MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dušan Ambróš: Takmer som zmeškal kasting, myslel som, že v Sestričkách nebudem

Kristína Svarinská a Dušan Ambróš.
Rodina a tehotenstvo

Dušan Ambróš: Takmer som zmeškal kasting, myslel som, že v Sestričkách nebudem

Vyštudovaný učiteľ a študent herectva Dušan Ambróš (28), záchranár Adam zo seriálu Sestričky, takmer zmeškal konkurz a bol mimo hru. Koho zachraňoval v skutočnosti a aké zranenia prekonal on sám?

Ste absolvent Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Čo ste chceli pôvodne po škole robiť?

Mám vyštudované učiteľstvo, kombináciu telesná výchova a slovenská literatúra. Keď som sa na strednej škole rozhodoval pre štúdium, ťahalo ma to aj k divadlu, aj k recitovaniu, bol som tiež športovec, robil som atletiku a futbal, tak som to chcel nejako skĺbiť. A učiteľka z gymnázia mi odporučila tento odbor. Skúsil som to a nakoniec som dokončil aj magisterské štúdium.

Kde ste sa teda vzali na VŠMU?

Už počas štúdia na katedre slovenského jazyka a literatúry sme v rámci študentskej činnosti robili dramatické čítania, zapojil som sa do projektu Univerzitná noc literatúry. Už tam ma to začalo ťahať k dramatickému čítaniu. Založili sme na UNB malý divadelný súbor, vystupovali sme, veľmi ma to bavilo a asi v štvrtom ročníku som začal premýšľať nad tým, že by som skúsil štúdium herectva. A keby to nevyšlo, tak by som išiel učiť „slovinu“ a telesnú.

Rodičia boli prekvapení, keď som im povedal, že chcem vyskúšať herectvo.
 

Prijali vás na prvý krát?

Nechcel som nič nechať na náhodu, začal som sa intenzívne pripravovať. V piatom ročníku som začal chodiť na spev, viac som sa venoval divadlu, chodil som na recitačné súťaže. Chcel som sa utvrdiť v tom, že štúdium herectva je dobrý nápad. A prijali ma na prvý krát, v čase, keď som ešte písal diplomovku zo slovenčiny. Tak som spravil štátnice, štyri mesiace som pracoval a potom som ako 24-ročný nastúpil do prvého ročníka na VŠMU.

Rozhodnutie stať sa hercom teda vo vás nebolo odmalička, skôr vo vás postupne dozrievalo?

Ako dieťa som chodil na nejaké recitačné súťaže, keď ma učiteľky vyslali, ale neprikladal som tomu extra význam. Nemal som ani nejaké väčšie úspechy. Až na vysokej škole som sa už cielene zúčastnil Sládkovičovej Radvane a Hviezdoslavovho Kubína, lebo viacero hercov začínalo na recitačných súťažiach. Tam som získal aj nejaké diplomy.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor