MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kedy ste naposledy čistili umývačku? Obzvlášť sa venujte jednej časti

Aj o umývačku riadu sa treba starať.
Rodina a tehotenstvo

Kedy ste naposledy čistili umývačku? Obzvlášť sa venujte jednej časti

Väčšinou sa ňu pozabudne. Hoci sa v nej denne umyje kopec riadu, na údržbu umývačky si mnohí nájdu čas len výnimočne.

Vedeli ste, že umývačka môže byť riziková pre ľudí s oslabenou imunitou? Pred pár rokmi to zistili slovinskí vedci. Posvietili si totiž na čistotu týchto pomocníkov v domácnosti. Kedy ste naposledy vyumývali? Niekedy totiž toho skrývajú viac ako by ste chceli.

Zamerali sa na tesnenia

Vedci z Ľubľany sa zamerali najmä na gumové tesnenia umývačiek a vodu, ktorá bola pri umývaní použitá. Dôkladne preskúmali 24 tesnení a ich výsledky sú skutočne prekvapivé. V mnohých umývačkách našli napríklad baktériu E.coli. Slovinskí vedci jedným dychom dodávajú, že netreba podliehať panike. Patogény vznikajú kombináciou zvyškov jedla a pary. Stačí si viac posvietiť na údržbu a neotvárať umývačku skôr ako trochu nevychladne.

Prizrite sa držiakom

Hoci riad je dôkladne umytý, prizrite sa bližšie do vnútra umývačky, či v nej nezostali zvyšky jedál. Môžu byť zachytené na držiakoch i rotujúcich sprchách, takisto na spodnej časti umývačky, kde sa usádzajú najmä po krajoch. Celú vnútornú časť môžete očistiť octovou vodou. Mäkkou handričkou prejdite všetky gumové tesnenia.  Práve na ne sa najčastejšie "chytia" plesne a baktérie. 

Pozrite sa na filter

Určite nevynechajte filter. Ten je tajným zberačom nečistôt a mnohí sa doň ani nepozerajú. Chyba! Otvorte ho a nájdete mastnotu nazbieranú za ostatné umývania. Ak ste to zanedbali, ide o poriadnu vrstvu. Filter vyumývajte pod tečúcou vodou a pravidelne ho čistite.  Dávajte si však pozor, aby ste ho vzápätí správne vrátili na miesto, filter musí dôkladne zapadnúť.

Anketa
Čistíte pravidelne umývačku?

Posvieťte si aj na okolie

Teraz sa pozrite okolo umývačky - na jej dvierka, pokiaľ je vstavaná, tak aj na dvierka susediacich skriniek. Všade tam môžu byť stopy po jedle, nápojoch a nečistotách. Stačí vám klasický saponát, prípadne opäť môžete použiť octovú vodu. Nezabúdajte na tlačidlá umývačky, ktoré by takisto z času na čas potrebovali hygienické pretretie.

Pomôže si i sama

Finálnym krokom, ako umývačku vyčistiť a zbaviť zápachu, je spustenie umývacieho programu naprázdno. Použite k tomu špeciálne produkty, ktoré nájdete v drogérii. Použiť však môžete aj klasickú sódu bikarbónu, jednu alebo dve lyžice dajte na dno umývačky alebo tam položte misku s octom. Potom pustite program s najvyššou teplotou na umývanie. Ak si nenájdete čas na údržbu každý týždeň, urobte tak aspoň raz za dva týždne.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor