MENU
rodina-a-tehotenstvo

Šok z teplôt ohrozuje bábätká. Dajte si pozor najmä na toto, radí lekárka

Najmenšie deti sa nedokážu potiť. O to je pre ne páľava zradnejšia.
Rodina a tehotenstvo

Šok z teplôt ohrozuje bábätká. Dajte si pozor najmä na toto, radí lekárka

Nepotia sa ako dospelí. Horúčavy sú pre bábätká oveľa nebezpečnejšie. Ako ich ochrániť?

Horúčavy, ktoré práve zažívame na vlastnej koži, nie sú len nepríjemné, ale pre starších ľudí a bábätká dokonca nebezpečné. „Novorodeniatka a deti v dojčenskom veku ešte nemajú vyvinuté potné žľazy, čo znamená, že sa nevedia aktívne potiť . Nedokážu si regulovať telesnú teplotu tak, ako dospelý človek,“ hovorí primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Slávka Virágová, PhD.

Ako v saune

Teplo v  kočíku je porovnateľné s teplom v aute. Preto je lepšie používať taký kočík, v ktorom lepšie prúdi vzduchu napríklad pomocou sieťky.Najvhodnejší čas na prechádzky s maličkými deťmi počas takýchto horúcich dní je ideálny do 10. hodiny dopoludnia a po 15. hodine poobede,“ upozorňuje Slávka Virágová.

Zabaliť bábätko na spánok od hlavy po päty nemusí byť najlepší nápad.Zabaliť bábätko na spánok od hlavy po päty nemusí byť najlepší nápad.
Zabaliť bábätko na spánok od hlavy po päty nemusí byť najlepší nápad.
Zdroj: Shutterstock

Tekutiny, tekutiny

Lekárka odporúča dopĺňať tekutiny. Dojčeným bábätkám najmä vo forme častejšieho dojčenia.U detičiek kŕmených náhradnou materskou výživou, ale samozrejme aj deťom, ktoré sú dojčené, je vhodné ponúkať aj čistú vodu,“ dopĺňa primárka Virágová. Ponúkajte im ľahšie, nemastné a nie veľmi horúce jedlá. Radi si pochutia na melóne, ktorý im nielen doplní tekutiny, ale ich aj príjemne schladí. Veľmi dobrou voľbou sú ovocné šťavy, šaláty zo sezónneho ovocia a zelenina. Ak si pýtajú maškrtu, je dobré mať po ruke piškóty, suché keksy alebo domácu ovocnú zmrzlinu.

Rýchla sprcha

Ochladiť deti letnou sprchou niekoľkokrát za deň je lepšie, ako ísť sa schladiť do obchodného centra. „Čím mladšie je dieťatko, tým ťažšie znáša teplotné výkyvy. Ani v aute sa neodporúča vychladiť vzduch viac ako o 5 – 6 stupňov oproti teplote vonkajšieho prostredia. Telo malého dieťatka, ako aj starších ľudí, reaguje na prudké teplotné rozdiely šokovo.“ MUDr. Virágová preto odporúča prechádzky po lesnej ceste alebo v parku, kde je tieň. V prípade pobytu pri vode ho pred slnečnými lúčmi schovajte pod slnečník, alebo prístrešok.

Krém a čiapka

Nezabúdajte, že dieťatko potrebuje len ľahké oblečenie, pokrývku hlavy a hlavne opaľovací krém. „Ak bude dieťatko dlhšiu dobu vonku, natrite ho. To neplatí len pre novorodeniatka, ale aj pre menšie, či väčšie deti,“ dodáva primárka Virágová. Detské očká je vhodné chrániť slnečnými okuliarmi s UV filtrom.

Radšej bližšie, ako exotika

Cesty do exotických destinácií radšej odložte na neskôr. „Ak sa rozhodnete ísť s dieťatkom na dovolenku k moru, cestujte radšej v noci, keď v aute nie je tak horúco. Voľte destinácie, ktoré sú blízke vzdialenosťou aj kultúrou. Exotické krajiny sú určite zaujímavé, ale hrozí tu aj vyššie riziko rôznych infekcií a potrebné diagnostické a terapeutické možnosti môžu byť obmedzené,“ uzatvára primárka Slávka Virágová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia