MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prerezávanie zúbkov je skúška nervov. Pediatrička radí, ako toto obdobie prečkať

Čo si počať, keď rast zúbkov tak bolí?
Rodina a tehotenstvo

Prerezávanie zúbkov je skúška nervov. Pediatrička radí, ako toto obdobie prečkať

Prvé teploty bábätka sa často spájajú s prvým zúbkom, ktorý sa chce dostať von. Ako prečkať toto obdobie bez plaču a trápenia?

Netrpezlivo na to čakáme a keď to príde, zas kedy to celé skončí. Prerezávanie mliečneho chrupu je pre rodičov často odysea vyžadujúca pevné nervy. Možno prejde bez povšimnutia, no väčšinou dá o sebe vedieť nástojčivo. „Jedno dieťa má prvý zúbok už v 3 mesiacoch, inému nenarastie ani vo veku 12 mesiacov. Ako prvé najčastejšie vychádzajú dolné stredné rezáky od šiesteho do deviateho mesiaca. Veľkú trpezlivosť pri prerezávaní zúbkov, do roka a pol sa prerežú! Aj príznaky prerezávania sú veľmi individuálne. Sú deti, ktorým zúbky narastú rýchlo a rodičia si všimnú až keď je prvý vonku, iné preplačú mnoho hodín,“ ozrejmuje detská lekárka Iveta Kostelníková.

Aj štyridsiatky

Príznaky spojené s rastom zúbkov sa môžu objaviť už týždne predtým, než sa zúbok skutočne prereže, vysvetľuje odborníčka: „Medzi najčastejšie patrí slintanie a s ním spojené podráždenie pokožky v okolí úst. Opuchnuté a začervenané ďasná, hryzenie, nepokojný spánok, nechuť do jedla, zvýšená teplota, výtok z nosa i hnačka. V literatúre sa uvádza teplota do 38 stupňov Celzia, no mnohokrát vidíme aj teploty okolo 40 stupňov. Myslím si, že takéto vyššie teploty sú už prejavom pridruženej infekcie. Ľahko zvýšená teplota môže byť prejavom nedostatočnej hydratácie, zvýšenej motorickej aktivity a podráždenosti dieťatka pri prerezávaní zúbkov.“ Občas sú symptómy sprevádzajúce vykúkajúci chrup bizarné. Ako je to v skutočnosti s povestnou hnačkou?

Naozaj sa u niektorých detí môže objaviť aj riedka stolica počas prerezávania zúbkov. Nie je však jeho prejavom, ale následkom. Organizmus dieťatka je unavený, vyčerpaný, pri prerezávaní je telo oslabené, imunita sa zníži a ľahko sa pridruží druhotná, zväčša vírusová infekcia – napríklad gastroenteritída, ktorú sprevádza hnačka,“ dáva na pravú mieru odborníčka.

Správne poradie

  • 6. - 9. mesiac: dolné stredné rezáky
  • 7. - 11. mesiac: horné stredné rezáky
  • 10. - 12. mesiac: bočné rezáky
  • do 16. mesiaca: prvé stoličky
  • 16. - 20. mesiac: očné zuby
  • 23. - 30. mesiac: druhé stoličky

Prerušiť dojčenie?

Stáva sa pre vás kŕmenie bábätka so stále plnším chrupom neznesiteľné a uvažujete, že prejdete na iný spôsob? Trápenie bábätka by ste mohli nechtiac predĺžiť. „Určite nie je potrebné dojčenie prerušiť. Ide o najprirodzenejší spôsob pomoci bábätku od bolesti. Bude chcieť byť na prsníku častejšie. Jednak preto, aby sa upokojilo - ide o fyzický a citový kontakt dojčiatka s jeho mamou, jednak ho zloženie materského mlieka pomáha chrániť pred infekciou,“ neodporúča doktorka Kostelníková dojčenie ukončiť . Ak vás to príliš bolí, obráťte sa radšej na odbornú pomoc s dojčením a zmeňte techniku, pri ktorej sa aj vám uľaví. „Je pravda, že občas vás dieťatko môže aj uhryznúť, tento stav však rýchle ustúpi. Ak to dieťa urobí, vytiahnite z pusy bradavku, zakážte mu to pohrozením ‚nie- nie‘. Dieťatko rýchlo pochopí, kde robí chybu,“ radí pediatrička.

Proti bolesti

Sú samozrejme aj iné stratégie, ako bábätku uľaviť. „Najosvedčenejším spôsobom sú hryzadlá - gumené hračky zo špeciálneho materiálu, ktoré sú naplnené vodou či iným roztokom. Dajú sa schladiť, dať do chladničky, prípadne do mrazničky a dieťatko si nimi zároveň chladí ďasná, čo zmierňuje opuch a tým bolesť. Pomôcť môžete aj masážou ďasien silikónovým nástavcom na prst, prípadnej chladnými obkladmi zvonku na líce,“ vymenúva lekárka. Stane sa, že naoko sa dieťatko neupokojilo, ale verte, že každá pomoc je lepšia ako žiadna. „Ak nič nepomáha, použite rôzne gély na prerezávanie zúbkov aj s pridaním anestetík. Ak má dieťa bolesti naďalej, prípadne zvýšenú teplotu, neostáva iné ako podať podať mu liek proti bolesti,“ pripomína doktorka Kostelníková spôsob, ktorý oceníte najmä v noci.

Od prvého zúbka

Prvým zúbkom sa mení aj starostlivosť o ústnu dutinu dieťaťa. Čím skôr začnete, tým skôr si zvykne a čistenie mu bude prirodzené aj v neskoršom období. „Už od narodenia je vhodné po každom kŕmení umyť dieťatku ďasná a ústa čistou vlhkou handričkou. Prvé zúbky treba čistiť jemnou zubnou kefkou pre najmenšie deti. Pomaly dieťa naučte na pravidelnú hygienu zúbkov ráno a večer,“ odporúča pediatrička čo najskôr osvojiť si každodenný rituál. Obdobie prvých zúbkov sa prelína s obdobím prvých príkrmov, tuhých jedál, ktoré sa pridajú k mlieku. Myslite na to pri ich príprave. „Zároveň treba zabezpečiť dieťatku dostatočný príjem vápnika a vitamínu D. Neslaďte deťom nápoje ani stravu. Nikdy nemáčajte cumlík do medu alebo cukru. Dávajte deťom čo najmenej sladkostí,“ uzatvára lekárka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia