V šestonedelí vaše telo prechádza veľkými zmenami, aby sa dostalo do pôvodného stavu a formy. Táto hormonálna prestavba nesie so sebou rôzne viac či menej príjemné príznaky. Najdôležitejším ukazovateľom, že je všetko tak, ako má byť, je podľa gynekológa MUDr. Martina Gaža bezproblémové hojenie rán na vnútorných a vonkajších rodidlách. Jedným z príznakov, ktorý by ste nemali brať na ľahkú váhu, je zvýšená teplota.
Môže totiž naznačovať rozvíjajúcu sa veľmi vážnu infekciu, ktorá sa v minulosti volala horúčka šestonedieľok a bola najčastejšou príčinou úmrtia matiek po pôrode. Preto popri starostlivosti o vaše novorodeniatko nezabúdajte ani na seba a sledujte, ako sa cítite, či sa vám rany dobre hoja, netrpíte nejakými bolesťami či nezvyklými výtokmi.
Príčiny infekcie
„Infekcia u šestonedieľky vzniká buď infikovaním zvonku, v dôsledku nedostatočnej hygieny zdravotného personálu, či nesterilnými nástrojmi, alebo preniknutím baktérií z pošvy. Prípadne sa môže rozšíriť z iných infikovaných miest v tele, napríklad z močového mechúra, slepého čreva, ale aj z mandlí pri hnisavej angíne. Prieniku baktérií výdatne pomáha krček maternice, po pôrode otvorený. Baktérie z pošvy majú nielenže voľnú cestu, ale môžu sa v ranách, ktoré na pôrodných cestách prirodzene vznikli, aj veľmi dobre rozmnožiť. Mimoriadne dôležité je v tomto období správne čistenie, čiže odchod očistkov. Ich zadržiavaním sa začnú množiť nežiaduce baktérie,“ vysvetľuje dôvody zápalov a komplikácií gynekológ.
Situácia sa môže podľa neho skomplikovať najmä vtedy, keď sa vám maternica sťahuje pomaly. Vtedy totiž odchádza menej očistkov, čo môže podporiť vznik infekcie. Niekedy je dokonca nutná operácia, počas ktorej vám lekár infikované očistky odstráni a skontroluje, či vo vás nezostali časti placenty.
Prejavy
Tento vážny stav sa prejaví vysokou horúčkou, bolesťami brucha a hlavy. Keď sa infekcia rozšíri od pošvy až do maternice, pridajú sa aj zapáchajúce očistky. „Príznaky môžu byť miestne alebo celkové. Od toho sa odvíja aj liečba.
Priebeh infekcie závisí aj od druhú baktérie, ktorá ju vyvolala, ďalej od vášho imunitného systému a celkovej kondície. Nebezpečenstvom infekcie v šestonedelí je, že sa ľahko môže zmeniť z lokálnej na celkovú,“ varuje MUDr. Gažo. Najčastejšími pôvodcami infekcie v šestonedelí sú streptokoky a stafylokoky, ktoré sa najbežnejšie nachádzajú v pošve. Ak máte oslabenú imunitu, rozšíria sa do maternice, na vajcovody, vaječníky a do brušnej dutiny.
Liečba
Aby bola čo najúčinnejšia, musí sa začať čo najskôr. Ak sú zápalom zasiahnuté iba vonkajšie rodidlá, stačí ich oplachovať špeciálnym roztokom a používať miestne antibiotiká. Pri infekcii maternice, vajcovodov, vaječníkov alebo rozvinutej celkovej infekcii je nutné užívať systémové antibiotiká. Teplotu si budete musieť zrážať liekmi proti horúčke a bolesti, nevyhnutný je tiež absolútny pokoj. Občas sa dokonca môže rozvinúť až život ohozujúci stav – otrava krvi – a niekedy je pre záchranu života nevyhnutné aj chrirurgické odstránenie vnútorných rodidiel.
Prevencia
Okrem dodržiavania prísnej hygieny na nemocničnom oddelení môžu lekári preventívne podávať antibiotiká pri predpokladaných rizikových pôrodoch. Väčšie riziko infekcie hrozí, ak ste rodili cisárskym rezom a tiež pri predčasnom odtečení plodovej vody. Po úspešnom pôrode sa riziko infekcie znižuje aj tým, že vám pôrodník dôkladne prezrie maternicu, aby v nej nezostali zvyšky placenty, ktoré môžu byť zdrojom rozmnoženia baktérií. K prevencii patrí aj dôsledná kontrola hojenia všetkých rán a jaziev po pôrode. Vo vašich rukách ostáva potom dôkladná hygiena, najmä častá výmena vložiek, oplachovanie rodidiel po každom vyprázdnení a sprchovanie, no nie kúpanie.
Kontaktujte lekára, ak:
- je krvácanie aj po 4 dňoch od pôrodu stále jasnej červenej farby, je intenzívnejšie, na vložke vidíte zrazeniny krvi, cítite zápach
- máte vyššiu teplotu ako 38 stupňov
- máte bolesti brucha, najmä v podbruší
- cítite silnú bolesť v jazve po cisárskom reze, je červená a opuchnutá
- cítite bolesť v pošve alebo v mieste nástrihu, prípadne tam máte opuch
- vás obťažuje zapáchajúci výtok z pošvy
- pri močení máte silné bolesti, močíte menej a moč je veľmi tmavý
- trpíte silnými bolesťami hlavy, vidíte dvojmo, rozmazane, vraciate