MENU
rodina-a-tehotenstvo

J. Ďurovčík: Syna kúpem, varím mu a s radosťou ho aj prebalím

Janko s otcom Janom a mamičkou, muzikálovou herečkou Barborou.
Rodina a tehotenstvo

J. Ďurovčík: Syna kúpem, varím mu a s radosťou ho aj prebalím

Choreograf Ján Ďurovčík (50) sa nevie nabažiť otcovskej role. Jeho synček má už vyše roka, no umelec s povesťou poriadne prísneho režiséra je z malého Janka takmer stále dojatý. Počul už slovko tata?

Váš syn Janko má 15 mesiacov. Počuli ste už od neho to zázračné slovíčko „tata“?

Na slovíčko tata ešte len čakáme. I keď s manželkou zo srandy hovoríme, že všetko čo povie tak je tata alebo mama. Čiže v hlave som už slovo tata počul asi tisíckrát.

Mení sa už z bábätka na parťáka? 

Sú také chvíle, kedy mám pocit, že je to môj parťák. Ale aktuálne si užívam práve to, že je ešte bábätko a teraz je hlavne parťák s mamou.

Ján Ďurovčík s manželkou krátko po narodení synčeka.Ján Ďurovčík s manželkou krátko po narodení synčeka.
Ján Ďurovčík s manželkou krátko po narodení synčeka.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CFY8kXCHLGM/
Celá FOTOgaléria TU

Chceli by ste aby išiel vo vašich umeleckých šlapajách?

Ak bude chcieť byť umelec, určite ho podporím, ako aj vo všetkom čo ho bude napĺňať, nech si zvolí akúkoľvek oblasť. Hlavne aby bol čestný a poctivý muž, to bude pre mňa najhlavnejšie a v tomto duchu sa ho budem snažiť viesť.

Priznali ste, že celé mesiace vás len pomyslenie na synčeka dojímalo k slzám. Ako je to teraz?

Sú situácie, kedy som dojatý skoro stále. Každým deň je iný a krásny. Keď vidím jeho pokroky a lásku, ktorú nám dáva. Nevieme sa s manželkou na neho hnevať, a to pritom už začína vystrájať.

Ste typ otecka, ktorý sa pohrá s dieťaťom, ale keď sa pokaká, odovzdá ho mamičke? Alebo viete aj prebaľovať, kúpať či uvariť nejaké bábätkovské papanie?

Toto beriem úplne prirodzene ako súčasť rodičovstva. Denno denne sa s malým kúpem a varenie mi tiež nerobí problém. Prebaluje väčšinou manželka, ale ak je treba tak sa toho s radosťou chopím ja.

Máte povesť prísneho režiséra. Myslíte, že budete prísny aj vo výchove?

Vo výchove je dôležité odovzdať svojmu dieťaťu lásku a hlavne mu venovať dostatok času. Ja som bol vychovaný prísne, ale spravodlivo. Zmysel pre pokoru a spravodlivosť sú pre mňa veľmi dôležité. Chcel by som byť takým otcom, akým bol môj otec.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor