MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dovolenka bez obmedzení: Ako si menštruáciu prirodzene posunúť?

Menštruácia na dovolenke naozaj nie je vítaná.
Rodina a tehotenstvo

Dovolenka bez obmedzení: Ako si menštruáciu prirodzene posunúť?

Ako na just! Máte dostať menštruáciu práve na pri mori, jazere či na kúpalisku? Naplánujte si cyklus, ako vám to bude vyhovovať.

Pravidelné krvácanie určite vnímate ako prirodzené a nerobí vám problém vyrovnávať sa mesiac čo mesiac s kŕčmi, bolesťami hlavy či s kolísaním nálad. Čo však, ak vás čaká práve počas dovolenky, pri dôležitej prezentácii alebo na prvom rande? 

Hormonálne pilulky

Ak beriete antikoncepciu, viete si ju relatívne bez problémov oddialiť alebo dokonca stopnúť tak, že budete po 21 dňoch jednoducho pokračovať v užívaní piluliek. Menzes nastúpi, až keď si spravíte plánovanú prestávku.

Druhou možnosťou sú  gestagénové hormonálne tablety, ktoré začnete brať po dohode s gynekológom niekoľko dní pred predpokladaným prvým dňom menštruácie. Posuniete si tak krvácanie približne o dva týždne. Dajte si však pozor, lebo aj občasné užívanie týchto piluliek vám môže úplne rozhádzať cyklus alebo zosilniť predmenštruačný syndróm.

Radšej prirozdene?

Patríte k ženám, ktoré z rôznych dôvodov antikoncepciu neužívajú? Siahnite po prírodných prostriedkoch. Rebríček obyčajný, známy aj ako myší chvost, a vitex jahňací, známy ako mníšske korenie, sú bylinky schopné cyklus o niekoľko dní predĺžiť a posunúť tak nástup krvácania. Aby to však fungovalo, musíte ich začať užívať dostatočne včas a pravidelne.

Vyrátajte si, kedy by mala prísť ďalšia menštruácia, ktorú chcete odložiť. Už od  prvého dňa posledného cyklu pite čaj či odvar z myšieho chvostíka alebo užívajte extrakt z mníšskeho ho korenia. Presné dávkovanie nájdete na príbalovom letáku týchto potravinových doplnkov, alebo sa poraďte s lekárnikom.

Babské bylinky

Myší chvostík pomáha aj pri problémoch s nepravidelnou menštruáciou. Treba ho však používať rozumne, vo vyšších dávkach vám môže táto bežná bylinka našich lúk uškodiť.

Účinky extraktu z vitexu jahňacieho sú v Európe známe už od čias antiky a sú vedecky dokázané. Bylina obsahuje v semenách a listoch látky, ktoré okrem iného pomáhajú zvyšovať hladinu progesterónu a znižovať hladinu prolaktínu.

Ide o ženské hormóny, ktoré riadia ovuláciu, čiže uvoľnenie vajíčka. Využíva sa nielen na posunutie cyklu, ale aj ako doplnková liečba pri poruchách vaječníkov a maternice, ženskej neplodnosti, pri prevencii spontánneho potratu a zmiernenie problémov spojených s menopauzou.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor