MENU
Rodina a tehotenstvo

Fero Joke úprimne a otvorene: Aj o ťažkom rozchode s priateľom

Nechceli ste študovať herectvo na VŠMU?

Aj áno, ale odradilo ma stretnutie s istým hercom a režisérom, ktorý sedáva aj na talentových pohovoroch. Povedal mi, že nemám hereckú inteligenciu. Lebo jedna vec je niečo imitovať, no tam to nekončí, herec musí mať aj všeobecnú hereckú inteligenciu, a tú som, žiaľ, nemal. No zistil som, že ma veľmi baví práca s chorými ľuďmi v nemocnici, hlavne s mentálne postihnutými a s deťmi. Tak som sa rozhodol vydať touto cestou a vyštudoval som špeciálnu pedagogiku.

Fero Joke ako Jana Kocianová.Fero Joke ako Jana Kocianová.
Fero Joke ako Jana Kocianová.
Zdroj: tv markíza

Hlásili ste sa aj na medicínu?

Niekoľkokrát som to skúšal a raz som bol dosť tesne pod čiarou, ale to bolo poslednýkrát, nechal som to tak. V tom období som už pracoval v nemocnici a videl som, že je to veľmi náročná práca, navyše s nočnými aj víkendovými službami. A že ma až tak úplne nenapĺňa. Mal som pár nepríjemných skúseností s pacientami, ktorí mi dali najavo, že som platený z ich daní... Pochopil som, že robiť s deťmi, ktoré neriešia podobné veci, a v normálnom pracovnom čase, je príjemnejšie. Ale pred prácou lekárov sa naozaj skláňam až po zem. Mne raz počas nočnej služby zomreli dvaja pacienti a dva dni som nevedel jesť ani nič poriadne robiť. Neviem si predstaviť, čo museli a musia lekári počas pandémie zažívať. Navyše v tak finančne poddimenzovanom zdravotníctve, ako je naše, a bez šance vziať si voľno.

Úplne bokom nestojíte, robili ste výtery počas celoplošného antigénového testovania. Ako to?

Mám strednú zdravotnícku školu a pomáhal som u nás v dedine, na Záhorí, kde teraz bývam. Bolo to veľmi namáhavé.

Akými zdravotnými a sociálnymi profesiami ste si vlastne prešli? V nemocnici ste robili sestričku, osobného asistenta ľuďom s Downovým syndrómom...

To som robil najprv ako dobrovoľník a potom mi to ponúkli aj ako prácu. Osobného asistenta som robil popri práci v nemocnici a popri štúdiu na vysokej škole. Keď som skončil špeciálnu pedagogiku, učil som deti so špeciálnymi potrebami, najprv v škole a potom v škôlke.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor