MENU
rodina-a-tehotenstvo

Herečka zo seriálu Oteckovia: Jana Kovalčiková bojuje sama so sebou. Pomáha jej liečba z Ázie

Jana sa pred premiérami snaží upokojiť. Čo jej pomáha?
Rodina a tehotenstvo

Herečka zo seriálu Oteckovia: Jana Kovalčiková bojuje sama so sebou. Pomáha jej liečba z Ázie

Energická Jana Kovalčiková (27) nedá dopustiť na ázijské terapie. Z čoho má obrovský stres a strach?

Ste neskutočne energická. Hrávate nielen v Bratislave ale aj v Martine. Ako to všetko stíhate?
Niekedy som rýchlejšia ako čas. Nuž, mám veľa energie. Musím ju vybiť a využiť efektívne. Snažím sa s časom narábať tak, aby som naplno využila každú jednu chvíľu. Na oddych, aj na šport, cestovanie, večeru s kamošmi i na prácu.

Speváčka Kristína verí bylinkám. Zbavila sa vraj doživotnej diagnózy 

Nepôsobí na vás ustavičné cestovanie únavne?
Veľmi, preto som okrem jogy, ktorej sa venujem už dlhšie, začala chodiť do fitka. Začal ma dokonca pobolievať chrbát medzi lopatkami. Domov prídem často okolo polnoci a som taká rozbehnutá, že som hore ešte o jednej, druhej a o šiestej vstávam.

Pozrite si Janku v divadelných predstaveniach, seriáloch alebo s jej sympatickou sestrou v našej FOTOGALÉRII

Herečka zo seriálu Oteckovia: Jana Kovalčiková bojuje sama so sebou. Pomáha jej liečba z ÁzieHerečka zo seriálu Oteckovia: Jana Kovalčiková bojuje sama so sebou. Pomáha jej liečba z Ázie
Zdroj: Laura Witteková

Foto: Laura Witteková

Je zaujímavé, že pri vašej temperamentnej povahe vám sedí práve joga. Nemáte problém zastaviť sa?
Ak vnímam fyzickú aktivitu aj ako oddych, joga je pre mňa alfou a omegou. Ešte na vysokej škole som začala chodiť na skupinové cvičenia, ale nevyhovovali mi. Robím však aštanga jogu, ktorá je dynamickejšia ako hathajoga.

Otvorene sa priznávate, že často bojujete s trémou. Pomohla vám ju joga zvládať lepšie?
Netajím sa tým. Som veľká trémistka. Stále si hovorím, prečo som si toto povolanie vybrala? Mohla som niekde za okienkom v pokoji pečiatkovať. Nerozumiem, prečo to človek dobrovoľne robí.

Zacvičte si aj vy: 

Kvôli adrenalínu?
Možno je to pocit zodpovednosti. Jeden kolega má na to vetu – Čo sa stresuješ, vždy to nejako dopadlo. Logicky si poviem, však nejdeš zachraňovať životy, ale vystúpiť pred ľuďmi, ktorí sú prajní, prišli sa zabaviť. Trochu mi pomáha, keď o tréme hovorím.

VIDEO: TOP 10 songov proti stresu. Vypočujte si víťaznú melódiu

Možno by ste mali častejšie zájsť na masáž, ktorú milujete.
Ak sa v niektorom meste zdržím, prvé googlim, kde a aké masáže ponúkajú. Mám rada klasické masáže, ktoré trochu bolia a hraničia s reflexnými alebo so športovými. Nedám však dopustiť na ajurvédske, olejové. Tie sú mojou srdcovou záležitosťou. Najmä veľmi efektívna širodhara.

FOTO: Potrebujete REŠTART? Detox na Srí Lanke vám zmení život, toto obetujte 

Cítite sa po masáži ako znovuzrodená?
Ajurvéda mi pomohla mnohokrát, aj zdravotne. S mamkou sme si dokonca minulý rok v novembri otvorili ajurvédske masážne centrum. Boli sme aj na očistnom pobyte v Indii. 

Herečka zo seriálu Oteckovia: Jana Kovalčiková bojuje sama so sebou. Pomáha jej liečba z ÁzieHerečka zo seriálu Oteckovia: Jana Kovalčiková bojuje sama so sebou. Pomáha jej liečba z Ázie
Zdroj: Archív J.K.

Foto: Archív J.K.

Stačil aj kratší pobyt na to, aby ste sa zbavili nejakých zdravotných problémov?
Pred pobytom zistili, že mi škodí histamín. Do Indie som odchádzala ako silná alergička, ktorá si stále fúka nos. Mala som vnútorné zápaly a v minulosti som brala kopec antibiotík. Okrem očistnej stravy mi celé dva týždne robili jednu konkrétnu masáž s ryžovými batôžkami. Odvtedy som nebrala žiadne antibiotiká a aj alergia sa zúžila len na občasné svrbenie očí. Kvôli očiste sa mi však vyhodilo strašné akné.

Upravilo sa vám akné po návrate domov?
Mala som ho na tvári asi polrok. Začala som pátrať ako by som mala zmeniť stravu, aby sa mi stav pleti zlepšil. Zvolila som diétu, ktorá by obsahovala čo najmenej histamínu. Dva mesiace som jedla iba ryžu, zemiaky, jablká, mrkvu, hrušku a cuketu. Tvár sa mi začala čistiť a akné ustúpilo.

Akné v dospelosti: Čo sa za ním skrýva a čo vám konečne pomôže? 

Aj keď na vás niečo lezie siahnete skôr po čajoch ako tabletkách?
Ak je to možné, snažím sa im vyhnúť. Pri bolestiach hlavy alebo brucha sa netrápim a tabletku si dám, ale dlhodobému užívaniu liekov sa radšej vyhýbam. Neťahám to do extrému. Dnes sú podľa mňa už baktérie tak zmutované, že ak je v tele rozsiahly zápal, prírodné prostriedky nie vždy fungujú. Užívanie antibiotík raz za čas je určite v poriadku. Pravidelne si však dávam aj hubu reiši.

Čítajte ► FOTOreportáž o šikovnom Slovákovi: Imunita mu rastie v pivnici 

Osvedčila sa vám na posilnenie imunity?
Ešte pred pobytom v Indii som bola často chorá, imunologička mi predpísala kúru. Jedny lieky som mala brať dva mesiace, ďalšie mesiac a potom zase dva. Trochu ma to zaskočilo. Predsa len, byť polroka na nejakých liekoch. Začala som pátrať a vygooglila som si hubu reiši. Začala som ju brať a o dva mesiace som bola v nemocnici. Lekári mi povedali, že mám imunitu úplne v norme.

Celý rozhovor s Jankou si prečítajte v májovom čísle Zdravia. Už na vás čaká v predaji! 

Herečka zo seriálu Oteckovia: Jana Kovalčiková bojuje sama so sebou. Pomáha jej liečba z ÁzieHerečka zo seriálu Oteckovia: Jana Kovalčiková bojuje sama so sebou. Pomáha jej liečba z Ázie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia