MENU
rodina-a-tehotenstvo

Je váš vzťah v troskách? 10 signálov, ktoré vysiela citovo závislá osoba

Vzťahy nefungujú vždy podľa vašich predstáv.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Je váš vzťah v troskách? 10 signálov, ktoré vysiela citovo závislá osoba

Nie vždy vzťahy fungujú tak, ako by ste chceli. Narušiť ich môže jeden z partnerov, ak sa od vás stane závislý. Je to toxické pre obidvoch, pretože citová závislosť sa môže odraziť aj na fyzickom a duševnom zdraví.

Čo je závislosť?

Závislosť od alkoholu, cigariet alebo kofeínu je bežná. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je definovaná ako duševný alebo telesný stav charakteristický prítomnosťou naliehavej túžby alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela návykovú látku a navodiť si príjemný pocit. Ale závislí nemusíte byť len od látok, ale aj od partnerského vzťahu.

Čo je citová závislosť?

Existuje množstvo behaviorálnych a neurochemických dôkazov, ktoré podporujú tvrdenia, že láska môže byť návyková a prerásť do závislosti, podobne ako správanie pri užívaní drog. Uvádza to aj štúdia publikovaná v časopise Philosophy, Psychiatry & Psychology, ktorá definuje osoby, ktoré prepadnú do závislosti na láske k partnerovi ako citovo závislé, a ich správanie im spôsobuje ujmu a utrpenie okoliu.

Aj odborníci na stránkach Web MD opisujú „závislý vzťah“ ako vzťah, v ktorom obsedantne jeden z partnerov venujete zvýšenú pozornosť tomu druhému, bez toho, aby myslel na seba. Osoba sa v takomto vzťahu cíti bez zvýšenej pozornosti partnera neúplná alebo nešťastná. Vo väčšine vzťahov je prirodzené, že jeden môže milovať viac. Ak sa venujete svojej polovičke a prejavujete k nej náklonnosť, vzťah to samozrejme utužuje a prospieva to obidvom partnerom.

Túžba po láske však nemusí vždy znamenať, že ste závislí. Ale ak cítite, že už nedokážete fungovať bez partnera a všetko čo robíte bez neho nemá zmysel, sú to prvé známky vážneho problému. Takéto spolužitie neprináša potešenie a radosť ani jednému z partnerov. Citovo závislá osoba prežíva strach z opustenia a postupne sa u nej môžu objavovať aj známky úzkosti a depresie z pocitu, že jej city nie sú opätované. Ľudia s touto závislosťou si často neuvedomujú svoje sebapoškodzujúce správanie.

K závislosti na láske sa človek dostane väčšinou nevedome, a spúšťačom môže byť sklon k závislostiam, spôsob výchovy v detstve alebo jednostranná láska. Ak ste boli vychovávaní v milujúcom a chápavom prostredí, máte menšiu pravdepodobnosť, že prepadnete tejto chorobe.

Ako sa správa citovo závislá osoba, si prečítajte na nasledujúcej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor