karotenoidy, znižuje riziko takzvaného metabolického syndrómu. V jeho dôsledku sa môže rozvinúť cukrovka 2. typu, ochorenia srdca či arterioskleróza. Mrkva navyše obsahuje lykopén, ktorý pozitívne vplýva na zdravie ciev. Zvýšený príjem karotenoidov vás navyše môže ochrániť pred vysokým krvným tlakom.

Vylepší sliznice

Vitamín A chráni aj sliznice nosa a priedušiek. Odborníci dokonca tvrdia, že hrá dôležitú úlohu aj pri vzniku alergických reakcií ako je napríklad senná nádcha. Podľa nemeckých vedcov majú ľudia s vysokou koncentráciou karotenoidov v krvnej plazme nižšiu náchylnosť ku alergickým zápalom nosnej sliznice. Štúdie sa zúčastnilo 547 dospelých vo veku 19 až 81 rokov, u ktorým merali koncentráciu šiestich karotenoidov, uvádza nemecký portál zentrum-der-gesundheit.de. V skupine s ich najvyšším obsahom bolo riziko vzniku alergickej nádchy o 56 percent nižší ako v skupine s najnižším obsahom karoteoidov. Strava bohatá na tieto látky má ochranný účinok pred alergickou nádchou.

Na pokožku i zuby

Mrkvu sa oplatí chrumkať aj kvôli zlepšeniu kvality pleti. Vitamín A podporuje zdravú štruktúru pokožky, chráni pleť pred voľnými radikálmi, keďže ide o silný antioxidant. Následne pôsobí proti zápalom a spomaľuje starnutie pokožky. Navyše, ak budete hrýzť mrkvu stimulujete krvný obeh v ďasnách. Konzumáciou mrkvy dokonca môžete znížiť aj riziko vzniku zubného kazu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor