MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rakovina pľúc zo zlého vzťahu: Ex-muž mi pred dcérkou ťahal stehy, vraví Andrea (40) z Krajného

Andrea je dnes šťastne vydatá za druhého manžela a mama trojročného synčeka.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Rakovina pľúc zo zlého vzťahu: Ex-muž mi pred dcérkou ťahal stehy, vraví Andrea (40) z Krajného

Čo musíte prežívať, ak nádor považujete za vykúpenie? V tridsiatke sa Andrea Matúšeková (40) narodila druhýkrát. Doslova aj obrazne.

Komu by v mladom veku bez akýchkoľvek príznakov prišla na um vážna choroba? Andrea mala 31, za sebou materskú s dvoma deťmi a prahla po zmene stereotypu v novom zamestnaní. Povinnú preventívnu prehliadku pred nástupom do práce brala ako formalitu. Stravovala sa úzkostlivo zdravo, vedomá si všetkých karcinogénov, ktoré by jej telu mohli poškodiť. V luxuse dovtedy úplne fit osôbky aj taký zásah do tela ako chemoterapiu považovala za väčšieho zabijaka než samotnú chorobu, ktorú má liečiť. To ešte netušila, aká bude za ňu vďačná – za liečbu i za ochorenie.

Náušnice sklamali

Kým to však bola schopná vnímať takto, prešla trpkú cestu. Po štandardných odberoch krvi jej röntgen spravili len pre istotu, či je úplne v poriadku. „Po RTG však vyšiel na chodbu lekár a neopätoval môj úsmev. Bol vážny a v rukách držal viacero papierov a moju snímku pľúc. Vraj musím okamžite k pľúcnemu lekárovi. Na snímke svietilo trojcentimetrové koliesko,“ spomína, ako dúfala, že útvar je len banálny odraz jej veľkých kruhových náušníc, ktoré si počas vyšet­renia nedala dole. Alebo čokoľvek, len nič zlé…

Ani pľúcny lekár sa po vyšet­rení mladej mamky nedal presvedčiť. „Pravdepodobne je to nádor a rakovina,“ šokoval Andreu.

To najhoršie v živote má Andrejka za sebou. Vybojovala boj s rakovinou aj o deti.To najhoršie v živote má Andrejka za sebou. Vybojovala boj s rakovinou aj o deti.
To najhoršie v živote má Andrejka za sebou. Vybojovala boj s rakovinou aj o deti.
Zdroj: archív A. M.
Nie je nezvyčajné, že rakovina pľúc v skorých štádiách nemá žiadne príznaky. Kašeľ či bolesť na hrudi súvisia až s narasteným nádorom, ktorý začne tlačiť na orgány. Nepodceňujte preto preventívne prehliadky.
 

Hneval sa na mňa za chorobu

Ona a rakovina? Ona, ktorá sa celý život zdravo stravuje, športuje a nevie, čo je to sladké? Ona, ktorá deti odmala učila, aké je rozumné zdravo sa stravovať a hýbať sa? A pritom ani náznak kašľa či bolesti na hrudi. Ako je to možné? Ešte aj vtedy si myslela, že lekári sa určite mýlia.

Vôbec som netušila, že rakovina môže prísť i z dlhodobého psychického týrania. To som denne zažívala, hoci som si ho často nepripúšťala,“ vie už dnes Andrea, že na život v zhubnom vzťahu telo odpovie. „V manželstve som nebola šťastná, milovaná a prijatá taká, aká som. Neustále sa mi niečo vyčítalo, cítila som sa ako cudzí hosť vo vlastnom byte. Muž sa hneval aj na to, že som dostala rakovinu. Pretože iné veci mu boli prednejšie než vlastná žena. Pretože to celé roky u nás nefungovalo ako v iných rodinách.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor