MENU
zdravy-zivot

Zradilo ich SRDCE: Známe tváre prezradili, na čo si musia dávať veľký pozor

Ktoré známe tváre trápia problémy so srdcom?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zradilo ich SRDCE: Známe tváre prezradili, na čo si musia dávať veľký pozor

Problémy so srdcom neobchádzajú ani známe tváre. Kto sa z ťažkostí poučil a zmenil životný štýl od základov?

Strašiak cholesterol

Spevák Dalibor Janda
Foto: Robo Hubač
Uverejnené: Šarm č. 45/08
pôvodný súbor:rh_mg_7282.epsSpevák Dalibor Janda
Foto: Robo Hubač
Uverejnené: Šarm č. 45/08
pôvodný súbor:rh_mg_7282.eps
Zdroj: Robo Hubač

Český spevák Dalibor Janda (68) skončil začiatkom tohto roka nečakane v nemocnici pre infarkt. Problémy so srdcom nikdy nemal a srdcová príhoda všetkých prekvapila. Lekári nenechali nič na náhodu a aj vďaka včasnému zákroku je dnes hudobník opäť v poriadku. Za infarkt bol zodpovedný podľa všetkého vysoký cholesterol, ktorý mu upchal tepnu.

Spevák dnes dbá na zdravý jedálny lístok a nezabúda ani na pohyb. „Z fyzickej aktivity je to napríklad chôdza po schodoch hore a dole alebo rotopéd. Tiež som si zaobstaral činky na posilňovanie rúk,“ povedal Janda pre denník Aha. Vďaka zmene životného štýlu schudol už šesť kíl.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor