MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kedy musela dať Dominika Kavaschová stopku novým projektom? Toto bol dôvod

Titulka Dominika Kavaschova
Rodina a tehotenstvo

Kedy musela dať Dominika Kavaschová stopku novým projektom? Toto bol dôvod

Herečka Dominika Kavaschová (31) si od práce dáva pauzu a teší sa na materstvo. Aké problémy mala s imunitou, prečo neje mäso a zvažuje rodičovskú dovolenku aj jej priateľ?

Ste nadšená cvičiteľka jogy. Museli ste ju nejako obmedziť pre svoje bruško?

Prvý trimester som vôbec necvičila. Po prvé som sa bála čokoľvek urobiť, nevedela som, čo môžem a čo nie. A po druhé som mala tak neskutočne veľa roztočených projektov a toľko roboty, že jediné, na čo som mala chuť vo voľnom čase, bol spánok. Až teraz, v piatom mesiaci tehotenstva, keď už nemám žiadnu robotu, plánujem znova začať cvičiť jogu pre tehotné

Nejete veľmi mäso, milujete ryžu a zeleninu, súvisí aj zmena vášho jedálneho lístka s jogou?

Jedálny lístok sa mi zmenil, no to nesúviselo s jogou, ale s vlastným uvedomením, že je nás na tejto planéte veľa a pre naše obžerstvo zvieratká s nádhernou dušou žijú v odporných podmienkach a umierajú denne škaredým, neláskavým spôsobom. Predstava takého života-neživota mi vháňa slzy do očí. Čiže jedálny lístok mi zmenil súcit, ktorý cítim voči týmto krásnym bytostiam.

Dominika na jogu nedá dopustiť.Dominika na jogu nedá dopustiť.
Dominika na jogu nedá dopustiť.
Zdroj: Instagram D.K.

Celú FOTOgalériu nájdete TU.

Pred pár rokmi ste boli taká prepracovaná, že sa vám začalo ozývať zdravie. Ako ste to riešili?

Keď človek pracuje v divadle, kde sa roky hrá každý večer okrem pondelka, navyše skúša a, samozrejme, točí – je to „o držku“. Dá sa to vydržať istý čas, ale nie dlho a nie v tejto kombinácii. Keď som bola mladšia, vydržala som všetko a bavilo ma to. Čím som staršia, cítim, akoby som chcela robiť aj niečo, kde som to ja, Dominika, a venovať sa sebe. Voľného času bolo málo a cítila som sa čím ďalej, tým viac fyzicky aj psychicky unavená. Ak sa k tomu všetkému ešte pridá rozchod a iné súkromné veci, je len otázka času, kedy telo dá jasne najavo stop! A takto dalo aj mne. Začala som byť častejšie chorá. V minulosti som to ignorovala a aj tak išla hrať a točiť. Ale keď sa to už opakovalo a haproval mi imunitný systém aj pri iných veciach, povedala som – a dosť! Nestojí to za to. Začala som odmietať projekty, seriály, filmy, divadlá. A cítila som, ako tá ťažoba zo mňa opadáva, a že sa dávam pomaly dokopy. Viac som oddychovala, viac cestovala, viac som bola sama sebou. Je dôležité vedieť povedať nie.

Ako sa cítite zdravotne teraz, keď čakáte bábätko? Jete čokoládu s uhorkami a ráno vraciate?

Cítim sa, chvalabohu, dobre. Doposiaľ je moje tehotenstvo krásne. Nevraciam, nie je mi zle, nemám migrény ani čudné chute, nič mi nesmrdí, neprejedám sa. Vďaka tomu som mohla dokončiť robotu, ktorú som mala rozrobenú. Som veľmi vďačná, že je to tak, ako to je.

Ste ten typ, čo si o pôrode študuje dopredu? A nemáte trošku strach z korony?

Študujem si o pôrodoch, prirodzene ma všetko okolo toho zaujíma. Ale čím viac sa zaujímam, tým som zmätenejšia. Niekedy je lepšie nič nevedieť alebo vedieť menej a človek sa potom nezaťažuje. Ale dôverujem našim lekárom, už čo-to odrodili. A korony sa nebojím, lebo sa jej nechcem báť!

S priateľom,  hercom a hudobníkom Danielom Fischerom (33) sa podľa všetkého v apríli stanú rodičmi.S priateľom,  hercom a hudobníkom Danielom Fischerom (33) sa podľa všetkého v apríli stanú rodičmi.
S priateľom, hercom a hudobníkom Danielom Fischerom (33) sa podľa všetkého v apríli stanú rodičmi.
Zdroj: Instagram D.K.

Chcete sa po pôrode vrátiť do divadla a pred kamery čím skôr? Alebo sa budete venovať naplno materstvu?

Chcem sa venovať hlavne bábätku. A podľa toho, aké bude a aká bude situácia, postupne zvážim, či je čas vrátiť sa aj do práce. Nedá sa to teraz povedať, keď neviem, čo ma čaká a ako veci budem zvládať.

Zvažuje váš priateľ Daniel, že by tiež skúsil vziať si na nejaký čas rodičovskú dovolenku?

On by išiel hneď! Tiež má toho veľa. Dotočil film v Prahe, kde hral hlavnú úlohu, dotočil seriál, učí v škole, rozbieha kapelu, už aj hráva, keďže divadlo zase fičí, a skúša nové predstavenia. Takže by podľa mňa prijal na pár mesiacov voľno.

Celý rozhovor s Dominikou Kavaschovou nájdete v najnovšom čísle časopisu Zdravie. 

Januárové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Januárové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Januárové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: Zdravie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia