MENU
rodina-a-tehotenstvo

Zmenil sa vám po očkovaní proti kovidu menštruačný cyklus? Nie ste samé...

Close,Up,Portrait,Of,A,Worried,Teenage,Girl,In,Denim
Rodina a tehotenstvo

Zmenil sa vám po očkovaní proti kovidu menštruačný cyklus? Nie ste samé...

Téma očkovania proti ochoreniu COVID-19 je veľmi často diskutovanou témou hlavne v súvislosti s tehotenstvom a menštruáciou. Vedci sa pustili do skúmania týchto súvislostí, aby vyvrátili obavy a vysvetlili prečo u niektorých žien dochádza k zmenám v menštruačnom cykle hneď po podaní vakcín.

Keď bolo očkovanie proti COVID-19 pred rokom aktuálnou témou, často sa spájalo s negatívnymi ohlasmi. Ľudia nežiadúce účinky zvaľovali práve na vakcíny a všetky zdravotné problémy pripisovali očkovaniu. Aj niektoré ženy mali pocit, že majú narušený menštruačný cyklus práve z tohto dôvodu. Vedci sa snažia objasniť, ako súvisia zmeny menštruačného cyklu s očkovaním.

Ženy si začali všímať, že majú silnejšie krvácanie ako zvyčajne alebo nepravidelný cyklus. Niektoré udávali meškanie menštruácie, ale vo väčšine prípadov išlo len o jednorázovú záležitosť, a potom sa cyklus po 1 až 2 mesiacoch upravil. Otázne je, koľko žien si všimlo tento problém, koľko sa o to vôbec zaujímalo a pripisovali očkovaniu, a aký počet takýchto žien to označilo ako nežiaduci účinok a nahlásili ho.

Zahraničná štúdia, ktorá sa týmto problémom zaoberala, vyhodnotila odpovede 39 000 žien pomocou online dotazníka, aby zachytili čo najširšiu škálu odpovedí od respondentiek počas troch mesiacov. Zistili, že približne 42 % sledovaných účastníčok s pravidelným menštruačným cyklom krvácalo po očkovaní silnejšie ako zvyčajne.Žiadnu zmenu v perióde zaznamenali u 44% respondentiek. Značná časť žien, ktoré nemenštruovali z dôvodu menopauzy alebo zavedenia vnútromaternicového telieska hlásili medzimenštruačné krvácanie.

Antropologička a autorka štúdie Katharine M. N. Lee s kolegami z Washingtonskej univerzity v St. Louis zistili, že zvýšené krvácanie a iné zmeny v cykle súviseli s vekom a systémovými vedľajšími účinkami vakcíny, ako je horúčka alebo únava, pridruženými ochoreniami a telesnou hmotnosťou. Výsledky mohli skresliť aj iné faktory, ktoré vplývajú na pravidelnosť a intenzitu menštruácie. To môže byť intenzívne cvičenie, diéty, dlhotrvajúci stres, únava, zápaly a infekcie.

„Štúdie zaoberajúce sa všeobecným skúmaním účinku vakcín zvyčajne nesledovali ženy dlhšie ako týždeň po očkovaní a len zriedka monitorovali menštruáciu,“ zdôraznila Lee. Dávnejšie štúdie, ešte zo začiatku 20. storočia dokazujú, že vakcíny podávané za účelom obrany organizmu pred infekciami môžu narušiť menštruačný cyklus a tieto poznatky nie sú novinkou.

Vedkyňa Lee ale vysvetľuje, že nie je čoho sa obávať, keďže vynechanie menštruácie alebo zosilnené krvácanie po podaní dávky nie je nič nezvyčajné ani nebezpečné, no stále v ľuďoch driemu pochybnosti a nedôvera v medicínu. „Váhavosť mladých žien s očkovaním je do značnej miery spôsobená nepravdivými tvrdeniami, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli poškodiť ich šance otehotnieť. Výskum sa to snaží vyvrátiť a ubezpečiť o bezpečnosti očkovania,“ vysvetlila Lee.

Vynechanie menštruácie okrem fyziologických zmien prináša aj psychické problémy spojené s obavami, čo bude nasledovať ďalej a úzkosťou. Ženy sa trápia, či budú môcť otehotnieť, a či sa im cyklus vráti späť. Tieto poznatky vyplývali z prieskumu štúdie.

Vedci zdôrazňujú, že zistenia nenaznačujú zmeny v plodnosti a očkovanie proti COVID-19 mnohonásobne prevyšuje benefity nad rizikami, ale sú potrebné ďalšie štúdie v oblasti narušených menštruačných cyklov tesne po očkovaní."Overený spôsob, ako potvrdiť súvislosť medzi podaním vakcíny proti COVID-19 a zmenami menštruačného cyklu je kontinuálne zbieranie údajov od veľkej vzorky žien hneď od podania vakcíny ako súčasť klinického výskumu," uviedli autori štúdie.

Súvislosť medzi vakcínami COVID-19 a menštruačnými zmenami existuje, ale skôr je to výsledok imunitnej odpovede organizmu na podanú látku ako obsah samotnej vakcíny. „Na základe doterajších štúdií sa nedokázala priama súvislosť medzi očkovaním proti COVID-19 a poruchami menštruačného cyklu. Samotná vakcinácia vyvoláva v tele imunitnú reakciu a tým môže narušiť aj menštruačný cyklus,“ zhodnotili vedci.

Ale aj napriek tomu bude pre vedcov ťažké rozlúštiť tieto súvislosti, keďže menštruačný cyklus je komplexný systém ovplyvnený už spomínanými faktormi. Rovnako každá žena je individuálna, a na vonkajšie aj vnútorné faktory, ktoré ovplyvňujú menštruáciu reaguje inak.

Vďaka výskumom a hláseniu nežiaducich účinkov v spojitosti s podaním vakcín a menštruáciou môžu byť kľúčové pre úspech vakcinácie a vybudovania dôvery ľudí dať sa očkovať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor