MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kedy ste naposledy čistili umývačku? Obzvlášť sa venujte jednej časti

Aj o umývačku riadu sa treba starať.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Kedy ste naposledy čistili umývačku? Obzvlášť sa venujte jednej časti

Väčšinou sa ňu pozabudne. Hoci sa v nej denne umyje kopec riadu, na údržbu umývačky si mnohí nájdu čas len výnimočne.

Vedeli ste, že umývačka môže byť riziková pre ľudí s oslabenou imunitou? Pred pár rokmi to zistili slovinskí vedci. Posvietili si totiž na čistotu týchto pomocníkov v domácnosti. Kedy ste naposledy vyumývali? Niekedy totiž toho skrývajú viac ako by ste chceli.

Zamerali sa na tesnenia

Vedci z Ľubľany sa zamerali najmä na gumové tesnenia umývačiek a vodu, ktorá bola pri umývaní použitá. Dôkladne preskúmali 24 tesnení a ich výsledky sú skutočne prekvapivé. V mnohých umývačkách našli napríklad baktériu E.coli. Slovinskí vedci jedným dychom dodávajú, že netreba podliehať panike. Patogény vznikajú kombináciou zvyškov jedla a pary. Stačí si viac posvietiť na údržbu a neotvárať umývačku skôr ako trochu nevychladne.

Prizrite sa držiakom

Hoci riad je dôkladne umytý, prizrite sa bližšie do vnútra umývačky, či v nej nezostali zvyšky jedál. Môžu byť zachytené na držiakoch i rotujúcich sprchách, takisto na spodnej časti umývačky, kde sa usádzajú najmä po krajoch. Celú vnútornú časť môžete očistiť octovou vodou. Mäkkou handričkou prejdite všetky gumové tesnenia.  Práve na ne sa najčastejšie "chytia" plesne a baktérie. 

Pozrite sa na filter

Určite nevynechajte filter. Ten je tajným zberačom nečistôt a mnohí sa doň ani nepozerajú. Chyba! Otvorte ho a nájdete mastnotu nazbieranú za ostatné umývania. Ak ste to zanedbali, ide o poriadnu vrstvu. Filter vyumývajte pod tečúcou vodou a pravidelne ho čistite.  Dávajte si však pozor, aby ste ho vzápätí správne vrátili na miesto, filter musí dôkladne zapadnúť.

Anketa
Čistíte pravidelne umývačku?

Posvieťte si aj na okolie

Teraz sa pozrite okolo umývačky - na jej dvierka, pokiaľ je vstavaná, tak aj na dvierka susediacich skriniek. Všade tam môžu byť stopy po jedle, nápojoch a nečistotách. Stačí vám klasický saponát, prípadne opäť môžete použiť octovú vodu. Nezabúdajte na tlačidlá umývačky, ktoré by takisto z času na čas potrebovali hygienické pretretie.

Pomôže si i sama

Finálnym krokom, ako umývačku vyčistiť a zbaviť zápachu, je spustenie umývacieho programu naprázdno. Použite k tomu špeciálne produkty, ktoré nájdete v drogérii. Použiť však môžete aj klasickú sódu bikarbónu, jednu alebo dve lyžice dajte na dno umývačky alebo tam položte misku s octom. Potom pustite program s najvyššou teplotou na umývanie. Ak si nenájdete čas na údržbu každý týždeň, urobte tak aspoň raz za dva týždne.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor