MENU
rodina-a-tehotenstvo

Každé 11. dieťa príde na svet predčasne. Čo potrebuje najviac?

predčasniatko

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Každé 11. dieťa príde na svet predčasne. Čo potrebuje najviac?

Trend predčasne narodených detí za posledné roky stúpa.

Za posledných 15 rokov vzrástol počet pôrodov ďaleko pred termínom o viac ako 30 %. „Predčasný príchod na svet znamená pre dieťa aj rodinu mnoho komplikácii, často až boj o život," vyvsetľuje Ľubica Kaiserová, predsedníčka Občianskeho združenia (OZ) Malíček.

Vedeli ste, že každé 11. dieťa na Slovensku príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva? To predstavuje ročne päťtisíc detí. „Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné," opísala Kaiserová.

OZ Malíček je rodičovskou organizáciou, združením rodičov predčasne narodených detí, ktoré vzniklo v apríli 2011. Cieľom OZ je, aby deti odchádzali z nemocnice domov čo najzdravšie. „Hlavným posolstvom činnosti OZ Malíček je, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná ako súčasť najlepšej starostlivosti, a to aj v období pandémie nového koronavírusu," spresnila Ľubica Kaiserová.

Ich činnosť sa sústreďuje na zlepšovanie podmienok počas pobytu dieťaťa v nemocnici. Ide napríklad o materiálnu pomoc, ako je nákup profesionálnych odsávačiek materského mlieka, špeciálnych hniezd - neobedov, vyhrievaných postieľok, inkubátorov, kresiel na klokankovanie, tabletov, fotoaparátov, ktoré zmierňujú prekonávanie chvíle prvotného odlúčenia rodiča s ich dieťaťom, prístrojov či plienok.

Prvý kontakt

OZ Malíček je tvorcom projektu Prvá fotka bábätka, ktorá zbližuje rodičov s ich dieťaťom a je im prvým kontaktom na diaľku. Mama dostáva na gratulačnej kartičke obrázok svojho bábätka, aby ho mohla vidieť skôr, ako to jej stav či stav bábätka dovolí. „Fotografia novonarodeného bábätka má pozitívny vplyv na psychiku mamy či na podporu laktácie," vysvetlila Kaiserová.

V prípade, že osobný kontakt matky s dieťaťom nie je možný, vďaka IP kamerám nad inkubátormi môžu rodičia a blízka rodina byť v kontakte s bábätkom.

Každoročne sa tiež pod taktovkou OZ Malíček organizujú rôzne podujatia pomáhajúce a spájajúce rodiny s predčasne narodenými deťmi. Na webovom sídle združenia malicek.sk a na sociálnych sieťach sú pravidelne uverejňované novinky, edukatívne články a rozhovory s odborníkmi z rôznych oblastí zdravotnej starostlivosti, aby sa rodičom dalo poradiť, aj keď sa so svojim dieťaťom nachádzajú už v domácom prostredí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia