MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kazí vám milovanie sucho vo vagíne? Vráťte vášeň do spálne!

Pocit pálenia či pichania na intímnych miestach spôsobený suchom vo vagíne sa dá riešiť viacerými spôsobmi.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Kazí vám milovanie sucho vo vagíne? Vráťte vášeň do spálne!

Pocit sucha vo vagíne je veľmi častý a nie je nič trápne či neobvyklé, keď sa to snažíte vyriešiť.

Približne 17% žien všetkých vekových kategórií  trpí suchom vo vagíne a u žien po menopauze ich počet rýchlo rastie. Pocity pri vaginálnej suchosti môžu byť od mierne dráždivých až po úplne neznesiteľné. Čo by ste s tým mohli spraviť? 

Ženské libido a cyklus. Naozaj spolu súvisia?

S vekom problém rastie

Po štyridsiatke ženy pomaly smerujú k predmenopauze a začnú im kolísať hladiny hormónov. To znamená, že vaše telo produkuje menej estrogénu a jedným z vedľajších účinkov môže byť vaginálna suchosť. Keď hladina estrogénu v tele klesne, vagína zvyčajne začne strácať časť svojej lubrikácie a elasticity. Môžete si všimnúť väčšiu citlivosť a podráždenie pri sedení, stoji, cvičeniach aj močení a váš vaginálny výtok môže meniť farbu, textúru aj vôňu.

Hoci menopauza je najčastejšou príčinou vaginálnej suchosti, môže to byť aj kvôli dojčeniu, antikoncepčným tabletkám alebo ako dôsledok užívania niektorých typov liekov, vrátane antidepresív a antihistaminík. 

Aký vplyv má sucho na sex?

Penetrácia, čiže vniknutie penisu, alebo dokonca už dotýkanie intímnych miest môže byť nepríjemnejšie a niekedy aj bolestivé, pretože vagína sa trochu zmenšila a ťažšie sa rozširuje. Vchod do vagíny môže byť tiež užší a suchý. Môžno zistíte, že potrebujete iný prístup k milovaniu, že sa chcete sústrediť viac na dotyky celého tela alebo na dráždenie klitorisu, nie len na vaginálne dráždenie. Niektoré ženy sú dokonca prekvapené, keď zistia, že aj keď sa cítia emocionálne vzrušené, ich telo fyzicky vzrušené nie je. 

Potrebujete orgazmus! Sex pred spánkom vyrieši 8 vašich problémov

Poznáte najlepšie spôsoby riešenia?

Dbajte na to, aby ste nepoužívali žiadne výrobky, ktoré dráždia pošvu, napríklad parfumované mydlá alebo vložky či "intímky". Používate vždy pri milovaní lubrikant. Pre väčšie pohodlie ho môžete použiť aj počas dňa. Nezľaknite sa, ak vás niektorý lubrikant bude dráždiť, no hneď ho vymeňte. Snažte sa vybrať čo najprirodzenejší, bez dráždidiel. Poradia vám aj v lekárni alebo u gynekológa.

Milovanie bez lubrikantu vám môže spôsobiť malé trhlinky, ktoré môžu v budúcnosti spôsobiť bolesti pri sexe a môžu viesť k zvýšenému riziku infekcií. 

Precvičovanie Kegelových cvikov, pri ktorých sa spevňujú panvové svaly, vám pomôže udržať tkanivá pružné. Pred partnerom a lekárom to netajte

Mnohé ženy sa obávajú diskusie o takýchto intímnych príznakoch so svojimi partnermi. Avšak väčšina mužov je vnímavá k tomu, aby vám pomohli. Takže otvorene vysvetlite, ako sa mení vaše telo a aké pocity pri tom prežívate. A predovšetkým povzbudzujte svojho partnera, aby sa vás počas milovania dlho dotýkal, to pomáha tvorbe vaginálnej vlhkosti.

Ak ale máte stále nepríjemné pocity alebo trpíte bolesťou, obráťte sa na svojho gynekológa. Mohol by vám predpísať hormonálnu liečbu, buď v podobe krému alebo aj piluliek. 

Bude to stáť za to: 6 trikov na oživenie partnerského života

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor