V posledných desaťročiach sa pupočník zvykol prerušiť ihneď po pôrode. V súčasnosti sa však o vhodnom čase vedú debaty na celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča prestrihnutie pupočníka 1 až 3 minúty po pôrode, podľa Amerického združenia pôrodníkov a gynekológov je ideálnym časom 30 až 60 sekúnd po pôrode.
Komu sa oplatí dotepanie pupočníka?
„Za skoré prerušenie pupočníka považujeme také, ktoré sa udeje do 20 až 30 sekúnd od narodenia bábätka. Oneskorené prerušenie pupočníka môže nastať od 30 sekúnd do takzvane nekonečna,“ vysvetľuje molekulárna genetička a odborná poradkyňa banky pupočníkovej krvi MSc. Dominika Valent Raffajová.
Na Slovensku sa na rozdiel od iných krajín nesprávne používa aj pojem „dotepanie“ pupočníka, ktorý v podstate znamená oneskorené prerušenie pupočníka.
„Dotepanie pupočníka má podľa výskumov veľký význam u predčasne narodených detí, teda narodených do 37. týždňa. Ukazuje sa, že má za následok zníženie novorodeneckých komplikácií,“ vraví odborníčka.
Skoré verzus oneskorené prerušenie pupočníka
U zdravých donosených novorodencov tieto informácie nie sú až také jasné. Oneskoreným prerušením pupočníka sa chce predísť anémii, častému problému malých detí. „Ale tým, že dostaneme do dieťatka viac krvi, dostávame tam aj viac červených krviniek, ktoré môžu viesť k novorodeneckej žltačke,“ upozorňuje molekulárna genetička Valent Raffajová. Štúdie potvrdili minimálne 2-percentný nárast potreby fototerapieu detí, ktoré mali oneskorene prerušený pupočník.
„Čo sa týka železa, vieme, že deti, ktorým bol prerušený pupočník neskôr, mali 48 hodín po pôrode vyššie hodnoty železa ako tie, ktorým bol pupočník prerušený do 20 sekúnd, ale v období dvanástich mesiacov nebol medzi týmito deťmi žiaden rozdiel,“ dodáva molekulárna genetička.
Preceňovanie dotepania
Predstava, že čím viac pupočníkovej krvi prejde do bábätka v rámci pôrodu, tým lepšie, nie je vedecky podložená. Podľa molekulárnej genetičky kmeňové bunky nespravia žiaden zázrak v zmysle, že by dieťatko nedostalo leukémiu alebo inú chorobu. Takisto nie je potvrdené, že by zdravé donosené bábätká, ktorým bol pupočník prestrihnutý oneskorene, mali lepší neurologický vývoj.
Pupočník by sa mal podľa odborníčky prestrihnúť 30 až 60 sekúnd po pôrode. Týmto spôsobom sa dieťatku poskytne viac železa, no nie toľko, aby sa u neho výrazne zvýšilo riziko žltačky. Zároveň sa tak neovplyvní kvalita pupočníkovej krvi a množstvo buniek, ktoré je z nej možné získať, ak sa rozhodnete pre odber.
Ako postupovať pri predčasniatkach?
Čas dotepania pupočníka nemá žiadny vplyv na odber tkaniva pupočníka a placenty. Ak sa rozhodnete pre dlhšie dotepanie pupočníka alebo ak sa vaše bábätko narodí predčasne, je vhodné zvážiť typ odberu, ktorého súčasťou je aj odber pupočníkovej krvi zo žíl placenty, teda nie len z pupočnej šnúry, a tiež tkanivo pupočníka a placenty.
„Takto vieme bábätku poskytnúť krv, ktorú potrebuje na to, aby sa lepšie adaptovalo, a zároveň mu uchováme dostatok buniek, aby malo do budúcnosti poistku, ak by sa nebodaj niečo stalo,“ uzatvára molekulárna genetička MSc. Dominika Valent Raffajová.