MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočet

Ach ten spánok, ktorému sa vaši najmenší tak bránia. Zjednodušiť im ho môžete správnym načasovaním.
Rodina a tehotenstvo

Kedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočet

Tiež sa zamýšľate nad tým, kedy je ideálna doba hnať deti večer do postele? Odteraz vám s tým pomôže jednoduchá pomôcka.

Po večerníčku umyť zuby a spať už v praktizovaní súčasných spôsobov výchovy neplatí tak často, ako tomu bolo v minulosti, nehovoriac o poobedňajšom spánku, ku ktorému boli deti kedysi bez výnimky vedené. Spánková pravidelnosť je však pre deti mimoriadne dôležitá, a to tak pre ich správny fyzický ako aj psychický vývin. Počas spánku dochádza k uvoľňovaniu hormónov potrebných pre regeneráciu a správnu činnosť imunitného systému.

Čítajte aj: Deti a spánok. Čo sa deje s ich organizmom, keď im chýba?

Vo všeobecnosti platí, že v predškolskom veku by mali spať približne dvanásť hodín denne a deťom na prvom stupni základných škôl postačí desať. Spánkoví odborníci tvrdia, že ak odhadnete čas uloženia detí do postieľok správne, môžete skrátiť dobu zaspávania, prípadne eliminovať počet budení počas noci, ktoré je u typické u detí do školského veku. Každý detský organizmus je jedinečný a má svoje vlastné biologické hodiny. Niektoré potrebuje dvanásť hodín, iné osem a ďalšie spáva oveľa kratšie. Práve s cieľom odstrániť tento problém a optimalizovať dobu detského spánku, vyvinuli odborníci kalkulačku, vďaka ktorej budú vaše ratolesti svieže, oddýchnuté a zdravé. „Spánková kalkulačka pre deti dokáže vypočítať najlepší čas na prebudenie a uloženie do postele metódou počítania spánkových cyklov. Jeden cyklus štvorročného dieťaťa trvá približne 30 minút," informuje oficiálna stránka Kids Sleep Calculator.

Odteraz ako hodinky

Aplikácia je síce v anglickom jazyku, no zvládnete ju aj keď nie ste jazykovo zdatní. V prvom okienku vyplníte vek dieťaťa a hneď pod ním hodinu a minútu kedy sa dieťa ráno budí. Po kliknutí na posledný modrý rámček sa vám vygeneruje niekoľko možností v rozmedzí dvoch až troch hodín.  V týchto hodinách dieťa zaspí najjednoduchšie, zobudí sa dostatočne odpočinuté a vo fáze, ktorá preň nebude znamenať veľké problémy skoncentrovať sa po prebudení. Priemerný čas, ktorý dieťa potrebuje na zaspanie je štrnásť minút. Ten je vo výpočtoch on-line kalkulačky zahrnutý.

Prehľad odporúčaných časov spánku u detí:

Od 4 - 6 rokov:

Vstáva o 6:00; spať má ísť o 16:46, 17:16, 17:46, 18:16 alebo o 18:46 hod.
Vstáva o 6:30; spať má ísť o 17:16, 17:46, 18:16, 18:46 alebo o  19:16 hod.
Vstáva o 7:00; 
spať má ísť o 17.46, 18.16, 18.46, 19:16 alebo o  19:46 hod.
Vstáva o 7:30; 
spať má ísť o 18:16, 18:46, 19:16, 19:46 alebo o  20:16 hod.

Od 5 - 12 rokov: 
Vstáva o 6:00; 
spať má ísť o 18:56, 19:46 alebo o 20:36 hod.
Vstáva o 6:00; 
spať má ísť o 19:26, 20:16 alebo o  21:06 hod.
Vstáva o 7:00; 
spať má ísť o 19:56, 20:46 alebo o  21:36 hod.
Vstáva o 7:30; 
spať má ísť o 20:26, 21:16 alebo o  22:06 hod.

Tipy pre zdravší detský spánok:

  • Dieťa by si malo privyknúť na každodenné zaspávanie v rovnakom prostredí.
  • Miestnosť by mala byť vyvetraná, tichá a tmavá. Optimálna teplota počas spánku je 18 °C.
  • Veďte deti k zdravým spánkovým návykom.
  • V školskom veku im zdôrazňujte potrebu pravidelného spánkového harmonogramu.
  • Televízory a zapojené počítače by v detskej izbe nemali mať miesto.

Kedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočetKedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočet

Spánková kalkulačka na stránke web-blinds.com

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na synovom nočníku sa spravila vápenatá vrstva

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia