MENU
rodina-a-tehotenstvo

Gynekológovia: Toto sú overené zbrane proti rakovine krčka maternice

Chodíte pravidelne na preventívnu prehliadku ku gynekológovi?

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Gynekológovia: Toto sú overené zbrane proti rakovine krčka maternice

Boli ste už na preventívke u gynekológa? Ak nie, mali by ste tak urobiť raz ročne.

Kampaň onkologickej pacientskej organizácie Nie rakovine vyrazí v sobotu (12. 9.) do slovenských miest s cieľom edukovať verejnosť a hovoriť o potrebe preventívnych prehliadok. Pozornosť bude venovať najmä rakovine krčka maternice, ktorej je možné predísť práve vďaka pravidelnému skríningu u gynekológa či očkovaním tínedžerov proti HPV vírusu, ktorý toto ochorenie vyvoláva.

Na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len niečo viac ako 20 % žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú neraz po 10 a viacročnej absencii preventívnych vyšetrení, väčšinou už s neklamnými znakmi rozvinutého onkologického ochorenia. Základom prevencie rakoviny krčka maternice je teda chodiť na gynekologické vyšetrenia pravidelne," uviedol prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha.

Rakovina krčka maternice je 3. najčastejším ženským zhubným ochorením vo svete. Celkovo na ňu trpí zhruba 2,3 miliónov žien. Na Slovenku na toto ochorenie podľa odborníka ochorie asi 600 žien a približne 200 až 230 žien u nás na toto zhubné ochorenie zomiera.

Rakovina krčka maternice je jedinou rakovinou, na ktorú existuje očkovanie a kde v prevencii zohrávajú dôležitú úlohu pravidelné prehliadky u gynekológa a vyšetrenie steru krčka maternice. Pri zistení skorej fázy alebo štádia pred rakovinou môže byť liečba veľmi úspešná. Efektívnym riešením by bolo aj očkovanie detí približne v 13. roku života. 

Riziková skupina

Najväčší výskyt rakoviny krčka maternice je vo vekovej kategórii od 40 do 55 rokov. "Ale výskyt už od 25 roku života nie je raritný," zdôraznil s tým, že ide o dobre preventabilné ochorenie, čiže pri dobrej prevencii by malo byť podľa odborníka len výnimočné.

Genitálna HPV infekcia je v súčasnosti najrozšírenejšie sexuálne prenosné ochorenie. Redecha zdôraznil, že bez prítomnosti HPV vírusu nebude ani rakovina krčka maternice. Existuje viacero typov tohto vírusu, ale len niektoré spôsobujú rakovinu, iné spôsobujú napríklad genitálne bradavice.

Dôležitá je aj imunita

HPV pozitivita ešte nemusí znamenať, že žena dostane rakovinu. Dôležitým faktorom je podľa gynekologičky Sylvie Redechovovej aj to, akú má napríklad žena imunitu. Rizikovým faktorom je napríklad aj vyšší počet sexuálnych partnerov, či napríklad fajčenie.

Približne 70 % žien je počas života niekoľkokrát HPV pozitívnych, no trvá približne 10 až 15 rokov, kým prejde do invazívneho stavu. Úlohou je preto podľa odborníkov zachytiť predrakovinové stavy, ide však o sekundárnu prevenciu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia