MENU
rodina-a-tehotenstvo

Trombóza: O poruche zrážania krvi mladé ženy často netušia

Väčšina trombóz sa lieči ambulantne. Hospitalizujú sa len pacienti s embóliou
Rodina a tehotenstvo

Trombóza: O poruche zrážania krvi mladé ženy často netušia

Trombóza v mladom veku je raritnejšia. Môže za ňu často podceňovanie rizikových faktorov, najčastejšie kombinácia: hormonálna antikoncepcia a fajčenie.

Máte poruchu zrážavosti krvi? Nemáte o nej ako vedieť. Teda ak ju nemali všetci vaši predkovia a nedali vás testovať. Poruchy zrážania krvi prezradí podrobný rozbor, na ktorý máte bezplatný nárok až pri podozrení na vrodené problémy, ktorým však nič zjavné nenasvedčuje – ste mladý, vaši rodičia nemali infarkt ani porážku v mladom veku, nemáte nadváhu, sedavé zamestnanie, nefajčíte... Odborníci overia, či vám v krvi nekolujú protilátky, ktorých prítomnosť býva príznakom autoimunitných chorôb. Aj pri nich sú ľudia náchylnejší na tvorbu krvných zrazenín.

Tromby strašia tehotné

Ohrozené sú najmä ženy v období okolo pôrodu. Hormonálne zmeny spomalia prúdenie krvi v dolných končatinách. Samotný nárast maternice vyvíja väčší tlak na cievny systém. V tehotenstve je prirodzene zvýšená zrážavosť krvi. Chráni placentu aj plod pred poškodením. Trombóza však postihne veľmi malé percento tehotných. Väčšmi sú ohrozené tie, ktoré fajčia alebo majú zároveň vrodenú poruchu zrážavosti krvi.

Hormóny sú zlé?

Hormonálna antikoncepcia je pomerne vysokým rizikovým faktorom, hoci sa všade uvádza, že najmodernejšie nízkohormonálne prípravky nebezpečenstvo nezvyšujú. Nie je to pravda! Ak žena kombinuje hormonálne pilulky s cigaretami, má nad tridsaťpäť rokov alebo dosiaľ neodhalený vrodený defekt zrážavosti krvi, ide jej o život!

Aké máte nohy?

Sú kŕčové žily rizikový faktor trombózy? Kedysi sa ich lekári obávali, ale asi pred desiatimi rokmi ich odborníci vyňali zo zoznamu rizikových faktorov tohto ochorenia. Postihnutí sú náchylnejší skôr na povrchový zápal žíl, nie na trombózu.

Poležíte si?

Kedysi sa trombóza liečila na lôžku, aby sa zrazenina neodtrhla. Už to neplatí! Väčšina trombóz sa lieči ambulantne. Hospitalizujú sa len pacienti s embóliou, veľmi ťažkou trombózou alebo takí, ktorí sa nevedia o seba dobre postarať. Základom terapie sú lieky, ktoré znižujú zrážavosť krvi, pričom krvnú zrazeninu priamo nerozpúšťajú. Liečba sa obyčajne začína heparínovými injekciami, tie sa pichajú pod kožu do brucha alebo do ramena raz denne aspoň sedem až desať dní. Zároveň sa užívajú tablety s riediacim účinkom na krv. Nevýhoda liekov je, že každé dva týždne treba podstupovať kontrolné krvné testy, aby sa zistilo, či krv neredne priveľmi.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia