Čo je závislosť?
Závislosť od alkoholu, cigariet alebo kofeínu je bežná. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je definovaná ako duševný alebo telesný stav charakteristický prítomnosťou naliehavej túžby alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela návykovú látku a navodiť si príjemný pocit. Ale závislí nemusíte byť len od látok, ale aj od partnerského vzťahu.
Čo je citová závislosť?
Existuje množstvo behaviorálnych a neurochemických dôkazov, ktoré podporujú tvrdenia, že láska môže byť návyková a prerásť do závislosti, podobne ako správanie pri užívaní drog. Uvádza to aj štúdia publikovaná v časopise Philosophy, Psychiatry & Psychology, ktorá definuje osoby, ktoré prepadnú do závislosti na láske k partnerovi ako citovo závislé, a ich správanie im spôsobuje ujmu a utrpenie okoliu.
Aj odborníci na stránkach Web MD opisujú „závislý vzťah“ ako vzťah, v ktorom obsedantne jeden z partnerov venujete zvýšenú pozornosť tomu druhému, bez toho, aby myslel na seba. Osoba sa v takomto vzťahu cíti bez zvýšenej pozornosti partnera neúplná alebo nešťastná. Vo väčšine vzťahov je prirodzené, že jeden môže milovať viac. Ak sa venujete svojej polovičke a prejavujete k nej náklonnosť, vzťah to samozrejme utužuje a prospieva to obidvom partnerom.
Túžba po láske však nemusí vždy znamenať, že ste závislí. Ale ak cítite, že už nedokážete fungovať bez partnera a všetko čo robíte bez neho nemá zmysel, sú to prvé známky vážneho problému. Takéto spolužitie neprináša potešenie a radosť ani jednému z partnerov. Citovo závislá osoba prežíva strach z opustenia a postupne sa u nej môžu objavovať aj známky úzkosti a depresie z pocitu, že jej city nie sú opätované. Ľudia s touto závislosťou si často neuvedomujú svoje sebapoškodzujúce správanie.
K závislosti na láske sa človek dostane väčšinou nevedome, a spúšťačom môže byť sklon k závislostiam, spôsob výchovy v detstve alebo jednostranná láska. Ak ste boli vychovávaní v milujúcom a chápavom prostredí, máte menšiu pravdepodobnosť, že prepadnete tejto chorobe.