MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rakovina pľúc zo zlého vzťahu: Ex-muž mi pred dcérkou ťahal stehy, vraví Andrea (40) z Krajného

Andrea je dnes šťastne vydatá za druhého manžela a mama trojročného synčeka.
Zdroj: archív A. M.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Rakovina pľúc zo zlého vzťahu: Ex-muž mi pred dcérkou ťahal stehy, vraví Andrea (40) z Krajného

Čo musíte prežívať, ak nádor považujete za vykúpenie? V tridsiatke sa Andrea Matúšeková (40) narodila druhýkrát. Doslova aj obrazne.

Komu by v mladom veku bez akýchkoľvek príznakov prišla na um vážna choroba? Andrea mala 31, za sebou materskú s dvoma deťmi a prahla po zmene stereotypu v novom zamestnaní. Povinnú preventívnu prehliadku pred nástupom do práce brala ako formalitu. Stravovala sa úzkostlivo zdravo, vedomá si všetkých karcinogénov, ktoré by jej telu mohli poškodiť. V luxuse dovtedy úplne fit osôbky aj taký zásah do tela ako chemoterapiu považovala za väčšieho zabijaka než samotnú chorobu, ktorú má liečiť. To ešte netušila, aká bude za ňu vďačná – za liečbu i za ochorenie.

Náušnice sklamali

Kým to však bola schopná vnímať takto, prešla trpkú cestu. Po štandardných odberoch krvi jej röntgen spravili len pre istotu, či je úplne v poriadku. „Po RTG však vyšiel na chodbu lekár a neopätoval môj úsmev. Bol vážny a v rukách držal viacero papierov a moju snímku pľúc. Vraj musím okamžite k pľúcnemu lekárovi. Na snímke svietilo trojcentimetrové koliesko,“ spomína, ako dúfala, že útvar je len banálny odraz jej veľkých kruhových náušníc, ktoré si počas vyšet­renia nedala dole. Alebo čokoľvek, len nič zlé…

Ani pľúcny lekár sa po vyšet­rení mladej mamky nedal presvedčiť. „Pravdepodobne je to nádor a rakovina,“ šokoval Andreu.

To najhoršie v živote má Andrejka za sebou. Vybojovala boj s rakovinou aj o deti.To najhoršie v živote má Andrejka za sebou. Vybojovala boj s rakovinou aj o deti.
To najhoršie v živote má Andrejka za sebou. Vybojovala boj s rakovinou aj o deti.
Zdroj: archív A. M.
Nie je nezvyčajné, že rakovina pľúc v skorých štádiách nemá žiadne príznaky. Kašeľ či bolesť na hrudi súvisia až s narasteným nádorom, ktorý začne tlačiť na orgány. Nepodceňujte preto preventívne prehliadky.
 

Hneval sa na mňa za chorobu

Ona a rakovina? Ona, ktorá sa celý život zdravo stravuje, športuje a nevie, čo je to sladké? Ona, ktorá deti odmala učila, aké je rozumné zdravo sa stravovať a hýbať sa? A pritom ani náznak kašľa či bolesti na hrudi. Ako je to možné? Ešte aj vtedy si myslela, že lekári sa určite mýlia.

Vôbec som netušila, že rakovina môže prísť i z dlhodobého psychického týrania. To som denne zažívala, hoci som si ho často nepripúšťala,“ vie už dnes Andrea, že na život v zhubnom vzťahu telo odpovie. „V manželstve som nebola šťastná, milovaná a prijatá taká, aká som. Neustále sa mi niečo vyčítalo, cítila som sa ako cudzí hosť vo vlastnom byte. Muž sa hneval aj na to, že som dostala rakovinu. Pretože iné veci mu boli prednejšie než vlastná žena. Pretože to celé roky u nás nefungovalo ako v iných rodinách.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor