MENU
Rodina a tehotenstvo

Katka Koščová: Zistila som, že neumieram, ale môžem s tým pracovať

Vyhľadali ste psychoterapeuta?

Zašla som za psychiatričkou, ktorá potvrdila, že mám panickú poruchu. Pre mňa to bola veľká úľava. Zistila som, že neumieram, ale je to niečo, s čím sa dá pracovať. Som rada, že som do toho išla, veľmi mi to zjednodušilo život.

Spomínali ste, že aj vaša astma bola vtedy zhoršená?

Myslím, že to bolo pre môj fyzický stav, v akom som bola. Nehýbala som sa, nemala som dobrú životosprávu. No v rámci terapie som začala aj veľa chodiť. Žiadny šport nerobím, iba chodím. Potrebovala som robiť to, čo je pre mňa udržateľné, a chôdza je udržateľná snáď pre každého. Postupne som si pridávala a teraz každý deň prejdem celé kilometre, dokonca mi už fyzicky chýba, ak nechodím.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor