MENU
rodina-a-tehotenstvo

Predčasniatok je každým rokom viac a viac. Čo najviac potrebujú?

predčasniatko

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Predčasniatok je každým rokom viac a viac. Čo najviac potrebujú?

Trend predčasne narodených detí za posledné roky stúpa.

Za posledných 15 rokov vzrástol počet pôrodov ďaleko pred termínom o viac ako 30 %. „Predčasný príchod na svet znamená pre dieťa aj rodinu mnoho komplikácii, často až boj o život," vyvsetľuje Ľubica Kaiserová, predsedníčka Občianskeho združenia (OZ) Malíček.

Vedeli ste, že každé 11. dieťa na Slovensku príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva? To predstavuje ročne päťtisíc detí. „Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné," opísala Kaiserová.

OZ Malíček je rodičovskou organizáciou, združením rodičov predčasne narodených detí, ktoré vzniklo v apríli 2011. Cieľom OZ je, aby deti odchádzali z nemocnice domov čo najzdravšie. „Hlavným posolstvom činnosti OZ Malíček je, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná ako súčasť najlepšej starostlivosti, a to aj v období pandémie nového koronavírusu," spresnila Ľubica Kaiserová.

Ich činnosť sa sústreďuje na zlepšovanie podmienok počas pobytu dieťaťa v nemocnici. Ide napríklad o materiálnu pomoc, ako je nákup profesionálnych odsávačiek materského mlieka, špeciálnych hniezd - neobedov, vyhrievaných postieľok, inkubátorov, kresiel na klokankovanie, tabletov, fotoaparátov, ktoré zmierňujú prekonávanie chvíle prvotného odlúčenia rodiča s ich dieťaťom, prístrojov či plienok.

Prvý kontakt

OZ Malíček je tvorcom projektu Prvá fotka bábätka, ktorá zbližuje rodičov s ich dieťaťom a je im prvým kontaktom na diaľku. Mama dostáva na gratulačnej kartičke obrázok svojho bábätka, aby ho mohla vidieť skôr, ako to jej stav či stav bábätka dovolí. „Fotografia novonarodeného bábätka má pozitívny vplyv na psychiku mamy či na podporu laktácie," vysvetlila Kaiserová.

V prípade, že osobný kontakt matky s dieťaťom nie je možný, vďaka IP kamerám nad inkubátormi môžu rodičia a blízka rodina byť v kontakte s bábätkom.

Každoročne sa tiež pod taktovkou OZ Malíček organizujú rôzne podujatia pomáhajúce a spájajúce rodiny s predčasne narodenými deťmi. Na webovom sídle združenia malicek.sk a na sociálnych sieťach sú pravidelne uverejňované novinky, edukatívne články a rozhovory s odborníkmi z rôznych oblastí zdravotnej starostlivosti, aby sa rodičom dalo poradiť, aj keď sa so svojim dieťaťom nachádzajú už v domácom prostredí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor