MENU
rodina-a-tehotenstvo

Farbíte si vlasy? Pozor, vedci našli silnú súvislosť s rakovinou prsníka, ak ju máte v rodine

Starať sa o korunu krásy môže byť zradné, najmä ak patríte do rizikovej skupiny.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Farbíte si vlasy? Pozor, vedci našli silnú súvislosť s rakovinou prsníka, ak ju máte v rodine

Výskum na desaťtisíckach žien prináša varovanie pred vplyvom farieb na zdravie. Skôr, než začnete panikáriť, zistite viac.

Zvýrazňovanie odtieňov vlasov, ale i zakrývanie šedín je pre ženy také samozrejmé, že si mnohé nevedia bez farbenia predstaviť život. No kým o škodlivosti kozmetiky v rôznych súvislostiach sa hovorí čoraz častejšie, už menej zameriavame svoju pozornosť na vlasy. Počas farbenia sa však dostanú do kontaktu s kokteilom rôznych chemických látok a ich účinkom je vystavená i pokožka hlavy. Máme sa čoho obávať?

Čítajte aj: Milujete umelé nechty? Pravda o nich, ako ničia zdravie. Najhoršie sú na tom pľúca

Nová americká štúdia uvádza, že medzi tisíckami prísad pridávaných do vlasových produktov určených na farbenie a narovnávanie vlasov sú aj také, ktoré by mohli mať vplyv na spustenie rakoviny prsníka, a to najmä u už ohrozených žien. Predtým však, než začnete vyhadzovať krabičky s farbami, je potrebné si vysvetliť niekoľko súvislostí.

Vo vyššom riziku

„Vedci hľadali možné súvislosti medzi farbením vlasov a rakovinou už dlho, ale až doteraz im chýbali rukolapné výsledky," cituje portál Science Alert jednu z autoriek štúdie, epidemiologičku Alexandru White z amerického Národného inštitútu environmentálnych zdravotných vied. Aktuálna štúdia Severokarolínskej univerzity v Chapel Hill prináša nové súvislosti, ktoré by mohli do problematiky vniesť viac svetla. 

Americkí vedci sa totiž zamerali na ženy, ktoré sú síce zdravé, no v ich rodine sa vyskytla rakovina prsníka. Medzi 47-tisíckami žien, ktorých sestry ochoreli na rakovinu prsníka, zistili výrazný nárast výskytu choroby, ak sa zároveň často farbili alebo si vyrovnávali vlasy. Znepokojujúci je najmä fakt, že prísady vo vlasových prípravkoch sú potenciálne zdroje karcinogénnych a endokrinných disruptorov, čiže látok, ktoré narúšajú funkcie endokrinologického systému. 

Bývate v blízkosti rušnej cesty? S pľúcami dieťaťa sa deje niečo vážne

Riziko v kontexte

Výskum Severokarolínskej univerzity zistil, že použitie prostriedku na vyrovnávanie vlasov počas niekoľkých mesiacov zvyšuje o 30 % pravdepodobnosť, že sa vyvinie rakovina prsníka. Pravidelné farbenie vlasov najmenej raz za mesiac zvýšilo riziko rakoviny o 8 % u belochov, v prípade že išlo o Afroameričanov výsledky boli omnoho alarmujúcejšie, riziko vzniku rakoviny sa zvýšilo až o 60 %. Portál Science Alert však upozorňuje, že výsledky treba čítať v kontexte. 

„Všetky tieto percentá odrážajú iba relatívne a nie absolútne riziko. Relatívne riziko znamená, že je pravdepodobnejšie, že sa určitá choroba u nejakej skupiny rozvinie vo vzťahu k iným chorobám. Absolútne riziko udáva, ako veľmi je pravdepodobné, či sa v tejto skupine choroba vôbec objaví,“ upozorňuje server Science Alert. Toto absolútne riziko predstavuje podľa štúdie naozaj mimoriadne malé číslo: „Je síce možné, že sa po vystavení chemikáliám používaným na farbenie vlasov niečo deje, ale nemožno preukázať príčinnú súvislosť.“

Rozoznajte varovné príznaky rakoviny pankreasu, jednej z najzákernejších rakovín

Ďalšie výskumy

Server Science Alert spomína tiež podobnú štúdiu z roku 2008. Zahŕňala viac ako 23-tisíc švédskych žien, ktorých sestry mali diagnózu rakoviny prsníka. Táto štúdia zistila, že v porovnaní so zvyškom spoločnosti bola 2-krát až 6,5-krát vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich v určitom období života toto ochorenie vyvinie.

Odborníci však upozorňujú, že vznik rakoviny prsníka závisí od viacerých faktorov. Svoju úlohu zohráva genetika, vek, telesná hmotnosť, ale aj rôzne ďalšie okolnosti vrátane vplyvov vonkajšieho prostredia. Vedci preto pripúšťajú, že hoci je štúdia pozoruhodná, vyžaduje si širší kontext. „Sme vystavovaní množstvu faktorov, ktoré môžu potenciálne prispieť k rakovine prsníka, a je nepravdepodobné, že by toto ohrozenie vysvetľoval jediný činiteľ,“ hovorí výskumníčka Dale Sandler, vedúca oddelenia epidemiológie amerického Národného inštitútu environmentálnych zdravotných vied.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia