MENU
rodina-a-tehotenstvo

Je naozaj dotepanie pupočníka pri pôrode dôležité?

Woman,Giving,Life,In,The,Hospital.,Detail,Of,Nurse's,Hands
Rodina a tehotenstvo

Je naozaj dotepanie pupočníka pri pôrode dôležité?

Novorodeniatko môže prostredníctvom pupočníka získať minútu po pôrode 80 ml krvi, po 3 minútach až 100 ml. V prepočte to predstavuje asi 40 až 50 mg železa naviac. Je to dôvod na prestrihnutie pupočníka až po jeho dotepaní?

V posledných desaťročiach sa pupočník zvykol prerušiť ihneď po pôrode. V súčasnosti sa však o vhodnom čase vedú debaty na celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča prestrihnutie pupočníka 1 až 3 minúty po pôrode, podľa Amerického združenia pôrodníkov a gynekológov je ideálnym časom 30 až 60 sekúnd po pôrode.

Komu sa oplatí dotepanie pupočníka?

Za skoré prerušenie pupočníka považujeme také, ktoré sa udeje do 20 až 30 sekúnd od narodenia bábätka. Oneskorené prerušenie pupočníka môže nastať od 30 sekúnd do takzvane nekonečna,“ vysvetľuje molekulárna genetička a odborná poradkyňa banky pupočníkovej krvi MSc. Dominika Valent Raffajová.

Na Slovensku sa na rozdiel od iných krajín nesprávne používa aj pojem „dotepanie“ pupočníka, ktorý v podstate znamená oneskorené prerušenie pupočníka.

Dotepanie pupočníka má podľa výskumov veľký význam u predčasne narodených detí, teda narodených do 37. týždňa. Ukazuje sa, že má za následok zníženie novorodeneckých komplikácií,“ vraví odborníčka.

Skoré verzus oneskorené prerušenie pupočníka

U zdravých donosených novorodencov tieto informácie nie sú až také jasné. Oneskoreným prerušením pupočníka sa chce predísť anémii, častému problému malých detí. „Ale tým, že dostaneme do dieťatka viac krvi, dostávame tam aj viac červených krviniek, ktoré môžu viesť k novorodeneckej žltačke,“ upozorňuje molekulárna genetička Valent Raffajová. Štúdie potvrdili minimálne 2-percentný nárast potreby fototerapieu detí, ktoré mali oneskorene prerušený pupočník.

Čo sa týka železa, vieme, že deti, ktorým bol prerušený pupočník neskôr, mali 48 hodín po pôrode vyššie hodnoty železa ako tie, ktorým bol pupočník prerušený do 20 sekúnd, ale v období dvanástich mesiacov nebol medzi týmito deťmi žiaden rozdiel,“ dodáva molekulárna genetička.

Preceňovanie dotepania

Predstava, že čím viac pupočníkovej krvi prejde do bábätka v rámci pôrodu, tým lepšie, nie je vedecky podložená. Podľa molekulárnej genetičky kmeňové bunky nespravia žiaden zázrak v zmysle, že by dieťatko nedostalo leukémiu alebo inú chorobu. Takisto nie je potvrdené, že by zdravé donosené bábätká, ktorým bol pupočník prestrihnutý oneskorene, mali lepší neurologický vývoj.

Pupočník by sa mal podľa odborníčky prestrihnúť 30 až 60 sekúnd po pôrode. Týmto spôsobom sa  dieťatku poskytne viac železa, no nie toľko, aby sa u neho výrazne zvýšilo riziko žltačky. Zároveň sa tak neovplyvní kvalita pupočníkovej krvi a množstvo buniek, ktoré je z nej možné získať, ak sa rozhodnete pre odber.

Ako postupovať pri predčasniatkach?

Čas dotepania pupočníka nemá žiadny vplyv na odber tkaniva pupočníka a placenty. Ak sa rozhodnete pre dlhšie dotepanie pupočníka alebo ak sa vaše bábätko narodí predčasne, je vhodné zvážiť typ odberu, ktorého súčasťou je aj odber pupočníkovej krvi zo žíl placenty, teda nie len z pupočnej šnúry, a tiež tkanivo pupočníka a placenty.

Takto vieme bábätku poskytnúť krv, ktorú potrebuje na to, aby sa lepšie adaptovalo, a zároveň mu uchováme dostatok buniek, aby malo do budúcnosti poistku, ak by sa nebodaj niečo stalo,“ uzatvára molekulárna genetička MSc. Dominika Valent Raffajová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor