MENU
rodina-a-tehotenstvo

Katka Koščová: Zistila som, že neumieram, ale môžem s tým pracovať

Katka Koščová
Zdroj: Lýdia Czakó
Rodina a tehotenstvo

Katka Koščová: Zistila som, že neumieram, ale môžem s tým pracovať

Speváčku Katku Koščovú (41) trápili panické ataky, nespavosť, depresia. Prečo miluje zombíkov a káže synovi počítať holé zadky?

Radikálne ste schudli a komentovali ste, že to bolo jednoduché. Naozaj?

Ja som primárne nešla chudnúť. Potrebovala som sa dať do poriadku v rámci mentálneho zdravia. A keď sa trošku vyčistí a dá dokopy hlava, tak aj telo viac vládze. Ja som bola v stave, že som už nič nevládala, nedokázala som urobiť ani jednoduché rozhodnutia. Trpela som úzkosťami, panickými atakmi. Také obyčajné veci ako ísť si zabehať či do fitka boli pre mňa neuskutočniteľné a nedokázala som sa nikam posunúť. No a keď sa hlava vyčistila, mala som dojem, akoby som otvorila okno a nadýchla sa čerstvého vzduchu. Tak zrazu išli aj ostatné veci oveľa ľahšie.

Vďaka čomu sa vám vyčistila hlava?

Vyhľadala som lekára, lebo som mala pocit, že umieram. Brutálne mi búšilo srdce, bolievala ma hlava, mala som pocity, že budem zvracať, v noci som nevedela zaspať, bolo to strašné. Vtedy som nevedela, že ide o prejavy panických atakov. Plus obsedantné predstavy, že umieram, že mám trombózu alebo infarkt. Jednoducho som bola presvedčená, že moje fyzické zdravie je ohrozené. Lekár mal hneď podozrenie, že je za tým „hlava“ a odporúčal mi vyhľadať odbornú pomoc psychiatra alebo psychológa.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor