MENU
rodina-a-tehotenstvo

Energickú Gizku Oňovú potrápili žily. Konať sa rozhodla, keď jedna narástla ako vajíčko

Ľudia: Gizela Oňová. Rozhovor so slovenskou speváčkou a v súčasnosti hlavnou postavou televíznej šou Svokra Gizkou Oňovou.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Energickú Gizku Oňovú potrápili žily. Konať sa rozhodla, keď jedna narástla ako vajíčko

Problémové žily zdedila. Dlho si problém neuvedomovala, keď sa však ťažkosti nedali priehliadnuť hľadala zákrok, po ktorom by nemusela vylihovať v nemocnici.

Problémy so žilami pani Gizka zdedila, potrápili jej otecka i babičku, sama si ich však dlho neuvedomovala. „Nemala som bolesti žíl a nôh, ale niektoré žily som mala viditeľne väčšie a vystúpené. V jedno ráno však moja dcéra zbadala, že mám v ľavom zákolení zdurenú žilu, bola veľká ako vajíčko. Povedala, že nemám už vyčkávať a ísť s nohami k odborníkovi,“ hovorí pani Gizka, ktorá s energiou jej vlastnou začala ihneď konať.

Šikovne a rýchlo

Dcéra získala na základe dobrých referencií svojich dvoch priateliek kontakt na lekára. Jednou z podmienok pani Gizky bolo, aby ťažkosti vyriešili šikovne, rýchlo a bez nemocnice. „Som taký, ako sa hovorí, živší človek, rada pracujem a fungujem. Som nesmierne vďačná za túto genetickú výbavu. Úprimne, nevedela by som si predstaviť vylihovať v nemocnici,“ konštatuje aktívna sedemdesiatnička. Zákroku sa neobávala. Aj v tomto smere sa prejavil jej praktický prístup. „Ak sa vyskytne hocijaký problém, tak ho idem hneď riešiť, je jej heslo. „Už dávno mi je jasné, že okrem pestrej stravy, pohybu a pitného režimu potrebujete občas k dobrému pocitu odborníka. Niekedy je návšteva lekára či chirurga nevyhnutná. Nedá sa všetko riešiť doma,” povzbudzuje všetkých pani Gizka. 

Domov po svojich

Po dohodnutí termínu sa už zverila do rúk odborníka. Nepátrala po tom, ako bude samotný zákrok prebiehať a čo sa bude diať. „Sadla som si a počas desiatich minút po vyšetrení som dostala od pána doktora zrozumiteľné inštrukcie, čo ma čaká a čo neminie,“ spomína s úsmevom. Počas zákroku bola pri vedomí, umŕtvenie bolo len lokálne. Necítila takmer nič. „Dokonca ani vtedy, keď mi pán doktor zavádzal katéter do žily, aby mohol tú potvoru žilu spáliť. Môže to znieť bolestivo, ale skutočnosť je úplne iná. Netreba sa tohto zákroku absolútne báť. Domov som odišla po vlastných. Pán doktor mi povedal, že skôr ako si sadnem k manželovi do auta, musím sa ešte dvadsať minút prechádzať, a to som aj dodržala,“ približuje priebeh zákroku.

Obavy sa stratili

Jeden týždeň si pani Gizka dopriala oddychový, to však neznamená, že bez pohybu. Nosila stehennú kompresívnu pančuchu a dodržiavala prechádzky rýchlou chôdzou, ktoré trvali približne trištvrte hodiny. „Možno som mala ísť na tento zákrok aj skôr. Neviem si to vynachváliť, pretože mám úplne iný pocit a nemusím sa obávať, že by hrozila nejaká embólia. K pánovi doktorovi chodím už tretí rok. Chodím na klasické preventívky, tak prečo by som nechodila aj na preventívne vyšetrenia žíl. Nejakú maličkosť ešte opravujeme, ale dá sa povedať, že hlavný problém je vyriešený. S výsledkom som veľmi spokojná,“ nešetrí slovami chvály. 

Aký zákrok absolvovala pani Gizka? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia