MENU
rodina-a-tehotenstvo

Gynekologička: PMS nie je mýtus! TOTO by o ňom mala vedieť každá žena

Sad,Pensive,Girl,Sit,At,Table,With,Box,Of,Chocolates
Rodina a tehotenstvo

Gynekologička: PMS nie je mýtus! TOTO by o ňom mala vedieť každá žena

Kolotoč, v ktorom sa pohybuje ženského telo od jeho dospievania po starobu, začína obdobím pred menštruáciou, čiže stavom označovaným aj ako PMS.

Pre väčšinu žien je to najkomplikovanejšiafáza menštruačného cyklu. Najmä ak prežívajú širokú škálu nepríjemných predmenštruačných symptómov. Táto fáza však nie je len o ťažkostiach. Nežnejšiemu pohlaviu prináša niečo, čo im pomáha napredovať nielen v osobnom, ale aj pracovnom živote. Je to niečo, o čom môžu ich mužné polovičky iba snívať!

Vtip či mýtus?

V prvom rade si ujasnime čo to PMS je. Podľa Michaly Harbulákovej, lekárky a gynekologičky, predmenštruačný syndróm naozaj existuje a nejde o žiadny mýtus ani vtip.

„Ide o cyklicky sa opakujúci proces počas druhej fázy menštruačného cyklu a postihuje v rôznej miereženy na celom svete. Súbor fyzických a psychických príznakov súvisí s hormonálnymi zmenami v ženskom tele a biochemickými zmenami v jej centrálnom nervovom systéme. Od PMS treba odlíšiť predmenštruačný dysforický syndróm, ktorý sprevádzajú podobné príznaky ale závažnejšej intenzity. Tie ovplyvňujú život ženy výrazne negatívne. Vtedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc,“ začína vysvetľovať naša gynekologická poradkyňa.

Prapočiatok alebo kedy sa to„zopsulo“

O PMS sa poväčšine hovorí v negatívnom zmysle. Ešte aj muži sa naučili na túto tému nešťastne vtipkovať: Čo si taká, máš PMS? Ani sa nepokúšajme porátať, koľko vypätých nervov prasklo pri tomto výroku. Avšak nemožno sa nich za podobnú reakciu hnevať. Veď mnohokrát si ani ženy samé nerozumejú a neuvedomujú, že PMS je obdobie, ktoré má na ich pracovný život, vzťahy, ba dokonca celkové vnímanie ich samých seba pravdepodobne jeden z najväčších vplyvov.

Počas 21. a 28. dňa menštruačného cyklusi s nimi ich telo robí čo chce. Zažívajú postupný úbytok vytrvalosti a pokles mentálnych schopností, spolu s nárastom vnútorného tlaku, frustrácie a agresivity. A to nie je žiadna sranda. Pridáva sa precitlivenosť, náhle zmeny nálad, prívaly emócií a najhlbších vnútorných pocitov. A preto, ako toto všetko môže byť náročné pre ženy samotné, tak potom to musí byť poriadny chaos a záťažový stupeň aj pre všetkých blízkych, ktorí sa budú snažiť pred týmto evidentným cyklickým ženským vnútorným nepokojom brániť.

„Ťažkosti zvyčajne odznejú s nástupom menštruačného krvácania. Predmenštruačné obdobie najčastejšie sprevádza podráždenosť, zmeny nálad, úzkosť a smútok. Po fyzickej stránke sa objavuje bolesť hlavy, celková únava, nadúvanie alebo citlivosť prsníkov. Intenzita príznakov má široké rozpätie, od slabšieho, ľahšie zvládnuteľného diskomfortuaž po celkovú nevoľnosť vyžadujúcu si krátkodobú práceneschopnosť,“ vyratúva spomedzifyzických symptómov Michala Harbuláková.

Čo pomáha? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor