MENU
rodina-a-tehotenstvo

Helena Krajčiová: Môj super recept proti bolesti chrbta

×
Rodina a tehotenstvo

Helena Krajčiová: Môj super recept proti bolesti chrbta

Herečka Helena Krajčiová si dáva pozor na líniu, varí hlavne zo slovenských surovín a má zaručený recept, ako sa vyhnúť bolesti chrbta. Aký úraz sa jej stal priamo v divadle?:

Ste krásne štíhla, dávate si pozor na jedlo?

Hlavne dosť športujem. Ale na priberanie si dávam pozor, prekáža mi, ak nemám svoju obľúbenú hmotnosť. So stravou je to u mňa celkom „freestyle“. Nestíham si pripravovať jedlo do práce, no výživová hodnota stravy je pre mňa dosť dôležitá. 

FotoGaléria TU

Takže ste vyznavač zdravej kuchyne?

Hlavne cez vikendy sa ozaj snažím. Syn Kryštofko cez týždeň nemá mäso, v lesnej škôlke im varia rastlinnú stravu, čo som veľmi rada. Takže na víkend kúpim nejaké lepšie mäso alebo ryby, najradšej z farmy, z našich miestnych zdrojov. Ak nie je mäso, posypem jedlo aspoň semiačkami, jednoducho aby malo dostatočnú výživovú hodnotu. Ovocie majú deti rady, Anika aj zeleninu, Kryštofko raz áno, raz nie, on má veľmi rád sladké. Ale milujeme doma paradajkovú polievku, cestoviny, strukovinové polievky...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor