MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočet

Ach ten spánok, ktorému sa vaši najmenší tak bránia. Zjednodušiť im ho môžete správnym načasovaním.
Rodina a tehotenstvo

Kedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočet

Tiež sa zamýšľate nad tým, kedy je ideálna doba hnať deti večer do postele? Odteraz vám s tým pomôže jednoduchá pomôcka.

Po večerníčku umyť zuby a spať už v praktizovaní súčasných spôsobov výchovy neplatí tak často, ako tomu bolo v minulosti, nehovoriac o poobedňajšom spánku, ku ktorému boli deti kedysi bez výnimky vedené. Spánková pravidelnosť je však pre deti mimoriadne dôležitá, a to tak pre ich správny fyzický ako aj psychický vývin. Počas spánku dochádza k uvoľňovaniu hormónov potrebných pre regeneráciu a správnu činnosť imunitného systému.

Čítajte aj: Deti a spánok. Čo sa deje s ich organizmom, keď im chýba?

Vo všeobecnosti platí, že v predškolskom veku by mali spať približne dvanásť hodín denne a deťom na prvom stupni základných škôl postačí desať. Spánkoví odborníci tvrdia, že ak odhadnete čas uloženia detí do postieľok správne, môžete skrátiť dobu zaspávania, prípadne eliminovať počet budení počas noci, ktoré je u typické u detí do školského veku. Každý detský organizmus je jedinečný a má svoje vlastné biologické hodiny. Niektoré potrebuje dvanásť hodín, iné osem a ďalšie spáva oveľa kratšie. Práve s cieľom odstrániť tento problém a optimalizovať dobu detského spánku, vyvinuli odborníci kalkulačku, vďaka ktorej budú vaše ratolesti svieže, oddýchnuté a zdravé. „Spánková kalkulačka pre deti dokáže vypočítať najlepší čas na prebudenie a uloženie do postele metódou počítania spánkových cyklov. Jeden cyklus štvorročného dieťaťa trvá približne 30 minút," informuje oficiálna stránka Kids Sleep Calculator.

Odteraz ako hodinky

Aplikácia je síce v anglickom jazyku, no zvládnete ju aj keď nie ste jazykovo zdatní. V prvom okienku vyplníte vek dieťaťa a hneď pod ním hodinu a minútu kedy sa dieťa ráno budí. Po kliknutí na posledný modrý rámček sa vám vygeneruje niekoľko možností v rozmedzí dvoch až troch hodín.  V týchto hodinách dieťa zaspí najjednoduchšie, zobudí sa dostatočne odpočinuté a vo fáze, ktorá preň nebude znamenať veľké problémy skoncentrovať sa po prebudení. Priemerný čas, ktorý dieťa potrebuje na zaspanie je štrnásť minút. Ten je vo výpočtoch on-line kalkulačky zahrnutý.

Prehľad odporúčaných časov spánku u detí:

Od 4 - 6 rokov:

Vstáva o 6:00; spať má ísť o 16:46, 17:16, 17:46, 18:16 alebo o 18:46 hod.
Vstáva o 6:30; spať má ísť o 17:16, 17:46, 18:16, 18:46 alebo o  19:16 hod.
Vstáva o 7:00; 
spať má ísť o 17.46, 18.16, 18.46, 19:16 alebo o  19:46 hod.
Vstáva o 7:30; 
spať má ísť o 18:16, 18:46, 19:16, 19:46 alebo o  20:16 hod.

Od 5 - 12 rokov: 
Vstáva o 6:00; 
spať má ísť o 18:56, 19:46 alebo o 20:36 hod.
Vstáva o 6:00; 
spať má ísť o 19:26, 20:16 alebo o  21:06 hod.
Vstáva o 7:00; 
spať má ísť o 19:56, 20:46 alebo o  21:36 hod.
Vstáva o 7:30; 
spať má ísť o 20:26, 21:16 alebo o  22:06 hod.

Tipy pre zdravší detský spánok:

  • Dieťa by si malo privyknúť na každodenné zaspávanie v rovnakom prostredí.
  • Miestnosť by mala byť vyvetraná, tichá a tmavá. Optimálna teplota počas spánku je 18 °C.
  • Veďte deti k zdravým spánkovým návykom.
  • V školskom veku im zdôrazňujte potrebu pravidelného spánkového harmonogramu.
  • Televízory a zapojené počítače by v detskej izbe nemali mať miesto.

Kedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočetKedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočet

Spánková kalkulačka na stránke web-blinds.com

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia