MENU
rodina-a-tehotenstvo

Modelka: Za inkontinenciu som sa hanbila. Nevedela, že je to po pôrode normálne

Modelka Ashley James z Veľkej Británie hovorí otvorene o šestonedelí.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Modelka: Za inkontinenciu som sa hanbila. Nevedela, že je to po pôrode normálne

„Kvôli úniku moču som sa bála ísť aj na prechádzku. Hanbila som sa, nevedela som, že je to normálne," rozpráva modelka Ashley James (30) o problémoch, ktoré ženy po pôrode bežne zažívajú.

Britská modelka si myslí, že sa veľmi málo hovorí o šestonedelí. Podľa nej je táto téma v spoločnosti stále veľmi tabuizovaná, ženy sa hanbia hovoriť o inkontinenci a iných problémoch, ktoré sa s materstvom prirodzene spájajú. 

Po pôrode sa v žene rozmieša koktail hormónov a odnesie si to psychika. To už je ale celkom známa vec. Málo sa ale hovorí o tom, ako sa žena cíti aj po fyzickej stránke. Môže sa jej stať mnoho vecí. Jednou z nich je aj aj inkontinencia, ktorá je podľa mňa úplne normálna," povedala modelka pre magazín FEMAIL, ako informoval server Daily Mail.

Tridsaťročná Ashley James priviedla na svet svojho prvého syna Alfieho tento rok vo februári. Priznáva, že bola prekvapená z toho, čo všetko sa s jej telom po pôrode dialo. Nebola na to pripravená a prežívala to psychicky veľmi ťažko. Myslí si, že by šoku z materstva predišla, ak by mala o stave po pôrode viac informácií. Rozhodla sa preto hovoriť o popôrodných stavoch verejne, aby tak pripravila budúce mamičky na realitu.

Modelka verejne priznala, že po pôrode syna Alfieho trpela inkontinenciou.Modelka verejne priznala, že po pôrode syna Alfieho trpela inkontinenciou.
Modelka verejne priznala, že po pôrode syna Alfieho trpela inkontinenciou.
Zdroj: Instagram@ashleylouisejames

Tu nájdete FOTOgalériu

„Bála som sa ísť aj na prechádzku kvôli úniku moču. Hanbila som sa, nevedela som, že je to normálne. A pritom tým istým prechádza väčšina žien po pôrode. Malo by sa o tom hovoriť, nie je to tabu, je to súčasť materstva," hovorí.

Podľa Ashley sa môžu matky po pôrode cítiť odstrčené a nemilované. Celý svet sa točí okolo bábätka a na to, ako sa cíti mamička sa veľa ľudí neopýta. A práve psychický a fyzický stav matky je veľmi dôležitý. Modelka ženám odkazuje, že by mali myslieť aj na seba a starali sa o seba, aby sa cítili dobre.

„Sme doma zatvorené s bábätkami, málokto sa s nami porozpráva, plačeme, nevieme poriadne, čo sa s nami deje. Naše telo vyzerá inak, než sme boli zvyknuté, musíme sa vyrovnávať s množstvom vecí. Potrebujeme podporu a starostlivosť," rozpráva s tým, že ju zaráža, ako sa sociálne siete plnia fotkami dokonalých matiek a chýba na nich realita. Ženy vyzvala k tomu, aby sa nehanbili ukázať aj nedokonalosti

Priznáva, že aj ona má doma neporiadok, pretože nestíha upratovať. Má ochabnuté svaly, celulitídu, kruhy pod očami, kilá navyše a že aj jej bábätko ju hocikedy ogrcká. Podľa nej sú profily s upratanou, dokonale vyzerajúcou domácnosťou a matkami ako z časopisu klamstvo a ​​na niektoré mamičky môžu vplývať negatívne. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor